نوید پورمحمدرضا

نوید پورمحمدرضا شهر از نو انتشارات اطراف تاب آوری و روایت روایت شناسینوید پورمحمدرضا فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشگاه تهران است و هم‌اکنون دوره‌ی دکتری شهرسازی خود را در همان دانشگاه می‌گذراند.
وی در ده سال گذشته، به عنوان پژوهشگر، مدرس و مترجم در حوزه‌ی مطالعات شهری حضور فعال داشته و مقالات و کتبی چند را ترجمه یا تألیف کرده است.
در کنار تحصیلات و کارهای آکادمیک، او هم‌چنین در حوزه‌ی مطالعات سینمایی و نقد فیلم هم فعال بوده است.
انتشار ده‌ها مقاله در مجلات مختلف سینمایی، عضویت در شورای دبیران فصلنامه‌ی سینمایی فیلمخانه، دبیری تحریریه‌ی نشریه‌ی فرهنگی‌ـ‌تحلیلیِ روایت و ترجمه‌ی کتاب شهرها و سینما (برگزیده‌ی ششمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال سینما) بخشی از فعالیت‌های او هستند.

تا کنون کتاب شهر از نو با ترجمه‌ی نوید پورمحمدرضا در نشر اطراف به چاپ رسیده است:

شهر از نو تاب‌آوری شهرها شهرسازی و روایتاین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که در طول تاریخ چگونه شهرهای فاجعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دیده تروماهای طبیعی و انسانی را تاب آورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و بر اساس چه روایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی بازسازی شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، موضوع اصلی مقاله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کتاب شهر از نو است. بازسازی در و دیوار و خانه و مغازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی شهرهای فاجعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دیده، همیشه التیامی بر زخم ساکنان شهر نیست. بازسازی مؤثر علاوه‌ بر توجه به زمان، سرعت و نوع بازسازی و عوامل مهم دیگری که در کتاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به آن اشاره شده، نیازمند انتخاب روایتی هوشمندانه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *