سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین

۱۹۸,۰۰۰ تومان

گی دولیل | عاطفه احمدی

کتاب سرزمین مقدس حاصل یک سال زندگی گی دولیل و خانواده‌اش در فلسطین است و از تجربیات شخصی و خاطرات او الهام گرفته شده. او در این کتاب هم مثل سفرنامه‌های دیگرش، در پی ارائۀ تفسیر و توضیحی جامع دربارۀ شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور میزبانش نیست. روایت‌ مصور او را باید گزارشی دقیق و پرجزئیات دانست که از مشاهدۀ زندگی روزمرۀ مردم درون جامعۀ ملتهب فلسطین به دست آمده؛ چیزی که رسانه‌ها معمولاً به آن نمی‌پردازند یا ترجیح می‌دهند از کنارش بگذرند. این کتاب برندۀ چندین جایزۀ مهم شده که از میان آن‌ها می‌توان به جایزۀ Angoulême اشاره کرد.

 

نسخۀ الکترونیکی این کتاب را می‌توانید از سایت‌های طاقچه و فیدیبو تهیه کنید.

 

گی دولیل نویسنده و تصویرساز کتاب سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین، به‌خاطر مأموریت بشردوستانۀ همسرش وارد سرزمینی شده که حتی در تعریف مرز، ملیت، دولت، شهروند و… دچار اختلاف است. دولیل به سبک مشهور رسانه‌های غربی، دولت مستقر را اسرائیل می‌داند. برای همین مشاهدات روزمره‌اش را در همین چارچوب روایت می‌کند. او اگرچه تناقضات آشکاری را در زندگی انسانی فلسطین مشاهده می‌کند ولی می‌کوشد با شوخ‌طبعی و مقایسۀ حوادث، خود را بی‌طرف نگه دارد. ارزش روایت دولیل به خاطر مشاهدات شخصی‌اش از پیچیدگی‌های جامعۀ پرالتهاب فلسطینی است؛ از چالش‌های فلسطینی-اسرائیلی گرفته تا تعارضات سیاسی و مذهبی درون اسرائیل. روایت زندگی در نوار غزه که بیش از یک میلیون انسان در آن حبس شده‌اند و سال‌هاست اجازۀ رفت‌وآمد ندارند. روایت زندگی سخت انسان‌هایی که برای گذر از کوچه‌پس‌کوچه‌های بیت‌المقدس باید همیشه محتاط باشند.

درگیری فلسطین و اسرائیل گرچه از ده‌ها سال پیش شروع شده ولی ریشه‌ای بسیار طولانی و قدیمی دارد؛ تعارضی که یکی از دلایلش سرزمینی است که یهودی‌ها آن را ارض موعود و متعلق به خود می‌دانند. اسرائیل پس از شکل‌گیری‌اش از دهۀ 1940، با تمام قوا سعی کرد این سرزمین را تصرف کند ولی همیشه با مقاومت مردم فلسطین مواجه شده. اما این جنگ و درگیری‌ها تمام اتفاقات جاری در آن سرزمین نیستند. در زیر این تنش‌ها همچنان زندگی جریان دارد و به پیش می‌رود. گی دولیل در کتاب مصور سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین تلاش کرده به روزمرگی‌های این جامعه بپردازد. او که فسلطینی‌ها را از رسانه‌ها شناخته، دید مثبتی نسبت به آن‌ها ندارد. در ابتدای حضورش از رفتار فلسطینی‌ها و عادت‌شان شگفت‌زده می‌شود و خوشش نمی‌آید. ولی به‌مرور رفتار آپارتایدی و تند اسرائیلی‌ها او را متوجه سوگیری‌اش می‌کند. از این‌جاست که او می‌فهمد یهودی‌های ارتودکس عجیب‌تر هستند و طنزش به سمت آن‌ها می‌رود. دولیل در در این کتاب کمیک هم نگاه انتقادی و تیزبینانه‌اش را حفظ می‌کند و می‌کوشد مستندنگاری دست‌اولی از قدس ارائه دهد.

کتاب مصور سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین را عاطفه احمدی ترجمه کرده و در قالب مجموعۀ سفرنامۀ مصور به چاپ رسیده است. در این مطلب می‌توانید گفت‌وگویی با گی دولیل دربارۀ سفرنامه‌های پرمخاطب خود و هنر قصه‌گویی عامیانه را بخوانید. چند صفحۀ نمونه از کتاب را هم می‌توانید در صفحۀ اینستاگرام انتشارات اطراف مشاهده کنید.


دربارۀ مجموعۀ سفرنامۀ مصور

سفرنامۀ مصور، مجموعه کتاب‌هایی از گی دولیل، کارتونیست و نویسندۀ کانادایی هستند که سفرهای او به سرزمین‌های مختلف دنیا را روایت می‌کنند. دولیل که روحیه‌ای ماجراجو دارد به شهرهای مهجور، جنگ‌زده یا ازنظرسیاسی بسته سفر کرده و دیده‌ها و مواجهاتش را به صورت کمیک منتشر کرده است. حاصل کار او چنان موفقیت‌آمیز بوده که بیشتر کارهایش در لیست بهترین رمان‌های مصور قرار گرفته است. پیونگ یانگ، شنژن، یانگون و سرزمین مقدس از جمله آثار این نویسنده هستند که نشر اطراف آن‌ها را در این مجموعه به انتشار رسانده است.


دربارۀ نویسندۀ کتاب پیونگ یانگ؛ سفری به کره شمالی

گی دولیل (Guy Delisle) (متولد 1966) نویسنده، کارتونیست و انیماتور کانادایی است که بیشتر به خاطر رمان‌های مصورش شناخته می‌شود. او که به خاطر کارش به شهرهای مختلف دنیا، از آمریکای شمالی تا اروپا و آسیا و خاورمیانه سفر کرده، تجربیاتش از زندگی در این شهرها را به کتاب‌هایی کمیک تبدیل کرده که با استقبال زیادی روبرو شده‌اند. دولیل تاکنون بیش از 20 عنوان کتاب منتشر کرده است.

مشخصات

نویسنده و تصویرگرگی دولیل
مترجمعاطفه احمدی
بازبینی نهایی متنامین شیرپور | فاطمه ستوده
ویراستارنیما م. اشرفی
قطعرقعی
تعداد صفحه352
مجموعهسفرنامۀ مصور
موضوعکمیک | سفرنامه
شابک‭۹۷۸-۶۲۲-۶۱۹۴-35-5
نوبت چاپپنجم | 1402

ستایش‌ها و افتخارات

  • برندۀ جایزۀ Angoulême به عنوان بهترین کمیک سال 2012
  • Prix Bédéis causa (Albéric-Bourgeois)
  • Meilleur Album Reportage, Solliès-Ville 2012
  • Prix littéraire des lycéens d’Ile-de-France 2013
  • Prix Segalen des Lycéens d’Asie 2013
  • Independent Publisher Book Awards Results – Graphic Novel 2013

«این کتاب معجزه‌ای کوچک است؛ مختصر، منصفانه و خاص!»

گاردین

«اثری ابزورد و طنز که روی مرز تراژدی حرکت می‌کند.»

نیویورک تایمز

 

«در نهایت می توانم بگویم یکی از بهترین کتاب هایی بود که خواندم و همچنین بهترین سفرنامه تاکنون. کتابی است که خواندنش را به همه توصیه می کنم. به ویژه برای کسی که بخواهد با فلسطین آشنا شود و یا به سفرنامه خواندن و کتاب های سبک کمیک علاقه داشته باشد.»

⭐⭐⭐⭐⭐  محتشم

«کمیکش عالیه. روزنوشت های یک کانادایی که یک سال ساکن اورشلیم میشه. و از ارتباط و مشاهداتش از فلسطینیان و اسرائیلیان میگه. روایت تا حدودی بی طرفه و میشه به انقلابی و غیر انقلابی توصیه اش کرد با نیت تعدیل و واقعی کردن دیدگاه درباره قضیه فلسطین»

⭐⭐⭐⭐⭐  مهتاب حیاتی

«یک تجربه‌ی کاملا متفاوت از کامیک و مسائل اسرائیل و فلسطین.»

⭐⭐⭐⭐⭐  Mohsen Ramezanzadeh

«دوستش داشتم، زیاد هم دوستش داشتم
کتاب کمیک به این سبک (یه جورایی رئال و سفرنامه‌طور) نخونده بودم.»

⭐⭐⭐⭐⭐  Alireza

«تصویری از درون قدس از نگاه کسی خیلی در جریان و درگیر منازعات آن‌جا نیست برای من خیلی جالب بود»

⭐⭐⭐⭐  Mohsen

«ترکیب سفرنامه با فرم کامیک و یک آدم خوش ذوق که به غیر معمول ترین کشورهای جهان سر می زند باعث شده،‌ سفرنامه های مصور گی دولیل رو با علاقه زیادی بخونم. در این کتابش هم با این که نویسنده برای مدت یکسال در قطبی کننده ترین کشور دنیا زندگی کرده، موفق شده مشاهداتش رو با کمترین جانبداری و در قالب سرگرم کننده مستند کنه. کاری که بیشتر از نیمی از سفرنامه هایی که امسال خوندم نتونستن انجامش بدن.»

⭐⭐⭐⭐  Farzad Haghighat

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *