پیوست اینترنتی کتاب ادبیات من

از آن‌جا که فهرست منابع کتاب ادبیات من بسیار طولانی و مفصل است، برای صرفه‌جویی در کاغذ، این فهرست را به صورت مَجازی در وب‌سایت نشر اطراف قرار داده‌ایم. همچنین، نویسندگان در بخش‌هایی از کتاب به تعدادی از آثار اجرایی یا تصویری اشاره کرده‌اند که دیدنِ عکسی از آن‌ها به فهم بهتر متن کمک می‌کند. همچنین در این پیوست پیشنهادهایی برای پروژه‌های کلاسی ارائه داده شده است.

پروژه‌های گروهی و کلاسی

در این پیوست پیشنهادهایی برای پروژه‌های کلاسی ارائه می‌دهیم که البته ترتیب خاصی ندارند. در کتاب آموزش متن‌های خودزندگی‌نگاری (Teaching Life Writing Texts) اثر میریام فیوکس و کریگ هاوز هم پیشنهادهای بسیار خوب فراوانی درباره‌ی آموزش ژانرها، موضوع‌ها و متن‌های خاص ارائه شده است. پروژه‌های پیشنهادی ما عبارت‌اند از:

 • در قالب تحقیقی جامع، وب‌سایت‌های مربوط به هویت را شناسایی و فهرستی از ویژگی‌های هر وب‌سایت تهیه کنید. به نسبت متن‌های تصویری و مکتوب، دامنه‌ی ارتباط‌های هایپرتکستی در هر کدام از وب‌سایت‌ها و همچنین تفاوت‌هایشان با هم توجه کنید.
 • وب‌سایتی از روایت‌های زندگی درباره‌ی موضوع مورد علاقه‌تان بسازید، مثلاً ورزشی خاص، نوعی خودیاری یا مجموعه‌ای از قصه‌های قومی یا ملی.
 • به مدت یک هفته یکی از وب‌سایت‌های ساخت و انتشارِ فیلم‌‌های ویدئویی «زمان حقیقی» (real-time) را دنبال کنید و از کنش‌های خودزندگی‌نامه‌ای اجراشده در فیلم‌ها گزارش تهیه کنید. به نظر شما تفاوت آنچه در این نوع سایت‌ها ارائه می‌شود با زندگی عادی و روزمره‌ی افراد چیست؟
 • بعضی از خاطرات روزانه‌ی تصویری یوتیوب را تماشا کنید. سبک‌های ارائه‌ی «خود» در این نوع خاطرات را توصیف کنید. هماهنگی یا تضاد روایت گفته‌شده با ویدئو (یا تصاویر) چگونه و به چه میزان است؟ آیا گوینده‌ی روایت به جای فرد دیگری حرف می‌زند یا مشغول گفتن زندگی «واقعی و معتبر» خودش است؟ چه کسی با عوامل تولید سروکار دارد؟ توجه به این جزئیات چه مسائلی را درباره‌ی پیچیدگی ارائه‌ی خود در فیلم ویدئویی خودزندگی‌نامه‌ای برای شما مطرح می‌کند؟
 • یکی از پروژه‌هایی را که در آن‌ها افراد عکس، یادگاری، بریده‌روزنامه‌ها، چیزهای تزئینی و امثال این‌ها را در دفترچه‌هایی خالی می‌چسبانند، بررسی کنید. در این پروژه‌ چه قصه‌هایی درباره‌ی فرد یا خانواده‌اش گفته شده‌اند؟ چه نوع رخدادهایی در قصه‌ها حذف یا پررنگ شده‌‌اند؟ آیا پروژه‌ی مزبور روایتی منسجم دارد یا روایت‌هایی متعارض را ارائه می‌دهد؟ کنارهم چیدن چیزهای مختلف مثل عکس، اشیای مادی و متن چه تأثیری دارد؟
 • وبلاگی با موضوع خاص را انتخاب کنید، مثلاً وبلاگی درباره‌ی افسردگی، پرخوری/کم‌خوری عصبی، خودکشی یا بدن‌سازی. این وبلاگ تک‌نفره است یا مطالبش را بیش از یک نفر تهیه می‌کنند؟ قصه‌گویی تعاملی یا مشارکتیِ‌ مشاهده‌شده در وبلاگ مزبور از چه نوعی است؟ آیا قصه‌هایی خاص بارها و بارها تکرار می‌شوند؟ چگونه نظرات مخاطبانْ مطلب اصلی موجود در وبلاگ را بازنویسی می‌کنند یا موجب تغییرشکل آن می‌شوند؟ اگر به نظر می‌رسد مدخل‌های وبلاگ قالبی خاص دارند، خصوصیت‌های آن قالب را توصیف کنید. آیا حس می‌کنید بعضی نویسندگان در مدخل‌هایشان تظاهر می‌کنند؟ علاوه بر متن مکتوب از چه رسانه‌های دیگری در سایت استفاده شده‌ است؟
 • یک هفته کارت‌پستال‌های سایت پُست‌سیکرت (PostSecret) را بخوانید. این مطالب چه چیزی درباره‌ی اعتراف، انواع رازهای افشاشده و روش‌های به تصویرکشیدن این افشاگری‌ها به شما می‌گویند؟ جایگاه شما به عنوان تماشاچی یا کسی که گوش ایستاده چگونه در سایت تعیین شده‌ و این جایگاه شما را با چه مسائلی درباره‌ی صمیمیت عمومی[1] آشنا می‌کند؟
 • یکی از رخدادهای زندگی‌تان را به قالب کتابی مصور در آورید. سپس مقاله‌ای بنویسید و در آن، مسائل مربوط به طراحی این اثر، مثل قاب‌ها، حباب‌های دیالوگ، صدای روی متن راوی، اندازه‌ی حاشیه‌ی بین قاب‌ها و سبک تصویری را توضیح دهید.
 • اگر تاکنون عضو شبکه‌هایی مجازی‌ مثل سِکِندلایف (Second Life) بوده‌اید، آوتاری را که برای خودتان طراحی کرده بودید، فضایی که خریده بودید، نقش‌هایی که ایفا کرده بودید و مواجهه‌هایتان با دیگران را توصیف کنید. چه چیزهایی درباره‌ی آواتار بقیه نظرتان را جلب کرده بود؟
 • کتابی پیدا کنید که شهادت‌نامه‌هایی متعدد درباره‌ی یک تجربه‌ی زندگی خاص را در قالب گروه‌نگاری (prosopography) گرد آورده باشد. مثل کتاب‌های اِستادز تِرکل (Working) یا ویکتوریا موریس (Hard Times Cotton Mill Girls) یا مجموعه‌هایی از روایت‌های آزارهای جنسی، بیماری ایدز، مصاحبه‌های شفاهی یا شهادت‌نامه‌هایی درباره‌ی زایمان. برای نوشتن درباره‌ی تجربه‌ای خاص از کدام استراتژی‌های روایی‌ استفاده شده است؟ کدام الگوهای جمعی‌ در این روایت‌ها مشاهده می‌شوند؟ افراد روایتگر در چه جایگاه مشترکی قرار دارند که از آن‌ها یک جمع می‌سازد؟ مجموعه‌ی مزبور چه کار فرهنگی‌ای انجام می‌دهد؟ آیا شواهدی در روایت‌ها وجود دارد که تمایل راویان/گوینده‌ها را به استفاده‌ا‌ی خاص از روایت‌شان نشان دهد؟ آیا می‌توانید اطلاعاتی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده‌ی روایت‌های آنان در گذشته پیدا کنید؟ مصاحبه‌گر یا گرد‌آورنده‌ی روایت‌های شفاهی چه نقشی دارد و اهمیت نقش او را تا چه حد می‌دانید؟
 • با یک نفر دیگر یا همراه گروهی کوچک به مکانی خاص (مثل مکان‌های دورهمیِ افراد در حال بهبودی یا سالمندان یا محل انجام پروژه‌های شجره‌نامه‌ای) بروید و ببینید مردم چگونه درباره‌ی خودشان قصه می‌گویند. ترغیب‌کنندگان چه کسانی‌اند و مردم را به گفتن چه نوع قصه‌هایی دعوت می‌کنند؟ افراد چه روش‌های ویژه‌ای برای روایت قصه‌هایشان دارند؟ چه مراسم گروهی‌ای قبل و بعد و حین جلسات برای قصه‌گویی اجرا می‌شود؟ با استفاده از مطالبی که از یکی از مکان‌های مزبور گردآوری کرده‌اید، انواع روابط ترغیب‌کننده-قصه‌گو و اهداف بلندمدت‌شان را بررسی کنید.
 • در دوره‌ی زمانی مشخصی، میزگردی رادیویی یا تلویزیونی را دنبال کنید و نکات لازم برای بررسی برنامه را یادداشت کنید. دقت کنید که قاب برنامه‌ی مورد نظرتان چگونه گفتن قصه‌های شخصی را سازماندهی می‌کند. درباره‌ی انواع قصه‌های مطرح‌شده و مورد استقبال تحقیق کنید.
 • چند نوع مختلف از فرم‌هایی که با اطلاعات خودزندگی‌نامه‌ای فرد پُر می‌شوند، تهیه کنید و روایت‌های زندگیِ درخواستی این فرم‌ها را بررسی کنید. مثلاً فرم‌های سابقه‌ی درمانی، فرم‌های متقاضیان خدمات اجتماعی، فرم‌های پذیرش دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی، فرم‌های راهنمای نوشتن رزومه و فرم‌های تقاضای همکاری.
 • خودزندگی‌نگاره‌هایی را که نامزدهای سیاسی منتشر کرده‌اند، در سخنرانی‌هایشان گنجانده‌اند یا در وب‌سایت‌هایشان گذاشته‌اند گردآوری و بررسی کنید. مقاله‌ای پژوهشی بنویسید یا ویدئویی بسازید که شیوه‌ی استفاده‌ی نامزدهای سیاسی از روایت‌های خودزندگی‌نامه‌ای را نشان دهد. نامزدهایی که در پی گرفتن مقام و منصبی هستند، چه استفاده‌هایی از قصه‌های زندگی‌شان می‌کنند؟
 • روایتی شخصی درباره‌ی یکی از اندام‌های بدن‌تان، هم از نگاهی بیرونی و هم با توجه به حس درونیِ خودتان به آن اندام، بنویسید. خودتان را همان اندام تصور کنید و روایت را از زبان و با صدای آن اندام بگویید.
 • روایت زندگی یک شخصیت ورزشی مرد و یک شخصیت ورزشی زن را بخوانید. انواع قصه‌هایشان درباره‌ی موضوع‌های زیر را با هم مقایسه کنید: تجربه‌های بزرگ شدن هر یک، الگوهای زندگی‌شان، روش‌های آموزش و تمرین ورزشی آن‌ها، دیدگاه‌شان درباره‌ی برخورد فیزیکی و کشمکش‌ عاطفی، ارتباط با اعضای دیگر تیم، اهداف بلندمدت و حس‌شان درباره‌ی بدن‌ خودشان. توجه کنید که تفاوت‌های منسوب به جنسیت تا چه میزان با تفاوت‌های قومی، نژادی، جنسی یا فضای فرهنگی آن‌ها تلاقی می‌کنند.
 • یک گروه موسیقی را در شبکه‌ای مثل ام‌تی‌وی یا شبکه‌ی سرگرمی سیاه‌پوستان (Black Entertainment Network) دنبال کنید. بررسی کنید که اجرا و ترانه‌های گروه‌های موسیقی چگونه بر نوع نمایش‌ و تجسم یک روایت «زندگی» خاص تأثیر می‌گذارد و تغییرش می‌دهد.
 • مجموعه‌ای از نوشته‌های مربوط به جنگ گردآوری کنید. شبیه کاری که جون الِکساندر از دانشجویان دوره‌ی کارشناسی خواست و در کتابی با عنوان خاطره‌پردازی‌های اسرای جنگی آمریکا از جنگ‌های استقلال تا جنگ ویتنام (American POW Memoirs from the Revolutionary War through Vietnam War) منتشر کرد. این دست پروژه‌ها دانشجویان را به شکلی ثمربخش درگیر پژوهش درباره‌ی خاطره‌پردازی می‌کند.
 • گروه گفت‌وگویی تشکیل دهید و مجموعه‌سؤال‌هایی طراحی کنید تا در مصاحبه‌های شفاهی درباره‌ی جنبه‌ا‌ی خاص از تجربه‌ی زندگی پرسیده شوند. موضوع مصاحبه‌ها می‌توانند مسائلی شبیه این‌ها باشند: آمریکایی شدن، دختری جوان بودن در دهه‌ای غیر از زمان حال، فواید و کشمکش‌های داشتن هویت شغلی، تقابل هویت خانوادگی با هویت محلی و هویت ملی، تجربه‌ی یک بیمار، رویکرد افراد با بدن‌شان. با یکی‌دو نفر درباره‌ی موضوع مورد نظرتان مصاحبه کنید، متن مصاحبه را مکتوب کنید و به متن‌تان نقدی اضافه کنید که فرایند مصاحبه را بررسی کند. نوشته‌تان را به شکل مقاله دربیاورید. درباره‌ی مسائل مربوط به این‌که کسی روایت زندگی فردی دیگر را از او بپرسد و سپس آن را بنویسد و ویرایش کند، تأمل کنید.
 • روایتی از کودکی‌تان بنویسید و سپس درباره‌ی مفهوم و تعریف کودکی، شیوه‌ی فرزندپروری و سایر مسائل مربوط به کودکان در زمان بچگی خودتان تحقیق کنید. روایت خودزندگی‌نامه‌ای‌تان را با هدف ژرف‌اندیشی و/یا ارزیابی نقادانه‌ درباره‌ی مقطع تاریخی مکان و زمانش بازنویسی کنید.
 • سراغ یکی از آلبوم‌های خانوادگی‌تان بروید و شش تا هشت عکس انتخاب کنید که به نظرتان ویژگی‌های خانواده‌ی شما را نشان می‌دهند. روایتی را که به نظر می‌رسد این عکس‌ها می‌گویند بنویسید. روایت‌تان را با قصه‌ی رخدادهای خاصِ ثبت‌شده در عکس‌ها مقایسه کنید. شاید بخواهید با یک یا چند عضو خانواده‌تان درباره‌ی خاطره‌شان از همان رخدادها مصاحبه کنید ولی حتماً قصه‌ی خودتان را پیش از مصاحبه با دیگران بنویسید.
 • به یک مرکز خرید بروید و چند ساعتی رفت‌وآمد مردم را تماشا کنید. به چیزهایی دقت کنید که به نظرتان «نشانگرهای هویتی» افراد برای منتقل کردن قصه‌ای درباره‌ی خودشان هستند. نشانگرهای هویتی می‌توانند چیزهایی مثل این‌ها باشند: لباس‌ها، اشیا، مدل مو، جواهرات، خالکوبی‌ها و زبان بدن. همچنین به نشانگرهای هویتی گروه‌ها توجه کنید و ببینید چه مشابهت یا مغایرتی با نشانگرهای هویتی فردی دارند.
 • به یک مرکز خرید بروید و به قصه‌هایی که مردم هنگام رد شدن از کنارتان برای هم تعریف می‌کنند گوش بدهید. چه نوع قصه‌هایی به گوش‌تان می‌خورد و خودتان چطور می‌توانید یکی‌‌دو‌تا از این قصه‌ها را کامل کنید؟ بر اساس همین تکه‌هایی که از قصه‌های دیگران شنیده‌اید، روایتی بنویسید و درباره‌ی هویت‌ گوینده‌ی هر قصه بیشتر صحبت کنید یا هویت مفروضش را به تصویر بکشید.
 • با استفاده از بخش آگهی‌های شخصی در روزنامه‌ی محلی آلترناتیو چند آگهی شخصی برای عرضه‌ی «خود»[2] را انتخاب و با هم مقایسه‌شان کنید. نشانگر‌های خودزندگی‌نامه‌ای هر آگهی را به عنوان جنبه‌هایی از شخصیت ایده‌آلی که آگهی‌دهنده مایل به ساخت آن است، پیدا کنید. هر نشانگر چقدر در ساخت تصویری منسجم از کسی که احتمالاً با فرد دیگری قرار ملاقات خواهد گذاشت، موفق است؟
 • سه نوع آگهی درباره‌ی خودتان بنویسید: آگهی شخصی، آگهی تقاضای کار بعد از فارغ‌التحصیلی و آگهی درگذشت. چگونگی ارائه‌ی خود در این سه نوع آگهی را با هم مقایسه کنید و بگویید مخاطبان مورد نظر هر آگهی چگونه بر آنچه در نوشته‌تان آورده‌ یا از آن حذف کرده‌اید، تأثیر گذاشته‌اند.
 • پیشینه‌ی جمعی کاری یا تحصیلیِ خانواده‌ی خود یا روایتی درباره‌ی تبار خانوادگی خود تا سه نسل را روی کاغذ بیاورید. این نوع پیشینه‌های جمعی به چه روایت‌هایی درباره‌ی عوامل و رخدادهای اجتماعی-فرهنگی کلان‌تر اشاره می‌کنند؟
 • گروهی تشکیل دهید و هر چه درباره‌ی دلایل نوشتن روایت زندگی به ذهن‌تان می‌رسد، بگویید. چه مناسبت‌ها، جابه‌جایی‌ها، نقل‌مکان‌ها، تغییرات، فقدان‌ها، یافته‌ها، استدلال‌ها یا شرایطی ممکن است کسی را ترغیب به نوشتن قصه‌ی زندگی‌اش کند؟
 • فهرستی از روایت‌های زندگی‌ای که خوانده‌اید تهیه کنید. کدام افراد سرشناس را با کمک نوشته‌های خودزندگی‌نامه‌ای‌شان شناخته‌اید؟ فهرستی از کسانی که دوست دارید قصه‌ی زندگی‌شان را بخوانید تهیه کنید. خودزندگی‌نگاری با چه روش‌هایی شما را با افرادی که هرگز ندیده‌اید، آشنا می‌کند؟
 • شخصیتی واقعی انتخاب کنید که هم خودش و هم یک یا چند زندگی‌نامه‌نویس قصه‌ی ‌زندگی‌اش را نوشته باشند. روایت‌های زندگی و زندگی‌نامه‌ها را در کنار هم بخوانید و تفاوت موضوع‌های بازنمایی‌شده در هر یک از این دو سبک زندگی‌نگاری را بررسی کنید.
 • در خانواده‌ی شما قصه‌گویی هست که بقیه برای گفتن قصه‌های خانواده و محافظت از آن‌ها به او اعتماد کنند؟ قصه‌های این فرد چه ویژگی‌هایی دارند؟ اعضای خانواده به این قصه‌گو و قصه‌هایی که می‌گوید چه واکنشی نشان می‌دهند؟
 • چه قصه‌های به‌یادماندنی‌ای در خانواده‌ی شما حفظ می‌شوند؟ در گروه‌تان چطور؟ در منطقه و میان ملت‌تان؟ در خانواده، گروه، منطقه یا ملت‌ از چه کسانی انتظار می‌رود قصه‌هایشان را بگویند؟
 • اگر تا کنون خودنگاره‌ای (self-portrait) در قالب عکس یا نقاشی‌ دیده‌اید، دقت کنید چه چیزهایی این خودنگاره‌ی تصویری را از نقاشی یا عکسی که نقاش یا عکاسی دیگر از سوژه کشیده، متمایز می‌کنند.
 • روایتی کوتاه درباره‌ی غذا بنویسید یا دفتر خاطراتی مخصوص غذا تهیه کنید و در آن، مطالبی درباره‌ی غذا، فرهنگ و بدن جنسیتی‌شده یادداشت کنید. می‌توانید درباره‌ی اختلالات‌ خوردن و سیاست‌‌های چاقی، اصلاح ژنتیکی مواد غذایی و تأثیر آن بر کودکان،‌ قحطی و کمبود مواد غذایی در کشورهای درحال‌توسعه و دسته‌بندی‌های جنسیتیِ پرخوری در خانه یا با نگاهی تخصصی و حرفه‌ای بنویسید.
 • ابتدای سه چهار روایت زندگی را با هم مقایسه کنید. راوی‌ها چگونه و از چه زمانی قصه‌هایشان را شروع کرده‌اند؟ روایت‌شان را از ابتدا،‌ میانه یا اواخر زندگی‌شان شروع کرده‌اند؟ اگر خودتان بخواهید خودزندگی‌نامه‌تان را با جمله‌ای غیر از «من در … به دنیا آمدم» شروع کنید، نقطه‌ی شروع‌ محتمل‌ قصه‌تان کجا است؟ (دو سه مورد را نام ببرید.)
 • یک پاراگراف خودزندگی‌نامه‌ای از زبان سوم‌شخص درباره‌ی خودتان بنویسید. بعد از چند ساعت همان را از زبان اول‌شخص بازنویسی کنید. به تغییراتی که در نسخه‌ی دوم ایجاد کرده‌اید توجه کنید.
 • پاراگراف خودزندگی‌نامه‌ای‌تان را برای سه مخاطب مختلف بازنویسی کنید. یک بار برای مخاطب آگهی‌ شخصی، یک بار برای خوانندگان مقاله‌ای که با هدف گرفتن پذیرش از دانشگاه نوشته می‌شود و یک بار برای مخاطبان یک سخنرانی انتخاباتی.
 • فکر کنید که ده سال دیگر چه نوع قصه‌ای درباره‌ی خودتان تعریف خواهید کرد. یادداشت‌هایی برای چنان قصه‌ای تهیه کنید. پس از مدتی سراغ یادداشت‌هایتان بروید و ببینید چه تفاوتی با نگاه جدیدتان به خودتان دارند.
 • چه کتاب‌ها یا چه نوع کتاب‌هایی که پیش‌تر خوانده‌اید ممکن است الگوی شما برای گفتن قصه‌ی زندگی‌تان شوند یا روشی برای روایت زندگی خود در اختیارتان بگذارند؟ چند نمونه از این متن‌ها را نام ببرید یا توصیف کنید.
 • هنگام خواندن یا شنیدن روایت زندگی شخصی دیگر چه چیزی بیش از هر چیز توجه‌تان را جلب می‌کند؟ چه نوع سؤال‌هایی درباره‌ی قصه و گوینده می‌پرسید؟
 • سه چهار نسخه‌ی مختلف از یک روایت زندگی را که در مقاطع تاریخی گوناگون منتشر شده‌اند، تهیه کنید. قصه‌ی زندگی فرانکلین، رونالدسون، جمیسون، داگلاس و تواین نمونه‌هایی از این نوع روایت‌های خودزندگی‌نامه‌ای هستند. بررسی کنید که در نوبتِ انتشار، قصه در چه قابی برای مخاطب تعریف شده است. تفاوت‌های فیزیکی و ظاهری مشهود در هر نوبت از عرضه‌ی روایت کدام‌اند؟ این تفاوت‌ها چه دلایل محتملی دارند؟

[1] . صمیمیت عمومی یا public intimacy به معنای نزدیکی و صمیمیت افراد جامعه از راه تلاش برای تعیین جای مسائل شخصی در حوزه‌ی عمومی است. در این فرایند به جای اهمیت دادن به بسترهای مسائل شخصی یا فرهنگی افراد و گروه‌های مختلف، بر فضاهای گفتمانی مشترک در بده‌بستان‌های عمومی تأکید می‌شود.

 

تصاویر و عکس‌های کتاب:

این عکس‌ها در کتاب اصلی چاپ نشده‌اند اما دیدن آن‌ها در کنار خواندن متن کتاب به بهتر فهمیدن کتاب کمک می کند.

Tracey Emin C.V. 1995 Tracey Emin born 1963 Presented by Stuart and Margaret Evans 2000 http://www.tate.org.uk/art/work/T07632
LONDON, ENGLAND – JUNE 27: Tracy Emin’s 1998 piece ‘My Bed’ on display at Christie’s on June 27, 2014 in London, England. This iconic work from the YBA moment is being offered at auction for the first time and is estimated to sell for between 800,000 – 1.2 million GBP. (Photo by Rob Stothard/Getty Images)

Ligon, Condition Report, L02822

کتاب شناسی کتاب ادبیات من


Primary Works
Abbey, Edward. Desert Solitaire: A Season in the Wilderness. New York:
Simon and Schuster, 1968.
———. The Monkey Wrench Gang. Philadelphia: Lippincott, 1975.
Abelard, Peter, and Héloïse. The Letters of Abelard and Héloïse. Translated
by Betty Radice. Harmondsworth: Penguin, 1974.
Abu-Jaber, Diana. The Language of Baklava. New York: Pantheon Books,
2005.
Abu-Jamal, Mumia. Live from Death Row. New York: Harper Perennial,
1996.
Adair, Casey, and Nancy Adair. Word Is Out: Stories of Some of Our Lives.
San Francisco: New Glide Publications, 1978.
Adams, Henry. The Education of Henry Adams: An Autobiography. Boston:
Houghton Mifflin, 1918.
Addams, Jane. Twenty Years at Hull-House: With Autobiographical Notes.
New York: Macmillan, 1910.
Adielé, Faith. Meeting Faith: The Forest Journals of a Black Buddhist Nun.
New York: Norton, 2004.
Adivar, Halidé Edib. Memoirs of Halidé Edib. Introduced by Hülya Adak.
Piscataway, N.J.: Gorgias Press, 2005.
Agassi, Andre. Open: An Autobiography. New York: Knopf, 2009.
Ahmed, Salma. Cutting Free: The Extraordinary Memoir of a Pakistani
Woman. New Delhi: Lotus Collection, 2007.

Akhmatova, Anna. A Poem without a Hero. Translated by Carl R. Proffer.
Ann Arbor, Mich.: Ardis, 1973.
Alexander, Jon. American POW Memoirs from the Revolutionary War
through the Vietnam War: The Autobiography Seminar. Eugene, Ore.:
Wipf & Stock, 2007.
Alexie, Sherman. First Indian on the Moon. Brooklyn, N.Y.: Hanging Loose
Press, 1993.
Allen, Paula Gunn. “The Autobiography of a Confluence.” In I Tell You
Now: Autobiographical Essays by Native American Writers, ed. Brian

Swann and Arnold Krupat, 143–54. Lincoln: University of Nebraska
Press, 1987.
Allende, Isabel. Paula. New York: Harper Perennial, 1996.
Amaechi, John. Man in the Middle. New York: ESPN, 2007.
Ammons, A. R. Tape for the Turn of the Year. Ithaca, N.Y.: Cornell
University Press, 1965.
Anderson, Laurie. Stories from the Nerve Bible: A Retrospective, 1972–1992.
New York: Harper Perennial, 1994.
Andrews, William L., ed. Sisters of the Spirit: Three Black Women’s
Autobiographies of the Nineteenth Century. Bloomington: Indiana

University Press, 1986.
Angela of Foligno. Complete Works. Translated by Paul Lachance. New
York: Paulist Press, 1993.
Angela’s Ashes. Videorecording. Directed by Alan Parker. Hollywood:
Paramount Pictures, 2000.
Angelou, Maya. The Heart of a Woman. New York: Random House, 1981.
———. I Know Why the Caged Bird Sings. New York: Random House,
1969.
Antin, Mary. The Promised Land. Boston: Houghton Mifflin, 1912.
Antoni, Janine. Gnaw. London: Saatchi Collection, 1992.
Anzaldúa, Gloria. Borderlands/La Frontera: The New Mestiza. San
Francisco: Spinsters/Aunt Lute, 1987.
———, ed. Making Face, Making Soul = Haciendo Caras: Creative and
Critical Perspectives by Feminists of Color. San Francisco: Aunt Lute

Foundation Books, 1990.
Apess, William. “The Experience of Five Christian Indians of the Pequot
Tribe.” In On Our Own Ground: The Complete Writings of William
Apess, a Pequot, ed. Barry O’Connell, 117–61. Amherst: University of
Massachusetts Press, 1992.
———. “A Son of the Forest.” In On Our Own Ground: The Complete
Writings of William Apess, a Pequot
, ed. Barry O’Connell, 1–97.
Amherst: University of Massachusetts Press, 1992.
Apted, Michael. Up! Series. Videorecording. New York: First-Run Features,
2004.
Aptheker, Bettina. Intimate Politics: How I Grew Up Red, Fought for Free
Speech, and Became a Feminist Rebel
. Emeryville, Calif.: Seal Press,
2006.
Arenas, Reinaldo. Before Night Falls: A Memoir. Translated by Dolores M.
Koch. New York: Penguin Books, 1994.
Arnold, Mary Ellicott, and Mabel Reed. In the Land of the Grasshopper
Song: A Story of Two Girls in Indian Country in 1908–1909
. New York:
Vantage, 1957.
Ashbery, John. Self-Portrait in a Convex Mirror. New York: Viking, 1975.
Ashbridge, Elizabeth. “Some Account of the Early Life of Elizabeth
Ashbridge.” In Journeys in New Worlds: Early American Women’s
Narratives
, ed. William L. Andrews, 147–80. Madison: University of
Wisconsin Press, 1990.
Ashe, Arthur, and Arnold Rampersad. Days of Grace: A Memoir. New York:
Knopf, 1993.
Ashton-Warner, Sylvia. Teacher. New York: Simon and Schuster, 1963.
Augustine, Saint, Bishop of Hippo. The Confessions of St. Augustine.
Translated by Rex Warner. New York: New American Library, 1963.
Auster, Paul. The Invention of Solitude. New York: Penguin, 1982.
Bâ, Mariama. So Long a Letter. London: Virago Press, 1982.
Baepler, Paul, ed. White Slaves, African Masters: An Anthology of American
Barbary Captivity Narratives
. Chicago: University of Chicago Press,
1999.
Baldwin, James. Notes of a Native Son. Boston: Beacon Press, 1957.
Barnes, Mary, and Joseph Berke. Mary Barnes: Two Accounts of a Journey
through Madness
. New York: Harcourt Brace, 1971.
Barnum, P. T. The Autobiography of P. T. Barnum: Clerk, Merchant, Editor,
and Showman, with His Rules for Business and Making a Fortune
.
London: Ward and Lock, 1855.
Barrios de Chungara, Domitila, and Moema Viezzer. Let Me Speak!
Testimony of Domitila, a Woman of the Bolivian Mines
. New York:
Monthly Review Press, 1978.
Barry, Lynda. “Interview with Lynn Neary.” Talk of the Nation. National
Public Radio, aired 1 October 2002.
http://www.Npr.org/templates/story.php?storyid=1150937
———. One Hundred Demons. Seattle: Sasquatch, 2002.
Barthes, Roland. Camera Lucida: Reflections on Photography. Translated by
Richard Howard. New York: Hill and Wang, 1981.
———. Roland Barthes by Roland Barthes. Translated by Richard Howard.
New York: Hill and Wang, 1977.
Bauby, Jean-Dominique. The Diving Bell and the Butterfly. Translated by
Jeremy Leggatt. New York: Knopf, 1997.
Bayley, John. Elegy for Iris. New York: Macmillan, 2000.
Beah, Ishmael. A Long Way Gone: Memoirs of a Boy Soldier. New York:
Farrar, Straus and Giroux, 2007.
Beauvoir, Simone de. The Coming of Age. Translated by Patrick O’Brian.
New York: Putnam, 1972.
Bechdel, Alison. Fun Home: A Family Tragicomic. Boston: Houghton
Mifflin, 2006.
Before Night Falls. Videorecording. Directed by Julian Schnabel. New Line
Home Entertainment, 2001.
Behar, Ruth. Translated Woman: Crossing the Border with Esperanza’s
Story
. Boston: Beacon Press, 1993.
Benjamin, Walter. Berliner Chronik. Frankfurt am Main: Suhrkamp Verlag,
1970.
———. Berliner Kindheit um Neunzehnhundert. Frankfurt am Main:
Suhrkamp Verlag, 1983.
———. Gesammelte Schriften. Vol. 6. Edited by Rolf Tiedemann and
Hermann Schweppenhuser. Frankfurt am Main: Suhrkamp, 1972–89.
———. Moscow Diary. Edited by Gary Smith, translated by Richard
Sieburth. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1986.
Bentley, Toni. The Surrender: An Erotic Memoir. New York: Ecco, 2004.
Berkman, Alexander. Prison Memoirs of an Anarchist. New York: Mother
Earth Publishing Association, 1912.
Bernstein, Harry. The Invisible Wall: A Love Story That Broke Barriers. New
York: Ballantine Books, 2007.
Berry, Wendell. The Art of the Commonplace: The Agrarian Essays of
Wendell Berry
. Edited by Norman Wirzba. Washington, D.C.:
Counterpoint, 2002.
Berzon, Betty. Surviving Madness: A Therapist’s Own Story. Living Out
Series. Madison: University of Wisconsin Press, 2002.
Beyala, Calixthe. Your Name Shall Be Tanga. Translated by Marjolijn de
Jager. Oxford: Heinemann Educational Publishers, 1996.
Bhutto, Benazir. Benazir Bhutto: Daughter of the East. London: Hamilton,
1988.
Biko, Steve. I Write What I Like. Edited by Aelred Stubbs. New York:
Harper and Row, 1978.
Bird, Isabella. Collected Travel Writings of Isabella Bird. Bristol, England:
Ganesha Publications, 1997.
Black Elk. Black Elk Speaks: Being the Life Story of a Holy Man of the
Ogalala Sioux as Told to John G. Neihardt
. New York: W. Morrow,
1932.
Blew, Mary Clearman. All but the Waltz: Essays on a Montana Family.
Norman: University of Oklahoma Press, 1991.
Bok, Edward William. The Americanization of Edward Bok: The
Autobiography of a Dutch Boy Fifty Years After
. New York: Scribner’s,
1922.
Bornstein, Kate. Gender Outlaw: On Men, Women, and the Rest of Us. New
York: Routledge, 1994.
Boswell, James. Boswell on the Grand Tour: Germany and Switzerland,
1764
. Edited by Frederick A. Pottle. London: W. Heinemann, 1953.
———. Boswell on the Grand Tour: Italy, Corsica, and France, 1765–1766.
Edited by Frank Brady and Frederick A. Pottle. London: W. Heinemann,
1955.
———. The Life of Samuel Johnson. Garden City, N.Y.: Doubleday, 1946.
Bouton, Jim, and Leonard Shecter. Ball Four. Twentieth anniversary ed.
New York: Colliers, 1990.
Brabner, Joyce, Harvey Pekar, and Frank Stack. Our Cancer Year. New
York: Four Walls Eight Windows, 1994.
Bradley, Bill. Life on the Run. New York: Quadrangle/New York Times
Books, 1976.
Breytenbach, Breyten. The True Confessions of an Albino Terrorist. London:
Faber and Faber, 1984.
Brodkey, Harold. This Wild Darkness: The Story of My Death. New York:
Henry Holt, 1996.
Brontë, Charlotte. Jane Eyre. Edited by Margaret Smith. New York: Oxford
University Press, 1998.
Browne, Thomas. “Religio Medici.” In Selected Writings, ed. Geoffrey
Keynes, 5–89. Chicago: University of Chicago Press, 1968.
Broyard, Anatole. Thanatography: Intoxicated by My Illness. New York:
Ballantine, 1993.
Broyard, Bliss. One Drop: My Father’s Hidden Life—A Story of Race and
Family Secrets
. New York: Little, Brown, 2007.
Bugul, Ken (Mariétou M’baye). The Abandoned Baobab: The Autobiography
of a Senegalese Woman
. Translated by Marjolijn De Jager. Brooklyn,
N.Y.: Lawrence Hill Books, 1991.
Bunyan, John. Grace Abounding to the Chief of Sinners. Edited by Roger
Sharrock. Oxford: Clarendon Press, 1962.
Burney, Charles. Dr. Charles Burney’s Continental Travels, 1770–1772.
Edited by Cedric Howard Glover. London: Blackie and Son, 1927.
Burney, Fanny. The Journals and Letters of Fanny Burney (Madame
D’Arblay)
. Vol. 3. Edited by Joyce Hemlow. Oxford: Clarendon Press,
1973.
Burroughs, Augusten. Dry: A Memoir. New York: St. Martin’s, 2003.
———. Running with Scissors: A Memoir. New York: Picador, 2002.
Burton, Robert. Anatomy of Melancholy. Edited by Holbrook Jackson.
London: Dent, 1972.
Byerly, Victoria Morris. Hard Times Cotton Mill Girls: Personal Histories of
Womanhood and Poverty in the South
. Ithaca, N.Y.: ILR Press, 1986.
Byron, George Gordon. Don Juan. Edited by T. G. Steffan, E. Steffan, and
W. W. Pratt. New Haven, Conn.: Yale University Press, 1982.
Cahun, Claude. Aveux non avenus. Paris: Editions de Carrefour, 1930.
Canseco, José. Juiced: Wild Times, Rampant ’Roids, Smash Hits, and How
Baseball Got Big
. New York: HarperCollins, 2005.
Cantú, Norma Elia. Canícula: Snapshots of a Girlhood en la Frontera.
Albuquerque: University of New Mexico Press, 1995.
Cardano, Girolamo. The Book of My Life. Translated by Jean Stoner. New
York: Dover, 1962.
Cardinal, Marie. The Words to Say It: An Autobiographical Novel. Translated
by Pat Goodheart. Cambridge, Mass.: VanVactor and Goodheart, 1983.
Carlyle, Thomas. Sartor Resartus. Edited by Archibald MacMechan. Boston:
Ginn, 1897.
سبد خریدer, Elizabeth. Letters from Mrs. Elizabeth سبد خریدer to Mrs. Montagu
between the Years 1755 to 1800
. New York: AMS Press, 1973.
———. A Series of Letters between Mrs. Elizabeth سبد خریدer and Miss
Catherine Talbot, from the Year 1741 to 1770
. 4 vols. London: F. C. and
J. Rivington, 1809.
Casanova, Giacomo. History of My Life. 12 vols. Translated by Willard R.
Trask. New York: Harcourt, Brace and World, 1966–71.
Casas, Bartolomé de Las. Witness: Writings of Bartolomé de Las Casas.
Edited and translated by George Sanderlin. Maryknoll, N.Y.: Orbis
Books, 1992.
Cavendish, Margaret. The Life of William Cavendish, Duke of Newcastle, to
Which is Added the True Relation of My Birth, Breeding, and Life
. 2nd
ed. Edited by C. H. Firth. London: G. Routledge and Sons, 1903.
Cellini, Benvenuto. Autobiography of Benvenuto Cellini. Translated by
George Bull. Harmondsworth: Penguin Books, 1956.
Charke, Charlotte. A Narrative of the Life of Mrs. Charlotte Charke
(Youngest Daughter of Colley Cibber, Esq.), Written by Herself. Edited
by Leonard R. N. Ashley. Gainesville, Fla.: Scholar’s Facsimiles and
Reprints, 1969.
Chernin, Kim. In My Mother’s House: A Daughter’s Story. New York:
Harper and Row, 1983.
Chessler Books. Homepage. Accessed 30 April 2009.
www.chesslerbooks.com
Child, Julia, Louisette Bertholle, and Simone Beck. Mastering the Art of
French Cooking
. 2 vols. New York: Knopf, 1961.
Child, Julia, and Alex Prud’homme. My Life in France. New York: Knopf,
2006.
Clapton, Eric, and Christopher Simon Sykes. Eric Clapton: The
Autobiography
. London: Century, 2007.
Clarke, Austin. Pig Tails ‘n Breadfruit: A Culinary Memoir. New York: New
Press, 1999.
Cleaver, Eldridge. Soul on Ice. New York: McGraw-Hill, 1968.
Clemens, Paul. Made in Detroit: A South of 8-Mile Memoir. New York:
Doubleday, 2005.
Cliff, Michelle. Abeng: A Novel. New York: Crossing Press, 1984.
———. No Telephone to Heaven. New York: Vintage Books, 1989.
Clinton, Hillary Rodham. Living History. New York: Simon & Schuster,
2003.
Coetzee, J. M. Boyhood: Scenes from Provincial Life. New York: Viking,
1997.
———. Diary of a Bad Year. London: Harvill Secher, 2007.
———. Doubling the Point: Essays and Interviews. Edited by David
Attwell. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1992.
———. Summertime: Fiction. New York: Viking, 2009.
———. Youth: Scenes from Provincial Life II. New York: Viking, 2002.
Colette, Sidonie-Gabrielle. Earthly Paradise: An Autobiography. Edited by
Robert Phelps. New York: Farrar, Straus & Giroux, 1966.
Collard, Cyril. Savage Nights. Translated by William Rodarmor. Woodstock,
N.Y.: Overlook Press, 1994.
Columbus, Christopher. The Diario of Christopher Columbus’s First Voyage
to America, 1492–1493
. Translated by Oliver Dunn and James E. Kelly
Jr. Norman: University of Oklahoma Press, 1991.
Condé, Maryse. Hérémakhonon: A Novel. Translated by Richard Philcox.
Washington, D.C.: Three Continents Press, 1982.
———. I, Tituba, Black Witch of Salem. Charlottesville: University Press of
Virginia, 1992.
Cortés, Hernán. Letters from Mexico. Edited and translated by A. R. Pagden.
New York: Grossman Publishers, 1971.
Crowley, Aleister. The Confessions of Aleister Crowley: An
Autohagiography
. New York: Penguin, 1989.
cummings, e. e. The Enormous Room. New York: Modern Library, 1934.
Dangarembga, Tsitsi. Nervous Conditions. London: Women’s Press, 1988.
Danica, Elly. Don’t: A Woman’s Word. San Francisco: Cleis Press, 1988.
Dante Alighieri. Dante Alighieri’s Divine Comedy. Translated by Mark
Musa. Bloomington: Indiana University Press, 1971.
———. La Vita Nuova (The New Life). Translated by Mark Musa.
Bloomington: Indiana University Press, 1962.
Danticat, Edwidge. Brother, I’m Dying. New York: Knopf, 2007.
David B. Epileptic. New York: Pantheon, 2005.
Day, Dorothy. The Long Loneliness: The Autobiography of Dorothy Day.
New York: Harper Bros., 1952.
DeBaggio, Thomas. Losing My Mind: An Intimate Look at Life with
Alzheimer’s
. New York: Simon and Schuster, 2001.
Defoe, Daniel. The Farther Adventures of Robinson Crusoe; Being the
Second and Last Part of His Life, and of the Strange Surprizing Accounts
of His Travels Round Three Parts of the Globe
. London: Printed for W.
Taylor, 1719.
———. The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders, & C.
Who Was Born in Newgate, … Written from Her Own Memorandums
. 3rd
ed. London: Printed for, and sold by W. Chetwood et al., 1722.
———. A Journal of the Plague Year. New York: Dutton, 1966.
Delany, Mary. Letters from Georgian Ireland: The Correspondence of Mary
Delany, 1731–68. Edited by Angélique Day. Belfast: Friar’s Bush Press,
1991.
Delbo, Charlotte. Auschwitz and After. Translated by Rosette C. Lamont.
New Haven, Conn.: Yale University Press, 1995.
De Quincey, Thomas. Confessions of an English Opium Eater. Oxford:
Woodstock, 1989.
Derounian-Stodola, Kathryn Zabelle, ed. Women’s Indian Captivity
Narratives
. New York: Penguin Books, 1998.
Descartes, René. Discourse on the Method; and, Meditations on First
Philosophy
. Edited by David Weissman. New Haven, Conn.: Yale
University Press, 1996.
Diawara, Manthia. In Search of Africa. Cambridge, Mass.: Harvard
University Press, 1998.
Dickens, Charles. David Copperfield. Edited by Nina Burgis. New York:
Oxford University Press, 1981.
Dickinson, Emily. The Poems of Emily Dickinson. Cambridge, Mass.:

Belknap Press of Harvard University Press, 1999.
Didion, Joan. The Year of Magical Thinking. New York: Knopf, 2005.
Dillard, Annie. An American Childhood. New York: Harper and Row, 1987.
———. Pilgrim at Tinker Creek. New York: Harper’s Magazine Press, 1974.
Dinesen, Isak. Out of Africa. New York: Random House, 1938.
The Diving Bell and the Butterfly. Videorecording. Directed by Julian
Schnabel. Burbank, Calif.: Touchstone Home Entertainment, 2008.
Djebar, Assia. Femmes d’Alger dans Leur Appartement: Nouvelles. Paris:
Des femmes, 1980.
———. “Forbidden Gaze, Severed Sound.” Excerpted in Women,
Autobiography, Theory: A Reader
, ed. Sidonie Smith and Julia Watson,
337–42. Madison: University of Wisconsin Press, 1998.
Donne, John. Sermons. New York: Meridian Books, 1958.
Dostoyevsky, Fyodor. Notes from Underground. New York: Signet, 1961.
Doucet, Julie. My New York Diary. Montreal: Drawn & Quarterly
Publications, 1999.
Douglass, Frederick. Life and Times of Frederick Douglass. New York:
Collier, 1962.
———. My Bondage and My Freedom. New York: Dover, 1969.
———. Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave.
New York: Signet, 1968.
Du Bois, W. E. B. The Autobiography of W. E. B. Du Bois: A Soliloquy on
Viewing My Life from the Last Decade of Its First Century
. New York:
International Publishers, 1968.
Duras, Marguerite. The Lover. Translated by Barbara Bray. New York:
Pantheon, 1985.
Dylan, Bob. Chronicles. New York: Simon & Schuster, 2004.
Eagleton, Terry. The Gatekeeper: A Memoir. London: St. Martin’s Griffin,
2003.
Ebadi, Shirin, with Azadeh Moaveni. Iran Awakening: A Memoir of
Revolution and Hope
. New York: Random House, 2006.
Edwards, Brian. Helen: Portrait of a Prime Minister. Auckland, New
Zealand: Exisle, 2001.
Edwards, Jonathan. “Personal Narrative.” In Selected Writing of Jonathan
Edwards
, ed. Harold P. Simonson, 27–44. New York: Ungar Publishing,
1970.
Eggers, Dave. What Is the What: The Autobiography of Valentino Achak
Deng: A Novel
. San Francisco: McSweeney’s, 2006.
Eiseley, Loren C. The Star Thrower. New York: Times Books, 1978.
Elaw, Zilpha. “Memoirs of the Life, Religious Experience, Ministerial
Travels, and Labors of Mrs. Zilpha Elaw.” In Sisters of the Spirit, ed.
Andrews, 49–160.
Eliot, T. S. Four Quartets. New York: Harcourt Brace Jovanovich, 1971.
Ellerby, Janet Mason. Following the Tambourine Man: A Birthmother’s
Memoir
. New York: Syracuse University Press, 2007.
Ellroy, James. My Dark Places: An L.A. Crime Memoir. New York: Knopf,
1996.
Emecheta, Buchi. Head above Water. Oxford: Fontana, 1986.
Emerson, Ralph Waldo. The Journals and Miscellaneous Notebooks of Ralph
Waldo Emerson
. 16 vols. Edited by William H. Gilman et al. Cambridge,
Mass.: Belknap Press of Harvard University Press, 1960–82.
Ephron, Nora. I Feel Bad about My Neck: And Other Thoughts on Being a
Woman
. New York: Vintage, 2008.
Equiano, Olaudah. Equiano’s Travels: His Autobiography; The Interesting
Narrative of the Life of Olaudah Equiano, or Gustavus Vassa the African
.
Edited by Paul Edwards. London: Heinemann, 1967.
Erasmus, Desiderius. The Praise of Folly. Translated by John Wilson. Ann
Arbor: University of Michigan Press, 1958.
Erauso, Catalina de. The Lieutenant Nun: Memoir of a Basque Transvestite
in the New World
. Translated by Michele Stepto and Gabriel Stepto.
Boston: Beacon Press, 1996.
Ernaux, Annie. Shame. Translated by Tanya Leslie. New York: Seven Stories
Press, 1998.
Fanon, Frantz. Black Skin, White Masks. Translated by Charles Lam
Markmann. New York: Grove Press, 1967.
Fanshawe, Ann, and Anne Halkett. The Memoirs of Anne, Lady Halkett, and
Ann, Lady Fanshawe
. Edited by John Loftis. New York: Oxford
University Press, 1979.
Fearless. DVD. Directed by Peter Weir. Warner Home Video, June 2004.
Feinberg, Leslie. Stone Butch Blues: A Novel. Ithaca, N.Y.: Firebrand Books,
1993.
Fershleiser, Rachel, and Larry Smith, eds. Not Quite What I Was Planning:
Six-Word Memoirs by Writers Famous and Obscure: From Smith
Magazine
. New York: HarperPerennial, 2008.
Finger, Anne. Elegy for a Disease: A Personal and Cultural History of Polio.
New York: St. Martin’s Press, 2006.
First, Ruth. 117 Days: An Account of Confinement and Interrogation under
the South African 90-Day Detention Law
. New York: Stein and Day,
1965.
Flanagan, Bob. Bob Flanagan: Super-Masochist. Edited by Andrea Juno and
V. Vale. San Francisco: Re/Search Publications, 1993.
Flaubert, Gustave. Madame Bovary. Paris: Livre de Poche, 1961.
Flynn, Elizabeth Gurley. I Speak My Own Piece: Autobiography of “The
Rebel Girl.” New York: Masses and Mainstream, 1955.
Fonda, Jane. My Life So Far. New York: Random House, 2005.
Foote, Julia A. “A Brand Plucked from the Fire.” In Sisters of the Spirit, ed.
Andrews, 161–234.
Forbidden Lies. Directed by Anna Broinowski. Roxie Releasing, 2007.
Ford, Richard. The Lay of the Land. New York: Knopf, 2006.
Fox, George. The Journal of George Fox. Cambridge: Cambridge University
Press, 1952.
Frame, Janet. An Angel at My Table: An Autobiography. Vol. 2. New York:
G. Braziller, 1984.
Frank, Anne. The Diary of a Young Girl. Translated by B. M. MooyaartDoubleday Garden City, N.Y.: Doubleday, 1952.
Franklin, Benjamin. The Autobiography of Benjamin Franklin: A Genetic
Text
. Edited by J. A. Leo LeMay and P. M. Zall. Knoxville: University of
Tennessee Press, 1981.
Franzen, Jonathan. “My Father’s Brain.” New Yorker 10 September 2001.
Fraser, Sylvia. My Father’s House: A Memoir of Incest and Healing. New
York: Harper and Row, 1987.
Freadman, Richard. Shadow of Doubt: My Father and Myself. Northcote,
Victoria, Australia: Bystander, 2003.
Frey, James. A Million Little Pieces. New York: N.A. Talese/Doubleday,
2003.
Fries, Kenny. Body, Remember: A Memoir. Madison: University of
Wisconsin Press, 2003.
Frost, Robert. Collected Poems of Robert Frost. New York: Henry Holt,
1930.
Fusco, Coco. English Is Broken Here. New York: New Press, 1995.
Gailhard, Jean. The Compleat Gentleman, or, Directions for the Education of
Youth as to Their Breeding at Home and Travelling Abroad
. London:
Thomas Newcomb, 1678.
Gandhi, Mahatma K. An Autobiography, or, The Story of My Experiments
with Truth
. 2 vols. Translated by Mahadev Desai. Ahmedabad: Navajivan
Publishing House, 1927–29.
Gandhi, Mahatma K., and Mahadev H. Desai. Gandhi’s Autobiography: The
Story of My Experiments with Truth
. Washington, D.C.: Public Affairs
Press, 1948.
Gibbon, Edward. Memoirs of My Life. Edited by Georges A. Bonnard.
London: Nelson, 1966.
Gilbert, Elizabeth. Eat, Pray, Love: One Woman’s Search for Everything
across Italy, India, and Indonesia
. New York: Viking, 2006.

Gilman, Charlotte Perkins. The Living of Charlotte Perkins Gilman: An
Autobiography
. Madison: University of Wisconsin Press, 1990.
———. The Yellow Wallpaper. New York: Feminist Press, 1973.
Ginibi, Ruby Langford. Don’t Take Your Love to Town. Edited by Susan
Hampton. New York: Penguin, 1988.
Giovanni, Nikki. Quilting the Black-Eyed Pea: Poems and Not Quite Poems.
New York: William Morrow, 2002.
Girl, Interrupted. Videorecording. Directed by James Mangold. Culver City,
Calif.: Columbia Tristar Home Video, 1999.
Gloeckner, Phoebe. Diary of a Teenage Girl: An Account in Words and
Pictures
. Berkeley, Calif.: Frog, 2002.
Glückel of Hameln. The Memoirs of Glückel of Hameln. Translated by
Marvin Lowenthal. New York: Schocken Books, 1977.
Gobodo-Madikizela, Pumla. A Human Being Died That Night: A South
African Story of Forgiveness
. Boston: Houghton Mifflin, 2003.
Goethe, Johann Wolfgang von. The Auto-Biography of Goethe. Truth and
Poetry: From My Own Life
. 2 vols. Translated by John Oxemford.
London: Bell and Daldy, 1872.
———. The Sorrows of Young Werther and Novella. Translated by Elizabeth
Mayer, Louise Brogan, and W. H. Auden. New York: Modern Library,
1993.
———. Wilhelm Meister’s Apprenticeship. Translated by R. Dillon Boylan.
London: G. Bell and Sons, 1898.
Goldman, Emma. Living My Life. Edited by Richard and Anna Maria
Drinnon. New York: New American Library, 1977.
Gómez-Peña, Guillermo. A New World Border: Prophecies, Poems, and
Loqueras for the End of the Century. San Francisco: City Lights Books,
1996.

Goodison, Lorna. From Harvey River: A Memoir of My Mother and Her
Island
. New York: Amistad, 2008.
Gordon, Barbara. I’m Dancing as Fast as I Can. New York: Harper and
Row, 1979.
Gordon, Mary. Circling My Mother. New York: Anchor, 2008.
———. The Shadow Man: A Daughter’s Search for Her Father. New York:
Random House, 1996.
Gore, Albert, and Melcher Media. An Inconvenient Truth: The Planetary
Emergency of Global Warming and What We Can Do About It
. Emmaus,
Penn.: Rodale Press, 2006.
Gorky, Maxim. Autobiography of Maxim Gorky: My Childhood. In the
World. My Universities
. Translated by Isidor Schneider. New York:
Citadel Press, 1949.
Gornick, Vivian. Fierce Attachments: A Memoir. Boston: Beacon Press,
1987.
Gosse, Edmund. Father and Son: A Study of Two Temperaments. London:
W. Heinemann, 1907.
Grandin, Temple. Thinking in Pictures: My Life with Autism. 2nd ed. New
York: Vintage, 2006.
Grealy, Lucy. Autobiography of a Face. Boston: Houghton Mifflin, 1994.
Green, Hannah (Joanne Greenberg). I Never Promised You a Rose Garden.
New York: New American Library, 1964.
Grimes, William. Life of William Grimes, the Runaway Slave. Edited by
William L. Andrews and Regina E. Mason. New York: Oxford, 2008.
Grizzly Man. Videorecording. Directed by Werner Herzog. Santa Monica,
Calif.: Lions Gate Home Entertainment, 2005.
Günderrode, Karoline von. “Selected Letters.” In Bitter Healing: German
Women Writers from 1700 to 1830, An Anthology
, ed. Jeannine Blackwell
and Susanne Zantop, 417–42. Lincoln: University of Nebraska Press,
1990.
Guyon, Jeanne Marie, Bouvier de La Motte. Madame Guyon, an
Autobiography. Chicago: Moody Press, 1990.
Hadewijch. The Complete Works. Translated by Columba Hart. New York:
Paulist Press, 1980.
Haizlip, Shirlee Taylor. The Sweeter the Juice: A Family Memoir in Black
and White
. New York: Simon and Schuster, 1994.
Hale, Janet Campbell. Bloodlines: Odyssey of a Native Daughter. New York:
Random House, 1993.
Halkett, Anne. The Autobiography of Anne, Lady Halkett. Edited by John
Gough Nichols. Westminster: Camden Society, 1875.
Hamper, Ben. Rivethead: Tales from the Assembly Line. New York: Warner
Books, 1991.
Harrison, Kathryn. The Kiss: A Secret Life. New York: William Morrow,
1998.
Harrisson, Tom, Charles Madge, and Humphrey Jennings. Mass Observation
Project
. 1937/1981. University of Sussex. Accessed on 14 February
2009. http://www.massobs.org.uk/index.htm
Hatoum, Mona. Mona Hatoum. London: Phaidon Press, 1997.
———. Pull. Live video performance and installation. 1995.
Head, Bessie. A Question of Power. London: Heinemann Educational, 1974.
Hensel, Jana. Zonenkinder. Rowohlt: Reinbek, 2002.
Henson, Maria Rosa. Comfort Woman: A Filipina’s Story of Prostitution and
Slavery under the Japanese Military
. Lanham, Md.: Rowman &
Littlefield, 1999.
Hildegard of Bingen. Hildegard of Bingen: The Book of the Rewards of Life.
Translated by Bruce W. Hozeski. New York: Garland, 1994.
Hill, Jerome. Film Portrait. Buffalo, N.Y.: SUNY Buffalo Media Library,
1972.
Hobbes, Thomas. “Considerations upon the Reputation, Loyalty, Manners,
and Religion of Thomas Hobbes.” In The English Works of Thomas
Hobbes of Malmesbury
, ed. Sir William Molesworth. Aalen: Scientia,
1962.
Hoffman, Eva. Lost in Translation: A Life in a New Language. Boston: E. P.
Dutton, 1989.
hooks, bell. Bone Black: Memories of Girlhood. New York: Henry Holt,
1996.
Hopkins, Gerard Manley. The Poems of Gerard Manley Hopkins. 4th ed.
Edited by W. H. Gardner and N. H. MacKenzie. London: Oxford, 1967.
Hornbacher, Marya. Wasted: A Memoir of Anorexia and Bulimia. New York:
Harper Perennial, 1999.
Hurston, Zora Neale. Dust Tracks on a Road: An Autobiography. 2nd ed.
Edited by Robert Hemenway. Urbana: University of Illinois Press, 1984.
Hutchinson, Lucy. Memoirs of the Life of Colonel Hutchinson, with the
Fragment of an Autobiography by Mrs. Hutchinson
. Edited by James
Sutherland. London: Oxford University Press, 1973.
Ignatius of Loyola, Saint. St. Ignatius’ Own Story, As Told to Luis González
de Cámara
. Translated by William J. Young. Chicago: Loyola University
Press, 1956.
I’m Not There. Videorecording. Directed by Todd Haynes et al. New York:
Weinstein Company, 2008.
I Never Promised You a Rose Garden. Directed by Anthony Page. 1977.
In My Country. Videorecording. Directed by John Boorman. Culver City,
Calif.: Sony Pictures Home Entertainment, 2005.
Into Thin Air: Deaths on Everest. Directed by Robert Markowitz. Columbia
Tristar Television, 1997.
Isaacson, Walter. Benjamin Franklin. Thorndike Press, 2004.
Isay, Dave, ed. Listening Is an Act of Love: A Celebration of American Life
from the StoryCorps Project
. London and New York: Penguin, 2007.
Jackson, Phil, and Hugh Delehanty. Sacred Hoops: Spiritual Lessons of a
Hardwood Warrior
. New York: Hyperion, 1995.
Jacobs, Harriet A. Incidents in the Life of a Slave Girl: Written by Herself.
Edited by Lydia Maria Child and Jean Fagan Yellin. Cambridge, Mass.:
Harvard University Press, 1987.
James, Alice. The Diary of Alice James. Edited by Leon Edel. New York:
Dodd, Mead, 1964.
James, Henry. Henry James: Autobiography. New York: Criterion Books,
1956.
———. Notes of a Son and Brother. London, Macmillan, 1914.
———. A Small Boy: And Others. New York: Scribner, 1962.
Jamison, Kay Redfield. An Unquiet Mind. New York: Knopf, 1995.
Jarhead. Videorecording. Directed by Sam Mendes. Universal City, Calif.:
Universal Pictures, 2006.
Jemison, Mary. A Narrative of the Life of Mrs. Mary Jemison. Edited by June
Namias. Norman: University of Oklahoma Press, 1992.
Jesus, Carolina Maria de. Child of the Dark: The Diary of Carolina Maria de
Jesus
. Translated by David St. Clair. New York: E. P. Dutton, 1962.
Johnson, Samuel. Johnson and Queeney: Letters from Dr. Johnson to
Queeney Thrale from the Bowood Papers
. Edited by Marquis of
Lansdowne. New York: Random House, 1932.
Johnson, Samuel, and Hester Lynch Piozzi. The Letters of Samuel Johnson
with Mrs. Thrale’s Genuine Letters to Him
. Edited by R. W. Chapman.
Oxford: Clarendon Press, 1952.
Johnson-Sirleaf, Ellen. This Child Will Be Great: Memoir of a Remarkable
Life by Africa’s First Woman President
. New York: Harper, 2009.
Johnston, Jill. Lesbian Nation: The Feminist Solution. New York: Simon and
Schuster, 1973.
Jolly, Margaretta. In Love and Struggle: Letters in Contemporary Feminism.
New York: Columbia University Press, 2007.
Jorgensen, Christine. Christine Jorgensen: A Personal Autobiography. New
York: P. S. Eriksson, 1967.
Joyce, James. Ulysses. New York: Modern Library, 1961.
Joyce, James, and Chester G. Anderson. A Portrait of the Artist as a Young
Man: Text, Criticism, and Notes
. New York: Viking Press, 1968.
Juana Inés de la Cruz, Sor. A Sor Juana Anthology. Translated by Alan S.
True-blood. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1988.
Julian of Norwich. The Shewings of Julian of Norwich. Edited by Georgia
Ronan Crampton. Kalamazoo, Mich.: Medieval Institute Publications,
1994.
Juska, Jane. A Round-Heeled Woman: My Late-Life Adventures in Sex and
Romance
. New York: Villard, 2003.
Kartini, Raden Adjeng. Letters of a Javanese Princess. Translated by Agnes
Louise Symmers. New York: Norton, 1964.
Kaysen, Susanna. Girl, Interrupted. New York: Vintage Books, 1993.
Keller, Helen, with John Albert Macy and Annie Sullivan. The Story of My
Life
. New York: Doubleday, Page, 1903.
Kemal Atatürk. A Speech Delivered by Mustafa Kemal Atatürk, 1927.
Istanbul: Ministry of Education Printing Plant, 1963.
Kemble, Frances Anne. Journal of a Residence on a Georgian Plantation,
1838–1839
. Edited by John A. Scott. Athens: University of Georgia
Press, 1984.
Kempe, Margery. The Book of Margery Kempe. Translated by B. A.
Windeatt. London: Penguin, 1994.
Kempis, Thomas à. Imitatio Christi. Translated by Leo Sherley-Price.
Harmondsworth, England: Penguin Books, 1952.
Khaldūn, Ibn. At-Ta’rîf bi-Ibn Khaldûn wa-rihlatuh û charban wa-sharqan.
Edited by Muḥammad Tâwît aṭ-Ṭanjî. Cairo: n.p., 1370; 1951.
Khouri, Norma. Forbidden Love: A Harrowing True Story of Love and
Revenge in Jordan
. London: Doubleday, 2003.
Kincaid, Jamaica. The Autobiography of My Mother. New York: Plume,
1997.
Kingsolver, Barbara, Steven L. Hopp, and Camille Kingsolver. Animal,
Vegetable, Miracle: A Year of Food Life
. New York: HarperCollins
Publishers, 2007.
Kingston, Maxine Hong. The Woman Warrior: Memoirs of a Girlhood
among Ghosts
. New York: Vintage, 1976.
Kittredge, William. Hole in the Sky: A Memoir. New York: Knopf, 1992.
Kiyooka, Roy. Mothertalk: Life Stories of Mary Kiyoshi Kiyooka. Edmonton,
Alberta.: NeWest Press, 1997.
Kleege, Georgina. Blind Rage: Letters to Helen Keller. Washington, D.C.:
Gallaudet University Press, 2006.
Knapp, Carolyn. Drinking: A Love Story. New York: Dell, 1997.
Kollontai, Alexandra. The Autobiography of a Sexually Emancipated
Communist Woman
. Edited by Irving Fetscher. Translated by Salvator
Attanasio. New York: Schocken, 1975.
Koolmatrie, Wanda. My Own Sweet Time. Broome, Australia: Magabala
Books, 1994.
Krakauer, Jon. Into the Wild. New York: Anchor, 2007.
———. Into Thin Air: A Personal Account of the Mount Everest Disaster.
New York: Villard, 1997.
Krog, Antjie. Country of My Skull: Guilt, Sorrow, and the Limits of
Forgiveness in the New South Africa
. New York: Times Books, 1999.
Kuhn, Annette. Family Secrets: Acts of Memory and Imagination. London:
Verso, 1995.
Kuusisto, Stephen. Planet of the Blind. New York: Dell, 1998.
Labé, Louise. Complete Poetry and Prose. Translated by Annie Finch et al.
Chicago: University of Chicago Press, 2006.
Labumore, Elsie Roughsey. An Aboriginal Mother Tells of the Old and the
New
. Edited by Paul Memmott and Robyn Horsman. Fitzroy, Victoria:
McPhee Gribble, 1984.
Ladurie, Emmanuel LeRoy. Montaillou: The Promised Land of Error. New
York: G. Braziller, 1978.
Lafayette, Madame de (Marie-Madeleine Pioche de La Vergne). The
Princess of Clèves
. Translated by Nancy Mitford. Harmondsworth,
England: Penguin Books, 1978.
Langguth, Gerd. Angela Merkel. München: DTV Deutscher Taschenbuch,
2005.
Larcom, Lucy. A New England Girlhood. Boston: Corinth Books, 1961.
Latifah, Queen, and Karen Hunter. Ladies First: Revelations of a Strong
Woman
. New York: William Morrow, 1999.
La Vie en Rose. DVD. Directed by Olivier Dahan. HBO Home Video,
November 13, 2007.
Laye, Camara. The Dark Child. Translated by James Kirkup. New York:
Noonday Press, 1954.
Lee, Jarena. “Life and Religious Experience of Jarena Lee.” In Sisters of the
Spirit
, ed. Andrews, 25–48.
Leiris, Michel. Manhood: A Journey from Childhood Into the Fierce Order
of Virility. Translated by Richard Howard. New York: Grossman, 1963.
———. Scraps. Vol. 2 of Rules of the Game. Translated by Lydia Davis.
Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1997.
———. Scratches. Vol. 1 of Rules of the Game. Translated by Lydia Davis.
Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1997.
Leonard, Joanne. Being in Pictures: An Intimate Photo Memoir. Ann Arbor:
University of Michigan Press, 2008.
Léry, Jean de. History of a Voyage to the Land of Brazil, Otherwise Called
America
. Translated by Janet Whatley. Berkeley: University of California
Press, 1990.
Les Nuits Fauves (Savage Nights). Directed by Cyril Collard.
Videorecording. New York: PolyGram Video, 1994.
Levi, Primo. Survival in Auschwitz: The Nazi Assault on Humanity.
Translated by Stuart Woolf. New York: Collier Books, 1993.
Ligon, Glenn. Some Changes. Touring exhibition. Wexner Center for the
Arts, The Ohio State University, Columbus, 26 January to 15 April 2007.
Lim, Shirley Geok-lin. Among the White Moon Faces: An Asian-American
Memoir of Homelands
. New York: Feminist Press, 1996.
Linton, Simi. My Body Politic: A Memoir. Ann Arbor: University of
Michigan Press, 2006.
Lomas Garza, Carmen. Pedacito de Mi Corazón. Austin, Tex.: Laguna
Gloria Art Museum, 1991.
Lorde, Audre. A Burst of Light. Toronto: Women’s Press, 1988.
———. The Cancer Journals. Argyle, N.Y.: Spinsters, 1980.
———. Zami: A New Spelling of My Name. Trumansberg, N.Y.: Crossing
Press, 1982.
Lowell, Robert. Life Studies. New York: Farrar, Straus, and Cudahy, 1959.
———. Notebook 1967–68. New York: Farrar, Straus and Giroux, 1969.
Lumumba. DVD. Directed by Raoul Peck. Zeitgeist, 2001.
Mairs, Nancy. Voice Lessons: On Becoming a (Woman) Writer. Boston:
Beacon, 1997.
———. Waist-High in the World: A Life among the Nondisabled. Boston:
Beacon, 1996.
Malcolm X, with Alex Haley. The Autobiography of Malcolm X. New York:
Grove, 1965.
Malcolm X. Videorecording. Directed by Spike Lee. Burbank, Calif.: Warner
Home Video, 1993.
Mandela, Nelson. Long Walk to Freedom: The Autobiography of Nelson
Mandela
. Boston: Little, Brown, 1994.
———. No Easy Walk to Freedom: Articles, Speeches, and Trial Addresses.
London: Heinemann, 1973.
———. The Struggle Is My Life. New York: Pathfinder Press, 1986.
Mann, Thomas. Translated by H. T. Lowe-Porter. Buddenbrooks: The
Decline of a Family
. New York: Vintage, 1952.
Manrique, Jaime. Eminent Maricones: Arenas, Lorca, Puig, and Me. Living
Out Series. Madison: University of Wisconsin Press, 1999.
Martineau, Harriet. Harriet Martineau’s Autobiography. Edited by Maria
Weston Chapman. Boston: James R. Osgood, 1877.
Mathabane, Mark. Kaffir Boy: The True Story of a Black Youth’s Coming of
Age in Apartheid South Africa
. New York: Macmillan, 1986.
Maya Deren, Collected Experimental Films. Videorecording. Directed by
Maya Deren. New York: Mystic Fire Video, 1986.
McBride, James. The Color of Water: A Black Man’s Tribute to His White
Mother
. New York: Riverhead Books, 1996.
McCann, Richard. Just a Boy: The True Story of a Stolen Childhood.
London: Ebury Press, 2005.
Mcسبد خریدhy, Mary. How I Grew. San Diego: Harcourt, Brace, Jovanovich,
1987.
———. Memories of a Catholic Girlhood. New York: Harcourt, Brace,
1957.
McCloskey, Deirdre N. Crossing: A Memoir. Chicago: University of Chicago
Press, 1999.
McCourt, Frank. Angela’s Ashes: A Memoir. New York: Scribner, 1996.
McCullough, David G. John Adams. New York: Simon and Schuster, 2001.
McMichael, James. Four Good Things. Boston: Houghton Mifflin, 1980.
McNamara, Robert S. In Retrospect: The Tragedy and Lessons of Vietnam.
New York: Times Books, 1995.
Meggyesy, Dave. Out of Their League. Berkeley, Calif.: Ramparts Press,
1970.
Meir, Golda. My Life. New York: Putnam, 1975.
Menchú, Rigoberta. I, Rigoberta Menchú: An Indian Woman in Guatemala.
Edited by Elisabeth Burgos-Debray. Translated by Ann Wright. London:
Verso, 1984.
Merton, Thomas. The Seven-Storey Mountain. New York: Harcourt, Brace,
1948.
Mill, John Stuart. Autobiography. London: Longmans, Green, Reader, Dyer,
1873.
Miller, Nancy K. Bequest and Betrayal: Memoirs of a Parent’s Death. New
York: Oxford University Press, 1996.
Millet, Catherine. The Sexual Life of Catherine M. Translated by Adriana
Hunter. New York: Grove Press, 2001.
The Miracle Worker. Videorecording. Directed by Arthur Penn. Culver City,
Calif.: MGM/UA Home Video, 1992.
Moaveni, Azadeh. Honeymoon in Tehran: Two Years of Love and Danger in
Iran
. New York: Random House, 2009.
———. Lipstick Jihad: A Memoir of Growing Up Iranian in America and
American in Iran
. New York: Public Affairs, 2005.
Modjeska, Drusilla. Poppy. Sydney: Pan Macmillan, 1997.
Momaday, N. Scott. House Made of Dawn. New York: New American
Library, 1969.
———. The Names: A Memoir. New York: Harper & Row, 1976.
Monette, Paul. Becoming a Man: Half a Life Story. New York: Harcourt,
Brace, Jovanovich, 1992.
———. Borrowed Time: An AIDS Memoir. San Diego: Harcourt, Brace,
1998.
———. Last Watch of the Night: Essays Too Personal and Otherwise. New
York: Harcourt Brace, 1994.
Montagu, Lady Mary Wortley. The Letters and Works of Lady Mary Wortley
Montagu. Edited by Lord Wharncliffe. New York: AMS Press, 1970.
Montaigne, Michel de. The Complete Essays of Montaigne. Translated by
Donald M. Frame. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 1958.
———. Les Essais. 2nd ed. Paris: PUF, 1992.
Montéjo, Esteban. The Autobiography of a Runaway Slave. Edited by Miguel
Barnet. Translated by Jocasta Innes. New York: Pantheon Books, 1968.
Moore, Thomas. Care of the Soul: A Guide for Cultivating Depth and
Sacredness in Everyday Life
. New York: HarperCollins, 1992.
Moraga, Cherríe. Loving in the War Years: Lo que nunca pasó por sus
labios
. Boston: South End Press, 1983.
Moraga, Cherríe, and Gloria Anzaldúa, eds. This Bridge Called My Back:
Writings by Radical Women of Color
. New York: Kitchen Table Press,
1983.
Morgan, Sally. My Place. Freemantle, Australia: Freemantle Arts Press,
1987.
Morris, Edmund. Dutch: A Memoir of Ronald Reagan. New York: Random
House, 1999.
Mother Jones. The Autobiography of Mother Jones. Edited by Mary Field
Parton. Chicago: Charles H. Kerr, 1925.
Muir, John. The Story of My Boyhood and Youth. Boston and New York:
Houghton Mifflin, 1913.
Musil, Robert. The Man without Qualities. Translated by Eithne Wilkins.
London: Secker & Warburg, 1953.
My Left Foot. Videorecording. Directed by Jim Sheridan. New York: HBO
Video, 1990.
Nabokov, Vladimir Vladimirovich. Lolita. New York: Putnam, 1955.
———. Speak, Memory: A Memoir. Rev. ed. New York: Putnam, 1966.
Nafisi, Azar. Reading Lolita in Tehran: A Memoir in Books. New York:
Random House, 2003.
———. Things I’ve Been Silent About: Memories. New York: Random
House, 2008.
Neal, John. Wandering Recollections of a Somewhat Busy Life: An
Autobiography
. Boston: Roberts Brothers, 1869.
Nestle, Joan, Clare Howell, and Riki Anne Wilchins. GenderQueer: Voices
from Beyond the Sexual Binary
. Los Angeles: Alyson Books, 2002.
Newman, Cardinal John Henry. Apologia Pro Vita Sua: Being a History of
His Religious Opinions
. Edited by Martin J. Svaglic. Oxford: Clarendon
Press, 1967.
Nietzsche, Friedrich. On the Genealogy of Morals and Ecce Homo.
Translated and edited by Walter Kaufmann. New York: Vintage, 1967.
Nin, Anaïs. Incest: From a Journal of Love: The Unexpurgated Diary of
Anaïs Nin, 1932–1934
. New York: Harcourt Brace Jovanovich, 1992.
Norris, Kathleen. Dakota: A Spiritual Geography. Boston: Houghton Mifflin,
1993.
Novalis (Friedrich von Hardenberg). Heinrich von Ofterdingen. Leipzig:
Hesse and Becker, 1903.
Nugent, Thomas. Travels through Germany: Containing Observations on
Customs, Manners, Religion, Government, Commerce, Arts, and
Antiquities, with a Particular Account of the Courts of Mecklenburg in a
Series of Letters to a Friend
. London: E. and C. Dilly, 1768.
Obama, Barack. Dreams from My Father: A Story of Race and Inheritance.
New York: Times Books, 1995.
O’Beirne, Kathy. Don’t Ever Tell: Kathy’s Story: A True Tale of a Childhood
Destroyed by Neglect and Fear
. Edinburgh: Mainstream Publishing,
2006.
O’Brien, Tim. The Things They Carried: A Work of Fiction. Boston:
Houghton Mifflin, 1990.
O’Casey, Sean. I Knock at the Door: Swift Glances Back at Things That
Made Me
. New York, Macmillan, 1950.
Olds, Sharon. The Father. New York: Knopf, 1992.
Ondaatje, Michael. Running in the Family. New York: Norton, 1982.
Out of Africa. Videorecording. Directed by Sydney Pollack. Universal City,
Calif.: MCA Home Video, 1986.
Palin, Sarah. Going Rogue: An American Life. New York: HarperCollins,
2009.
Pamuk, Orhan. Istanbul: Memories and the City. Translated by Maureen
Freely. New York: Knopf, 2005.
Pankejeff, Sergius. The Wolf-Man. With the Case of the Wolf-Man, by
Sigmund Freud
. Edited by Muriel Gardner. New York: Basic Books,
1971.
Parkman, Francis. The California and Oregon Trail: Being Sketches of
Prairie and Rocky Mountain Life
. New York: T. Y. Crowell, 1901.
Partnoy, Alicia. The Little School: Tales of Disappearance & Survival in
Argentina
. Translated by Lois Athey. Pittsburgh: Cleis Press, 1986.
Pascal, Blaise. Pensées. Translated by A. J. Krailsheimer. Harmondsworth:
Penguin, 1966.
Pax, Salam. The Clandestine Diary of an Ordinary Iraqi. New York: Grove,
2003.
Pekar, Harvey, et al. The Quitter. New York: DC Comics, 2005.
Pelzer, David J. A Child Called “It”: An Abused Child’s Journey from Victim
to Victor
. Deerfield Beach, Fla.: Health Communications, 1995.
———. The Lost Boy: A Foster Child’s Search for the Love of a Family.
Deerfield Beach, Fla.: Health Communications, 1997.
———. A Man Named Dave: A Story of Triumph and Forgiveness.
Electronic ed. New York: Dutton, 2004.
Pepys, Samuel. Diary and Correspondence of Samuel Pepys, Esq. 6 vols.
London: Bickers and Son, 1875–79.
Perec, Georges. W, Or the Memory of Childhood. Translated by David
Bellos. Boston: David R. Godine, 2003.
Performing the Border. Directed by Ursula Biemann. 1999.
Switzerland/Mexico.
Persepolis. DVD. Directed by Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud. Sony
Pictures Classics, 2007.
Petrarch, Francis. “The Ascent of Mount Ventoux.” In Petrarch: A Humanist
Among Princes. An Anthology of Petrarch’s Letters and of Selections
from His Other Works
, ed. and trans. David Thompson, 27–36. New
York: Harper and Row, 1971.
The Pianist. Videorecording. Directed by Roman Polanski. Universal City,
Calif.: Universal Pictures, 2003.
Pilkington, Doris. Rabbit-Proof Fence: The True Story of One of the Greatest
Escapes of All Time
. New York: Miramax Books, 2002.
Pilkington, Laetitia. Memoirs of Mrs. Laetitia Pilkington, 1712–1750,
Written by Herself
. London: George Routledge and Sons, 1928.
Piper, Adrian. Cornered. New York: New Museum of Contemporary Art,
1988.
Plato. Apology of Socrates. Translated by Michael C. Stokes. Warminster,
England: Arris and Phillips, 1997.
Plutarch. Plutarch: The Lives of the Noble Grecians and Romans, the Dryden
Translation
. Chicago: Encyclopedia, 1990.
Polo, Marco. The Travels of Marco Polo, the Venetian. Translated by
William Mars-den. Edited by Thomas Wright. New York: AMS Press,
1968.
Pound, Ezra. The Cantos of Ezra Pound. London: Faber and Faber, 1954.
Price, Reynolds. A Whole New Life. New York: Atheneum, 1994.
Prince, Nancy. A Narrative of the Life and Travels of Mrs. Nancy Prince. 2nd
ed. Boston: Nancy Prince, 1853.
Prosser, Jay. Second Skins: The Body Narratives of Transsexuality. Gender
and Culture series. New York: Columbia University Press, 1998.
Proust, Marcel. The Remembrance of Things Past. 2 vols. Translated by C.
K. Scott Moncrieff. New York: Random House, 1932–34.
Pruitt, Ida. A Daughter of Han: The Autobiography of a Chinese Working
Woman
. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 1945.
Rabbit-Proof Fence. Videorecording. Directed by Phillip Noyce. Burbank,
Calif.: Miramax Home Entertainment, 2003.
Ramirez, José. Squint: My Journey with Leprosy. Hattiesburg: University of
Mississippi Press, 2009.
Reagan, Nancy. My Turn: The Memoirs of Nancy Reagan. New York:
Random House, 1989.
Reichl, Ruth. Comfort Me with Apples: More Adventures at the Table. New
York: Random House, 2002.
———. Garlic and Sapphires: The Secret Life of a Critic in Disguise. New
York: Penguin Press, 2005.
———. Not Becoming My Mother: And Other Things She Taught Me along
the Way
. New York: Penguin, 2009.
———. Tender at the Bone: Growing up at the Table. New York: Broadway
Books, 1999.
Rescue Dawn. Videorecording. Directed by Steve Marlton. Beverly Hills,
Calif.: 20th Century Fox Home Entertainment, 2007.
Rich, Adrienne. Diving into the Wreck: Poems 1971–72. New York: Norton,
1973.
Richardson, Laurel. Fields of Play: Constructing an Academic Life. New
Brunswick, N.J.: Rutgers University Press, 1997.
Riis, Jacob. The Making of an American. New York: Macmillan, 1901.
Rilke, Rainer Maria. Duino Elegies. Translated by David Young. New York:
Norton, 1978.
———. The Notebooks of Malte Laurids Brigge. Translated by Stephen
Mitchell. New York: Limited Editions Club, 1987
Ringgold, Faith. The Change Series: Faith Ringgold’s 100-Pound WeightLoss Quilt. New York: Bernice Steinbaum Gallery, 1987.
———. Dancing at the Louvre: Faith Ringgold’s French Collection and
Other Story Quilts
. Berkeley: University of California Press, 1998.
Robinson, Mary. Perdita: The Memoirs of Mary Robinson. London: Chester
Springs Peter Owen, 1994 (1895).
Rodman, Dennis. Bad as I Wanna Be. New York: Delacorte Press, 1996.
Rodriguez, Richard. Hunger of Memory: The Education of Richard
Rodriguez, an Autobiography
. Boston: D. R. Godine, 1981.
Rogers, Annie G. A Shining Affliction: A Story of Harm and Healing in
Psychotherapy
. New York: Viking, 1995.
Roiphe, Anne. Fruitful: Living the Contradictions: A Memoir of Modern
Motherhood
. Boston: Houghton Mifflin, 1996.
Rosa Luxemburg (Die Geduld der Rosa Luxemburg). Videorecording.
Directed by Margarethe von Trotta. New Yorker Video, 1986.
Rose, Gillian. Love’s Work: A Reckoning with Life. London: Chatto &
Windus, 1995.
Rosenthal, Rachel. “My Brazil.” In Rachel’s Brain and Other Storms: Rachel
Rosenthal: Performance Texts, ed. Una Chaudhuri, 43–54. London and
New York: Continuum International, 2001.
Roth, Philip. Exit Ghost. New York: Vintage International, 2008.
Rousseau, Jean-Jacques. Confessions. Translated by Angela Scholar. New
York: Oxford University Press, 2000.
Rowlandson, Mary. “A True History of the Captivity and Restoration of Mrs.
Mary Rowlandson,” ed. Amy Schrager Lang. In Journeys in New Worlds,
ed. William L. Andrews et al., 27–65. Madison: University of Wisconsin
Press, 1990.
Rutgers University Department of History. The Rutgers Oral History
Archives of World War II, the Korean War, the Vietnam War and the
Cold War
. Accessed on 13 February 2009. http://oralhistory.rutgers.edu/
Ryan, Michael. Secret Life: An Autobiography. New York: Pantheon Books,
1995.
Saadawi, Nawal. A Daughter of Isis: The Autobiography of Nawal El
Saadawi
. Translated by Sherif Hetata. London: Zed Books, 1999.
———. Memoirs from the Women’s Prison. Translated by Marilyn Booth.
London: Women’s Press, 1986.
———. Woman at Point Zero. Translated by Sherif Hetata. London: Zed
Books, 1983.
Sage, Lorna. Bad Blood. New York: Harper Perennial, 2003.
Said, Edward W. Out of Place: A Memoir. New York: Knopf, 1999.
Sales, Saint Francis de. An Introduction to a Devout Life. Ilkley, England:
Scolar Press, 1976.
Salinger, J. D. The Catcher in the Rye. Boston: Little, Brown, 1951.
Sand, George (Aurore Dudevant Dupin). Story of My Life: The
Autobiography of George Sand
