محمد جباری

محمد جباریمحمد جباری سال ۱۳۶۰ در تهران به دنیا آمده و فارغ‌التحصیل مهندسی برق از دانشگاه علم و صنعت است. فعالیت نویسندگی را از سال ۸۱ با همکاری در مجله‌ی سروش جوان آغاز کرد و سال ۸۳ دبیری بخش سینما و تلویزیون هفته‌‏نامه‌ی همشهری جوان را بر عهده گرفت. جباری از سال ۸۶ تا ۹۰ جانشین سردبیر همشهری جوان و از سال ۹۰ تا شهریورماه سال ۹۷ سردبیر دوهفته‌‏نامه‌ی دانستنی‌ها بوده است.

دبیری مجموعه‌ی دوازده‌جلدی «کتاب دانستنی‌ها»، مجموعه‌ی دوجلدی «پیشتازان ایرانی»، مجموعه‌ی سه‌جلدی «دانشنامه‌ی دانستنی‌ها»، مجموعه‌ی پنج‌جلدی «فانتزی دانش» (نشر شهر)، مجموعه‌ی دائره‏‌المعارفی چهل‌جلدی «رازها» (انتشارات علمی فرهنگی) و مدیریت تولید کتاب نشر شهر و باغ کتاب تهران در سال‏‌های ۹۵ و ۹۶ از جمله فعالیت‌‏های او در حوزه‌ی تولید کتاب در این سال‏‌ها بوده است.

او از سال ۹۶ همکاری را با نشر اطراف آغاز کرد و اکنون دبیر بخش کودک و نوجوان و روایت مصور این نشر است.

کتاب‌های مجموعه‌ی کودک و نوجوان که تا امروز در دسترس مخاطبان قرار گرفته عبارتند از:‌

در مجموعه‌ی «پسری که دور دنیا را رکاب زد» داستان سه‌جلدی که الستر هامفریز بر اساس ماجراهای واقعی سفر به دور دنیای خودش برای نوجوانان نوشته است، مخاطبان با تام همراه می‌‏شوند؛ پسری ماجراجو که احساس می‏‌کند دنیای واقعی باید بزرگ‌‏تر از دنیای اطراف خودش باشد و تصمیم می‌‏گیرد با دوچرخه سفر باورنکردنی‏‌اش را برای کشف این دنیای بزرگ آغاز کند. سه کتاب این مجموعه عبارت‌اند از: جلد اول: سفر به اروپا و آفریقا، جلد دوم: سفر به آمریکا و جلد سوم: سفر به آسیا.

کتاب‌های مجموعه‌ی روایت مصور که تا امروز در دسترس مخاطبان قرار گرفته عبارتند از:‌

مجموعه‌ی دوجلدی «روایت مصور فوتبال» به شکلی خلاقانه و دوست‌داشتنی از ترکیب متن و کمیک برای روایت تاریخ فوتبال استفاده کرده است. در جلد اول این مجموعه، کتاب روایت مصور فوتبال دیوید اسکوایرز، کاریکاتوریست شناخته‌شده‌ی روزنامه‌ی گاردین، نود پاره‌ی مختلف از تاریخ فوتبال ـــ از دوران باستان تا امروز ـــ را انتخاب کرده و با لحن طنز بریتانیایی از این اتفاق‌های متفاوت گفته است. در جلد دوم، کتاب روایت مصور فوتبالیست‌ها هم با همین قالب ترکیب متن و کمیک به سراغ زندگی مشاهیر فوتبال رفته است. تازگی نگاه اسکوایرز و شوخی‌های تیز و جاندارش با همه‌ی اتفاقات فوتبالی و پرداختن به حاشیه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این ورزش پرطرفدار، مجموعه‌ی تاریخ مصور فوتبال را برای هر مخاطبی ـــ  چه فوتبالی و چه غیر فوتبالی ـــ  خواندنی کرده است.

محمد جباری داستان مصور فوتبال داستان فوتبالیست‌ها کمیک استریپس انتشارات اطراف

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *