ریوکا گالچن

سخت و کوچک ریوکا گالچن مادری گالکن روایت ادبیات

 

ریوکا گالچن، نویسنده‌ی کانادایی‌ـ‌آمریکایی، ۱۹ آوریل ۱۹۷۶ در تورنتوی کانادا به دنیا آمد. نوزاد بود که والدینش تصمیم گرفتند به ایالات متحده بروند و ریوکا آن‌جا بزرگ شد. پدرش استاد هواشناسی دانشگاه اوکلاهما بود و مادرش برنامه‌نویس رایانه. خودِ ریوکا در دانشگاه پرینستون ادبیات خواند و بعد به دانشگاه پزشکی هم رفت. بعد از پایان تحصیلاتش در رشته‌ی پزشکی، دوباره سراغ هنر و ادبیات رفت و این بار از دانشگاه کلمبیا مدرک کارشناسی ارشد هنرهای زیبا گرفت.

در دانشگاه کلمبیا بود که نوشتن پای ثابت زندگی ریوکا شد و بالاخره اولین رمانش، تلاطم جوّی، را در مه ۲۰۰۸ منتشر کرد؛ کتابی که تحسین منتقدان را برانگیخت و نامزد جوایز ادبی متعددی شد. سال ۲۰۱۰ نیویورکر نام ریوکا گالچن را در فهرست «بیست‌ نویسنده‌ی برتر زیر چهل‌سال» قرار داد و مجموعه‌‌ی داستان‌های کوتاهش، نوآوری‌های آمریکایی، هم در سال ۲۰۱۴ با استقبال خوانندگان و منتقدان روبه‌رو شد. گالچن در این سال‌ها برای نشریاتی مثل نیویورکر، مجله‌ی هارپر و مجله‌ی نیویورک‌تایمز هم نوشته است.

نشر اطراف کتاب کوچک و سختِ گالچن را با ترجمه‌ی رویا پورآذر منتشر کرده است؛ مجموعه‌ای از خرده‌جستارهای شیرین و خواندنی درباره‌ی ادبیات، سینما و مادری. از کتاب های دیگر گالچن می‌توان همه می‌دانند مادر تو یک جادوگر است را نام برد.

درباره‌ی کتاب کوچک و سخت

کتاب کوچک و سخت مجموعه‌ای گیرا و تأمل‌انگیز از جستارها،‌ خاطره‌پردازی‌ها و یادداشت‌های کوتاه و بلند ریوکا گالچن درباره‌ی ادبیات و مادری‌ست. گالچن را از صاحب‌سبک‌ترین نویسندگان آمریکایی معاصر می‌دانند که طنزی کم‌نظیر و نگاهی انتقادی به مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آمریکا دارد. این کتاب که به‌ظاهر مجموعه‌ای از نوشته‌های پراکنده‌ی زنی‌ در ماه‌های نخست پس از زایمان است، مشاهدات دقیق، پرطعنه و گاه تأثرانگیز گالچن درباره‌ی شیرینی‌ها و تلخی‌های تجربه‌های نویسنده‌ای را در خود جای داده که از دنیای مأنوس قبلی‌اش کنده شده و همه‌چیز را از پشت لنز بچه‌داری نگاه می‌کند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *