ماجرا فقط این نبود

۵۴,۰۰۰ تومان

ماجرا فقط این نبود؛ شش جستار درباره‌ی زندگی در کنار ادبیات و هنر (چاپ پنجم)

نویسنده: زیدی اسمیت

مترجمان: احسان لطفی و معین فرخی

زیدی اسمیت فقط ۲۵ سال داشت که با رمان دندان‌های سفید به قله‌های موفقیت ادبی رسید. در این نوزده سالی که از آن رمان گذشته، همواره در کانون توجه بوده و نوشته‌هایش با خودش رشد کرده‌اند. جستارهای او شرح این بلوغ است؛ بازنگریِ دائمی زندگی و شیوه‌ی نوشتن و خواندن، کنجکاوانه نگاه‌کردن به هر مرحله از زندگی و بدیهی ندیدنِ باورهای تثبیت‌شده. او در جستارهایش نه در مقام نویسنده‌ای جاافتاده، که در مقام نویسنده‌ی مشتاق یادگیری، یک مادر درگیرِ ادبیات و یک دورگه‌ی بریتانیایی-جاماییکایی از طبقه‌ی متوسط، بلندبلند فکر می‌کند تا تأملاتش به گفت‌وگویی بینجامند و راه‌های تازه‌تری برایش باز کنند. اسمیت به آزادیِ تفکر و لزومِ ‌در خود نماندن معتقد است، و این‌که بی‌ثباتی در نظر نشانه‌ی باور داشتن است؛ باور به این‌که شاید ماجرا فقط این نباشد، که شاید حقیقت در سویه‌ی دیگری از زندگی باشد.

 

نسخه الکترونیکی این کتاب را می‌توانید از سایت طاقچه ، فیدیبو و کتابراه تهیه کنید

در کتاب ماجرا فقط این نبود سراغ زیدی اسمیت رفتیم که در کارنامه‌ی هنری‌اش رمان‌ها، جستارها و داستان‌کوتاه‌های درخشانی به چشم می‌خورد. او که متولد انگلستان است از سال2010 تا کنون در دانشگاه نیویورک نگارش خلاق تدریس می‌کند. متن‌های کتاب ماجرا فقط این نبود را از دو مجموعه‌جستار موفق زیدی اسمیت بر گزیدیم که در سال‌های 2009 و  2018 منتشر شده‌اند. اسمیت به داشتن دقتی منحصربه‌فرد درباره‌ی مسائل شخصی و فرهنگی و مواضع به دور از تعصبش نسبت به نژاد، مذهب و هویت فرهنگی شهرت دارد که فارغ از موضوع جستارهایش، متن‌های او را فهمیدنی و دل‌نشین می‌کند. در بررسی رخدادهای معاصر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی همیشه ردپای پررنگی از تجربه‌ی شخصی‌اش به چشم می‌خورد. صمیمیت، صراحت و تیزبینی او در کنار زبان ادبی پرداخت‌شده‌اش، جستارهای او را در اوج ژورنالیسم و جستارنویسی ادبی نشانده. زیدی اسمیت با زبردستی تمام سبکی در جستارنویسی ادبی خلق کرده که هم‌زمان خوشایند و خردمندانه است. به گفته‌ی منتقدان، جستارهای او در زمره‌ی متون ادبی پروپیمان، هوشمندانه و خوش‌نمکی هستند که هم برای نویسنده‌ها و هم برای خواننده‌ها موهبتی کم‌نظیر به شمار می‌آیند. آنچه اسمیت را از بسیاری از نویسندگان موفق متمایز می‌کند، بی‌پروایی و شجاعتش برای تغییر موضع و تغییر نظر است و در بسیاری از نوشته‌هایش روایتی از تجربه‌های شخصی‌اش را با مخاطب در میان می‌گذارد تا به خودش و دیگران یادآوری کند که هیچ ‌وقت برای تغییر عقیده دیر نیست.

دانلود فایل معرفی نویسنده، فهرست، پیش‌گفتار و سخن مترجم کتاب ماجرا فقط این نبود

یکی از جستارهای کتاب ماجرا فقط این نبود را می‌توانید از این‌جا دانلود و مطالعه کنید.

برای آشنایی با سبک نوشتاری و افکار زیدی اسمیت پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را با ترجمه‌ی معین فرخی بخوانید.

گفت‌وگوی گاردین با زیدی اسمیت را هم می‌توانید در این‌جا بخوانید.

درک عمیق و پذیرفتن [جملات] زیدی اسمیت… مشکلات ما را در هضم تجربیات گذشته‌مان کاهش خواهد داد یا دست‌کم تسکینی خواهد بود در موقعیت‌هایی که خود را در رنج عمیق درون‌مان تنها می‌یابیم. به ما توان انسجام‌بخشی به حفره‌هایی در داستان زندگی‌مان خواهد بخشید.

سعید صدقی

متن روان، موضوعات متنوع و بعضا ملموس درمورد نوشتن رمان، خانواده، خوشی و لذت، استندآپ کمدی، آخر هفته‌ی اسکار ناباکوف و بارت و جایگاه خواننده. درکل دوست‌داشتنی.

aurora

اگر در کتابفروشی اتفاقی به این کتاب رسیدید(کاش کتابفروشی‌ها جای اینکه کتاب‌های اطراف را پخش و پلا کنن، یک قفسه جدا براش انتخاب می‌کردن.) برید و اون جستار آخر را حداقل بخونید که عجب متن درخشانی است!

SeyedAli

مشخصات

مشخصات کتابمشخصات فیزیکی
نویسندهزیدی اسمیتقطع۱۹۵×۱۲۵ م‌م
مترجمانمعین فرخی و احسان لطفیتعداد صفحات۱۳۶ ص.
دبیر مجموعهمعین فرخینوع جلدنرم
ویرایش امین شیرپورنوع کاغذبالک ۶۰گرم
طراح جلدحمید قدسی
دبیر فنیمحمدرضا لری‌چی
موضوعادبیات انگلیسیتاریخ و نقد
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۱۹۴-۳۰-۳
نوبت چاپپنجم، ۱۳۹۹، ۵۰۰ نسخه
مجموع تیراژ چاپ‌های قبلی۱۵۰۰ نسخه
نسخه‌ی دیجیتال
صفحه در فیپا

فهرست کتاب

سخن مترجم | تصویری از یک نویسنده: هیچ چیز بدیهی نیستخوشی | آیا خوشی لذت‌بخش است؟

آن احساس چموش | چطور رمان می‌نویسم

بازخوانی بارت و نابوکوف | خانه‌ی رمان از آن کیست، نویسنده یا خواننده؟

ده یادداشت درباره‌ی آخرهفته‌ی اسکار | بعدش کجا می‌‌روند؟

حمام | خانواده، واقعه‌ای خشونت‌بار

مرد مرده می‌خندد | استندآپ کمدی یا هنر رجزخوانی برای مرگ؟

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ماجرا فقط این نبود”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ماجرا فقط این نبود”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *