آدام گاپنیک

آدام گاپنیک گوپنیک دیدار اتفاقی با دوست خیالی نیویورکر نشر اطراف

آدام گاپنیک، جستارنویس آمریکایی، را خیلی‌ها با جستارهایی که برای نیویوکر نوشته می‌شناسند اما او در عمر حرفه‌ای‌اش سراغ قالب‌های گوناگون دیگر هم رفته، از رمان کودکانه و خاطره‌پردازی گرفته تا نقد هنری. نشر اطراف مجموعه‌ای از جستار‌های او را در کتاب دیدار اتفاقی با دوست خیالی را منتشر کرده است.

گاپنیک در 24 اوت 1956 در فیلادلفیا به دنیا آمد و در مونترآل کانادا بزرگ شد. پدرش در دانشگاه استاد ادبیات انگلیسی بود و مادرش استاد زبان‌شناسی. خودش هم در مؤسسه‌ی هنرهای زیبای دانشگاه نیویورک تحصیل کرد. همکاری طولانی او با نیویورکر از 1986 شروع شد و جستارهایی که برای این نشریه نوشت نشان از تنوع حوزه‌ی علایق و تیزبینیِ نگاهش دارند. سال 1995، نیویورکر او را به پاریس فرستاد تا مدتی در این شهر بماند و جستارهایی درباره‌اش بنویسد؛ جستارهایی که بعدتر در قالب از پاریس به ماه هم گردآوری شدند. کتاب‌هایی مثل از دریچه‌ی بچه‌ها (درباره‌ی زندگی در نیویورک و مصائب بچه‌داری) و اول، میزِ غذا (درباره‌ی غذا، آشپزی و رستوران) هم مجموعه‌جستارهای دیگری از گاپنیک‌اند که بیشتر جستارهایشان قبلاً در نیویورکر منتشر شده بودند.

گاپنیک در جستارهایش نشان می‌دهد که از سرک کشیدن به حوزه‌های مختلف ترسی ندارد. او درباره‌ی هر چیزی که برایش جذاب باشد می‌نویسد، لیبرالیسم و جهانی‌شدن، اینترنت و عصر اطلاعات، راه رفتنِ آدمی‌زاد، ارتباط تاریخ و جغرافیا، سرشلوغی‌های همراه با زندگی شهری مدرن، ذائقه و سلیقه‌ی غذایی و فرهنگی، تجربه‌ی روان‌کاوی فرویدی، فوتبال و زیبایی‌هایش، و حتی تجربه‌اش از یادگیریِ رانندگی در میان‌سالی. و در همه‌ی این‌ها، ترکیبِ وسعت دید، دانش چشمگیر و به‌روز، نگاه کنجکاو و تیزبین، ذهن تحلیلگر و لحنِ شوخ‌وشنگ گاپنیک باعث می‌شود خواندنِ حاصلِ کارش لذت‌بخش باشد؛ یک جور عیش مدام.

نشر اطراف تا کنون از آدام گاپنیک مجموعه‌جستار دیدار اتفاقی با دوست خیالی را با ترجمه‌ی کیوان سررشته منتشر کرده؛ مجموعه‌ای از نُه جستار جذاب‌ که از نیویورکر یا یکی از سه کتاب از پاریس به ماه، از دریچه‌ی بچه‌ها و اول، میزِ غذا انتخاب شده‌اند و مضمون اصلی‌شان تجربه‌ی زندگی مدرن و خوشی‌ها و ناخوشی‌های همراه آن است. این کتاب در مجموعه‌ی جستار روایی نشر اطراف قرار دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *