پیاده‌ها

پیاده‌ها | جنبش مدنی سیاه‌پوستان (چاپ دوم)

نویسندگان: جان لوییس و اندرو آیدین
تصویرگر: نیت پاول
مترجم: محمد جباری

پیاده‌ها روایت مصوری مبتنی بر ماجراهای واقعی است که از جنبش حقوق مدنی و مبارزات سیاه‌پوستان آمریکا برای آزادی و برابری سخن می‌گوید. داستان واقعی، مهیج و متفاوتی که از روزهای نخست شکل‌گیری این جنبش آغاز می‌شود و سرگذشت پرفراز و نشیب آن را از زبان جان لوییس – یکی از رهبران جنبش و نماینده‌ی کنگره – نقل می‌کند. تصویرسازی کم‌نظیر و هنرمندانه‌ی نیت پاول تنش‌ها و حال‌وهوای خاص آن سال‌ها را به ‌خوبی و دقیق منعکس می‌کند و الگوی تأثیرگذار و جذابی برای روایت رخدادهای تاریخی ارائه می‌دهد. کتاب پیاده‌ها سال‌هاست که جای ثابتی در فهرست‌های مختلف برترین‌ها دارد و جوایز معتبر و متعددی را از آن خود کرده است.

 

نسخه الکترونیکی این کتاب را می‌توانید از سایت طاقچه و فیدیبو  تهیه کنید

سه‌گانه‌ی پیاده‌ها، با عنوان اصلی March، روایت مستند و مصور جنبش حقوق مدنی و مبارزات سیاه‌‏پوستان آمریکا در یکی از پرالتهاب‌ترین دوره‌های تاریخی آن کشور است. کتاب پیاده‌ها وقایع آن سال‌ها را از زبان جان ‌لوییس، نماینده‌ی فعلی کنگره، مرور می‌کند که در آن دوره از رهبران جنبش سیاه‌پوستان بود.

خودنگاره‌ی مصور پیاده‌ها نمونه‌ی شاخصی از سه ژانر کمیک در دهه‌ی دوم قرن بیست‌و‌یکم است: کمیک غیرداستانی، کمیک خودنگاره و گرافیک ناول. از مهم‌ترین ویژگی‌های بصری کتاب پیاده‌ها تصاویر سیاه و سفید واقع‌گرایانه و در عین حال متفاوت نیت پاول است که برای مخاطبان آشنا به تصویرسازی‌های اغراق‌آمیز کمیک‌های مارول و دی‌سی، تازه و متفاوت است. تصاویری با سایه‌روشن‌ها و سبک بصری خاص که حال‌و‌هوای پرتبعیض و تنش آن سال‌های پرالتهاب در تاریخ آمریکا را به خوبی منتقل می‌کند. به ‌‌طور خاص صحنه‌های زد‌ و‌ خورد، اعتراض‌ها و راهپیمایی‌ها طوری تصویر شده که مخاطب فراموش می‌کند نظاره‌گر تصاویر دو‌بعدی روی کاغذ است. نیت پاول که یکی از شناخته‌شده‌ترین طراحان گرافیک‌ناولِ این سال‌های آمریکاست، از کوچک‌ترین جزئیات مستند در تصاویر نگذشته و با چنان دقتی صحنه‌های تاریخی را بازسازی کرده که وقت خواندن کتاب به نظر می‌آید فیلم مستندی از آن روزها را تماشا می‌کنیم.

دانلود فایل مقدمه‌ی مترجم، نظر منتقدان و جوایز کتاب پیاده

 مصاحبه با جان لوییس، نویسنده و راوی کتاب مصور مستند «پیاده‌ها»، و همچنین مصاحبه با محمد جباری، مترجم این کتاب، را می‌توانید در روزنامه‌ی شهروند بخوانید.

چند صفحه‌ی نمونه از کتاب پیاده‌ها را می‌توانید در صفحه‌ی اینستاگرام انتشارات اطراف مشاهده کنید.

«نشر اطراف که در تجربه‌ی فضاهای تازه جسارتی ستودنی دارد، در روزهای پایانی سال ۹۸ کتاب تازه‌ای را وارد بازار کرد که در بازار کتاب ایران کم‌نظیر است، یک رمان مصور تاریخی به نام «پیاده‌ها»… این اثر می‌تواند اولین و یکی از باشکوه‌ترین تجربیات شما در خواندن رمان مصور باشد و این خوانش می‌تواند یک شروع باشد برای کسانی که این رشته را دوست دارند، شروعی برای مصور کردن بخش‌هایی از تاریخ ایران.»

الهام یوسفی، روزنامه‌ی شهرآرا

«نیت پاول… از کوچک‌ترین جزییات مستند در تصاویر نگذشته و با چنان دقتی صحنه‌های تاریخی را بازسازی کرده که وقت خواندن کتاب به نظر می‌آید فیلم مستندی از آن روزها را تماشا می‌کنیم.»

روزنامه‌ی هفت صبح

«این روزها که جهان تحت تاثیر مرگ تاسف‌برانگیز جورج فلوید است، بهترین کتابی که می‌توان خواندن آن را آغاز کرد، «پیاده‌ها» اثر مصور و متفاوت جان لوییس است.»

«کتاب پیاده ها به شیوه ای جذاب و منحصربه فرد جنبش مدنی حقوق سیاه پوستان امریکا را از زبان جان لوییس، یکی از رهبران قدیمی این جنبش و همچنین اندرو آیدین روایت کرده است. جذابیت این کتاب در کمیک بودن آن است. تصاویر کتاب توسط نیت پاول که یکی از طراحان معتبر امریکایی است، خلق شده اند.»

«نقاط قوت کتاب: روایت دقیق و وفاداری تاریخی؛ روایت ملموس و قابل درک؛ کتاب نقش موثری داره در آگاهی بخشی نسبت به مشکلاتی که سیاهان بابتِ نژادپرستی متحمل می‌شن، مشکلاتی که ممکنه یک سفیدپوست در حالت عادی هیچ‌وقت متوجه اون نشه. موضوعی که جای اون در کتاب‌های درسی خالیه! خلاقیت کتاب در روایت تاریخ در قالب داستان مصور که در همراه کردن خواننده و جذاب شدن داستان تاثیر بسزایی داشته و علاوه بر انتقال رویدادهای تاریخی به مخاطب، احساساتِ افراد درگیر در واقع را هم منتقل می‌کنه.»

بوک‌ویژن

«فعالیت‏‌های شجاعانه‏‌ی این جنبش به پیاده‌‏ها ارزش آموزشی می‌‏دهد، همان‏‌طور که طراحی‏‌های پاول به روایت پرحرارت لوییس قدرت تأثیرگذاری می‏دهد.»

نیویورک تایمز

«داستان تاریخی که به شکل فوق‏‌العاده‌‏ای روایت شده.»

پابلیشرز ویکلی

«خواندنش ضروری است… پیاده‏‌ها موفقیت تأثیرگذار و مهمی است… داستان یک ابرقهرمان واقعی.»

یو‌اس‌اِی تودی

«جنبش حقوق مدنی مثل خاطره‌‏ای دور به نظر می‌‏رسد… جان لوییس خاطرات ما را به سبکی دراماتیک تازه می‏‌کند.»

شیکاگو تریبون

«پاول خطر و تنش را در نماهای سینمایی درخشانی به تصویر در آورده است که به شکل دراماتیکی داستان قدرتمند لوییس را کامل می‏‌کند.»

بوک‏لیست

«وقتی یک گرافیک ناول می‏‌خواهد خوانندگان جوان را به موضوع مهمی علاقه‏‌مند کند، معمولاً خیلی نچسب به نظر می‌‏رسد. اما قصه در مورد پیاده‌‏های پرانرژی با تصاویر و کلمات قدرتمندش فرق می‏‌کند.»

بوستون گلوب

«طراحی‏‌های پاول در پیاده‌‏ها گستره‌‏ی حماسی تاریخ را با جزئیات شخصی بنیادین خاطره‌پردازی ترکیب می‏‌کند و داستان لوییس را طوری زنده می‏‌کند که کاملاً جدید به نظر می‌‏رسد. پیاده‌‏ها اثر مهمی را در ترکیب تاریخ و ادبیات مصور سر و شکل می‏‌دهد.»

مجله‌ی اینترنتی اسلیت

«من از قدرت این کمیک‏ حیرت‏‌زده شدم و خوشحالم از این‌که داستان جان لوییس نسل‏‌های بعدی خوانندگان را آگاه خواهد کرد و الهام‏‌بخش‌‏شان خواهد بود.»

رینا تلگمایر، کارتونیست

«داستان میخکوب‏‌کننده‌‏ای از زندگی خارق‏‌العاده‌‏ی لوییس… به شکل قدرتمندی نشان می‏دهد که چقدر ثبات‌ قدم برای رسیدن به تغییرات اجتماعی لازم است.»

مجله‌ی اوپرا

«یک خاطره‌ی مصورِ به‏‌کمال‌رسیده‌‏ی حیرت‌‏انگیز که تصویر پرشوری از دوران جنبش حقوق مدنی پدید آورده است…»

ان‌‌پی‌آر

«پیاده‌‏ها تصویری تکان‏‌دهنده از شخصیتی نمادین نشان می‏‌دهد که هم سرگرم می‏‌کند و هم می‌‏آموزاند، و شایسته است که در کنار خاطره‌پردازی‌های مصور تاریخی مهمی مثل ماوس قرار بگیرد.»

اینترتیمنت ویکلی

مشخصات

مشخصات کتابمشخصات فیزیکی
نویسندگانجان لوییس و اندرو آیدینقطع۱۴۰x۲۰۰ میلی‌متر
تصویرگرنیت پاولتعداد صفحات۵۶۰ ص. مصور
مترجم محمد جبارینوع جلدگلاسه
ویراستارامین شیرپور و رؤیا پورآذرنوع کاغذبالک ۶۰ گرم
دبیر فنیمحمدرضا لرچی
بازبینی نهایی متنفاطمه ستوده
طراح جلدروح‌الله گیتی‌نژاد
موضوعروایت مستند مصور از جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا
سرگذشتنامه
کمیته هماهنگی دانشجویان علیه خشونت
شابک‫‭۹۷۸-۶۰۰-۹۸۰۱۹-۸-۵
نوبت چاپدوم، ۱۳۹۹، ۵۰۰ نسخه
مجموع تیراژ چاپ‌های قبلی۵۰۰ نسخه
نسخه‌ی دیجیتال
صفحه در فیپاhttp://opac.nlai.ir/opac-prod/bibliographic/5082974

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پیاده‌ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پیاده‌ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *