گی دولیل

گی دولیل سفرنامه مصور انتشارات اطرافگی دولیل متولد سال ۱۹۶۶ در شهر کبک کاناداست. انیماتور و کارتونیستی که سفرنامه‌های تحسین‌شده‌اش (پیونگ‌یانگ، اورشلیم، برمه و شنژن) از برجسته‌ترین آثار ژانر ناداستان تصویری‌اند. دولیل سفرهایش را چنان صادقانه و پرجزییات روایت می‌کند که دیگر دلتان نمی‌خواهد برای آشنایی با یک کشور سراغ کتاب‌های راهنمای سفر بروید. شوخ‌طبع و دقیق است و با صداقتی صمیمانه و بدون هیچ ملاحظه‌ای تمامی جنبه‌های خوب و بد کشوری را که از آن دیدن می‌کند بهمان نشان می‌دهد. دولیل ده سال کار انیمیشن کرده و همین موضوع او را به سمت طراحی کمیک کشانده (که ما را هم بی‌نصیب نمی‌گذارد و همیشه در کتاب‌هایش نکته‌هایی درباره‌ی طراحی حرکت و انیمیشن بهمان یاد می‌دهد). در آغاز روایت‌هایش همیشه یک خارجیِ سردرگم است، خارجی‌ای که دست بر قضا و بدون انتخاب شخصی، برای سفری کاری گذارش به کشوری کم‌تر‌شناخته‌شده می‌افتد، اما خب آدم شوخ‌وشنگی‌ست که تمام هم‌وغمش دوری از ملال است و به‌مرور با جا افتادن و آشنایی بیشتر با نگاه وسواس‌گونه‌اش از حقیقتی که پشت اتفاقات به‌ظاهر ملال آور روزمره هست، پرده بر می‌دارد. در شهرها گشت می‌زند، با آدم‌ها ارتباط برقرار می‌کند و سعی می‌کند تا جایی که می‌شود توریستی رفتار نکند و پیچیدگی‌های شهر و کشوری را که مدتی در آن زندگی می‌کند به تصویر بکشد. به بیان خودش بزرگ‌ترین چالش سفرنامه‌نویسی این است که بدانی چطور موجز حرف بزنی و توضیحات اضافه ندهی و کمیک این کار را راحت‌تر می‌کند، می‌توانی تاریخ یک مکان را در سه صفحه تعریف کنی. مدعی‌ست هیچ چیزی را از خودش در نمی‌آورد و داستان‌پردازی نمی‌کند، همه‌چیز مستند است و او فقط مثل یک تدوین‌گر بخش‌های حوصله‌سربرش را بیرون می‌آورد.

از گی دولیل تا کنون کتاب پیونگ‌یانگ؛ سفری به کره‌ی شمالی در نشر اطراف منتشر شده و آثار دیگر این هنرمند نیز به‌زودی منتشر می‌شود:

پیونگ یانگ سفرنامه مصور گی دولیل انتشارات اطراف کره شمالیسال ۲۰۰۱ «گی دولیل» کارتونیست شناخته‌شده‌ی کانادایی اجازه پیدا می‌کند به کره‌ی شمالی سفر کند. دولیل در مدت اقامت دوماهه برای کار در یک شرکت انیمیشن‌سازی در پیونگ‌یانگ، مشاهداتش از فرهنگ آن‌جا و زندگی معدود کره‌ای‌هایی را که با آن‌ها برخورد دارد، با لحن طنزآمیز خاص خودش روایت می‌کند. نتیجه‌ی این روایت به یکی از معروف‌ترین سفرنامه‌های مصور تبدیل میشود. روایتی از کشوری که انگار همه‌ی مردمانش با نجوا با هم حرف می‌زنند و حواس‌شان هست که خارجی‌ها چیزی بیشتر از آنچه باید را نبینند.

Print Friendly, PDF & Email

پدیدآورندگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Plugin "Contact Form 7" not installed or activated