. Edited by Thelma Jurgrau. Albany: State
University Press of New York, 1991.
Sangtin Writers Collective and Richa Nagar. Playing with Fire: Feminist
Thought and Activism through Seven Lives in India
. Minneapolis:
University of Minnesota Press, 2006.
Santiago, Esmeralda. When I Was Puerto Rican. New York: Vintage, 1993.
Sappho. Poems and Fragments. Translated by Mary Barnard. Berkeley:
University of California Press, 1958.
Sarrazin, Albertine. “Journal de Prison, 1959.” In Le Passe-Peine: 1949–
1967
. 102–68. Paris: Julliard, 1976.
Sarton, May. At Eighty-Two: A Journal. New York: Norton, 1996.
———. Journal of a Solitude. New York: Norton, 1973.
Satrapi, Marjane. Persepolis. Translated by Mattias Ripa. New York:
Pantheon Books, 2004.
———. Persepolis 2: The Story of a Return. Translated by Mattias Ripa.
New York: Pantheon Books, 2004.
Savage, Dan. The Commitment: Love, Sex, Marriage, and My Family. New
York: Dutton, 2005.
———. The Kid: What Happened after My Boyfriend and I Decided to Go
Get Pregnant: An Adoption Story
. New York: Plume, 2000.
Sebald, W. G. Austerlitz. Translated by Anthea Bell. New York: Random
House, 2001.
———. The Emigrants. Translated by Michael Hulse. New York: New
Directions, 1997.
Sebold, Alice. Lucky. New York: Scribner, 1999.
Sedaris, David. Naked. Boston: Little, Brown, 1997.
Serano, Julia. Whipping Girl: A Transsexual Woman on Sexism and the
Scapegoating of Femininity
. Emeryville, Calif.: Seal Press, 2007.
Sévigné, Marie de, Rabutin Chantal. Letters of Madame de Sévigné to Her
Daughter and Her Friends
. Translated by Leonard Tancock.
Harmondsworth: Penguin, 1982.
Sexton, Anne. Live or Die. Boston: Houghton Mifflin, 1966.
Shahnawaz, Jahan Ara. Father and Daughter: A Political Autobiography.
Lahore: Nigarishat, 1971.
Shakur, Assata. Assata: An Autobiography. Westport, Conn.: L. Hill, 1987.
Sheff, David. Beautiful Boy: A Father’s Journey through His Son’s
Addiction
. Boston: Houghton Mifflin, 2008.
Sheff, Nic. Tweak: Growing Up on Methamphetamines. New York:
Atheneum Books for Young Readers, 2007.
Sherman, Cindy. Cindy Sherman: Retrospective. New York: Thames and
Hudson, 1997.
Sigourney, Lydia H. Letters of Life. New York: D. Appleton and Co., 1866.
Silko, Leslie Marmon. Storyteller. New York: Seaver Books/Grove Press,
1981.
Silverlake Life: The View from Here. Videorecording. Directed by Tom
Joslin. Zeitgeist Films, 1993.
Simpson, O. J., Dominick Dunne, and Pablo F. Fenjves. If I Did It:
Confessions of the Killer
. New York: Beaufort Books, 2006.
Slater, Lauren. Lying: A Metaphorical Memoir. New York: Random House,
2000.
Smart-Grosvenor, Vertamae. Vibration Cooking; or, The Travel Notes of a
Geechee Girl
. New York: Ballantine, 1992.
Smith, John. The Complete Works of Captain John Smith (1580–1631). 3
vols. Edited by Philip L. Barbour. Chapel Hill: University of North
Carolina Press, 1986.
Sosa, Sammy, and Marcos Bretón. Sammy Sosa: An Autobiography. New
York: Grand Central Publishing, 2000.
Souad. Burned Alive: A Victim of the Law of Men. Translated by Judith
Armbruster. New York: Warner Books, 2004.
Soyinka, Wole. Aké: The Years of a Childhood. New York: Random House,
1981.
Spence, Jo. Putting Myself in the Picture: A Political, Personal, and
Photographic Autobiography
. London: Camden Press, 1986.
Spiegelman, Art. Breakdowns: Portrait of the Artist as a Young %@&*!
New York: Pantheon, 2008.
———. Maus I: A Survivor’s Tale: My Father Bleeds History. New York:
Pantheon Books, 1986.
———. Maus II: A Survivor’s Tale: And Here My Troubles Began. New
York: Pantheon Books, 1991.
Staël, Madame de. Corinne, or Italy. Translated and edited by Sylvia
Raphael. New York: Oxford University Press, 1998.
Stedman, John Gabriel. Narrative of a Five Years’ Expedition against the
Revolted Negroes of Surinam: Transcribed for the First Time from the
Original 1790 Manuscript
. Edited by Richard Price and Sally Price.
Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1988.
Steedman, Carolyn Kay. Landscape for a Good Woman. New Brunswick,
N.J.: Rutgers University Press, 1986.
Stein, Gertrude. The Autobiography of Alice B. Toklas. New York: Harcourt
Brace, 1933.
———. Everybody’s Autobiography. New York: Random House, 1937.
Stendhal (Henri Brulard). The Life of Henry Brulard. Translated by Jean
Stewart and B. C. J. G. Knight. New York: Noonday Press, 1958.
Stevens, Wallace. Collected Poems. New York: Knopf, 1954.
Stewart, Kathleen. The Space by the Side of the Road. Princeton, N.J.:
Princeton University Press, 1996.
Stewart, Rory. The Places in Between. Orlando, Fla.: Harcourt, 2006.
Strachey, Lytton. Eminent Victorians: Cardinal Manning, Dr. Arnold,
Florence Nightingale, General Gordon
. New York: Modern Library,
1933.
Strindberg, August. The Son of a Servant. Translated by Claud Field. New
York: Putnam’s Sons, 1913.
Styron, William. Darkness Visible: A Memoir of Madness. New York:
Random House, 1990.
Sui Sin Far. “Leaves from the Mental Portfolio of an Eurasian.” The
Independent
, 21 January 1909, 125–32.
———. “Sui Sin Far, the Half Chinese Writer, Tells of Her Career.” Boston
Globe
, 5 May 1912 (morning edition), 31.126.
Suleri, Sara. Meatless Days. Chicago: University of Chicago Press, 1991.
Sultaan, Abida. Memoirs of a Rebel Princess. Karachi: Oxford University
Press, 2004.
Super Size Me. Videorecording. Directed by Morgan Spurlock. Culver City,
Calif.: Columbia TriStar Home Entertainment, 2004.
Swofford, Anthony. Jarhead: A Marine’s Chronicle of the Gulf War and
Other Battles
. New York: Scribner, 2003.
Szpilman, Władysław, and Wilm Hosenfeld. The Pianist: The Extraordinary
Story of One Man’s Survival in Warsaw, 1939–1945. New York: Picador
USA, 1999.
Tarnation. Videorecording. Directed by Jonathan Caouette et al. Wellspring
Media, 2003.
Taylor, Sheila Ortiz, and Sandra Ortiz Taylor. Imaginary Parents: A Family
Autobiography
. Albuquerque: University of New Mexico Press, 1996.
Teresa of Avila, Saint. Interior Castle. Translated and edited by E. Allison
Peers. Garden City, N.Y.: Doubleday, 1961.
———. The Life of Teresa of Jesus: The Autobiography of St. Teresa of
Avila
. Translated by E. Allison Peers. Garden City, N.Y.: Doubleday,
1960.
Terkel, Studs. Working: People Talk about What They Do All Day and How
They Feel about What They Do
. New York: New Press, 1974.
Thigpen, Corbett H., and Hervey M. Cleckley. The Three Faces of Eve. New
York: McGraw-Hill, 1957.
Thiong’o, Ngũgĩ wa. Detained: A Writer’s Prison Diary. London:
Heinemann, 1981.
Thoreau, Henry David. Walden. Edited by J. Lyndon Shanley. Princeton,
N.J.: Princeton University Press, 1971.
Thrale, Hester. Thraliana; The Diary of Mrs. Hester Lynch Thrale (Later
Mrs. Piozzi), 1776–1809
. 2 vols. Edited by Katharine C. Balderston.
Oxford: Clarendon Press, 1942.
The Three Faces of Eve. Videorecording. Directed by Nunnally Johnson.
20th Century Fox Home Entertainment, 2004.
Time Like Zeros. Videorecording. Directed by Carol Jacobsen. Forthcoming,
2010.
Timerman, Jacobo. Prisoner without a Name, Cell without a Number.
Translated by Toby Talbot. New York: Knopf, 1981.
Tolle, Eckhart. Practicing the Power of Now: Essential Teachings,
Meditations, and Exercises from
The Power of Now. New York: New
World Library 2001.
Trethewey, Natasha D. Native Guard. Boston: Houghton Mifflin, 2006.
Trollope, Frances. A Visit to Italy. London: R. Bentley, 1842.
Troyano, Alina, et al. I, Carmelita Tropicana: Performing between Cultures.
Boston: Beacon Press, 2000.
Twain, Mark. Life on the Mississippi. New York: Penguin, 1984.
Twitch and Shout. Videorecording. Directed by Laurel Chiten. Harriman,
N.Y.: New Day Films, 1994.
Umutesi, Marie Béatrice. Surviving the Slaughter: The Ordeal of a Rwandan
Refugee in Zaire
. Women in Africa and the Diaspora. Madison:
University of Wisconsin Press, 2004.
Urban School of San Francisco. Telling Their Stories: Oral History Archives
Project
. www.tellingstories.org
Valéry, Paul. La Jeune Parque (The Young Fate). Translated by Alistair
Elliot. Chester Springs, Penn.: Dufour Editions, 1997.
Varnhagen, Rahel. “Selected Letters,” trans. Katharine R. Goodman. In
Bitter Healing: German Women Writers from 1700 to 1830, ed. Jeannine
Blackwell and Susanne Zantop, 408–16. Lincoln: University of Nebraska
Press, 1990.
Verghese, Abraham. My Own Country: A Doctor’s Story of a Town and Its
People in the Age of AIDS
. New York: Simon and Schuster, 1994.
Vico, Giambattista. Autobiography of Giambattista Vico. Translated by Max
Harold Fisch and Thomas Goddard Bergin. Ithaca, N.Y.: Cornell
University Press, 1944.
Vizenor, Gerald. “Crows Written on the Poplars: Autocritical
Autobiographies.” In I Tell You Now: Essays by Native American
Writers
, ed. Brian Swann and Arnold Krupat, 99–109. Lincoln:
University of Nebraska Press, 1987.
Walker, Rebecca. Black, White, and Jewish: Autobiography of a Shifting
Self
. New York: Riverhead Books, 2001.
Warner-Vieyra, Myriam. Juletane. Translated by Betty Wilson. London:
Heinemann, 1987.
Washington, Booker T. Up from Slavery. New York: Doubleday, 1998.
Wexler, Alice. Mapping Fate: A Memoir of Family, Risk, and Genetic
Research
. Berkeley: University of California Press, 1996.
Whitman, Walt. “Song of Myself.” In Leaves of Grass. New York: Heritage
Press, 1950.
———. Specimen Days. Vol. 1 of Prose Works, 1892. Edited by Floyd
Stovall. New York: New York University Press, 1963.
Wideman, John Edgar. Brothers and Keepers. New York: Holt, Rinehart and
Winston, 1984.
Wiesel, Elie. Night. Translated by Stella Rodway. New York: Hill and Wang,
1960.
Wilke, Hannah. Intra-Venus. Photography. New York: Ronald Feldman
Gallery, 1994.
Wilkomirski, Binjamin. Fragments: Memories of a Wartime Childhood.
Translated by Carol Brown Janeway. New York: Schocken Books, 1996.
Williams, Donna. Nobody Nowhere: The Extraordinary Autobiography of an
Autistic
. New York: Times Books, 1992.
———. Somebody Somewhere: Breaking Free from the World of Autism.
New York: Times Books, 1994.
Williams, Gregory Howard. Life on the Color Line: The True Story of a
White Boy Who Discovered He Was Black
. New York: Dutton, 1995.
Williams, Terry Tempest. Refuge: An Unnatural History of Family and
Place
. New York: Vintage Books, 1992.
Wojnarowicz, David. Close to the Knives: A Memoir of Disintegration. New
York: Vintage Books, 1991.
Wolf, Christa. Patterns of Childhood. Translated by Ursula Molinaro and
Hedwig Rappolt. New York: Farrar, Straus and Giroux, 1980.
Wolfe, Thomas. Look Homeward, Angel: A Story of the Buried Life. New
York: Scribner, 1957.
Woodman, Francesca. Francesca Woodman: Photographic Work. Wellesley,
Mass.: Wellesley College Museum, 1986.
Woodruff, Lee, and Bob Woodruff. In an Instant: A Family’s Journey of
Love and Healing
. New York: Random House, 2008.
Woolf, Virginia. “A Sketch of the Past.” In Moments of Being, ed. Jeanne
Schulkind. 2nd ed. New York: Harcourt Brace, 1985.
Woolman, John. The Journal and Major Essays of John Woolman. Edited by
Phillips P. Moulton. New York: Oxford University Press, 1971.
Wordsworth, Dorothy. Journals of Dorothy Wordsworth. 2 vols. Edited by
Ernest De Selincourt. London: Macmillan, 1941.
Wordsworth, William. The Prelude; or, Growth of a Poet’s Mind. Edited by
Ernest De Selincourt. Oxford: Clarendon Press, 1959.
Wright, Richard. Black Boy (American Hunger): A Record of Childhood and
Youth
. Restored ed. New York: Harper Collins, 1993.
Wurtzel, Elizabeth. Prozac Nation: Young and Depressed in America.
Boston: Houghton Mifflin, 1994.
Yale University Library. Fortunoff Video Archive for Holocaust
Testimonies. 2005. www.library.yale.edu/testimonies/
Yeats, W. B. Autobiographies: Reveries over Childhood and Youth and the
Trembling of the Veil
. New York: Macmillan, 1927.
———. A Vision. London: Macmillan, 1937.
Zitkala-Să. “Impressions of an Indian Childhood.” In Classic American
Autobiographies
, ed. William L. Andrews, 414–32. New York: Mentor,
1992.
Secondary Works
Abbott, H. Porter. “The Evolutionary Origins of the Storied Mind: Modeling
the Prehistory of Narrative Consciousness and Its Discontents.” Narrative
8.3 (October 2000): 247–56.
Adak, Hülya. “National Myths and Self-Na(rra)Tions: Mustafa Kemal’s
Nütük, and Halide Edib’s Memoirs and the Turkish Ordeal.” South
Atlantic Quarterly
102.2–3 (2003): 509–27.
Adams, Lorraine. “Almost Famous: The Rise of the ‘Nobody Memoir.’”
Washington Post, 10 April 2002.
Adams, Timothy Dow. “Borderline Personality: Autobiography and
Documentary in Susan Kaysen’s Girl, Interrupted.” Life Writing 2.2
(2005): 103–21.
———. Light Writing and Life Writing: Photography in Autobiography.
Chapel Hill: University of North Carolina Press, 2000.
———. Telling Lies in Modern American Autobiography. Chapel Hill:
University of North Carolina Press, 2000.
Addley, Esther. “Author Accused of Literary Fraud Says: ‘I Am Not a Liar.
And I Am Not Running Any More.’” Guardian 23 September 2006.
Alcoff, Linda Martín, and Laura Gray-Rosendale. “Survivor Discourse.” In
Getting a Life, ed. Smith and Watson, 198–225.
Althusser, Louis. Essays on Ideology. London: Verso, 1984.
Andrews, William L. “African-American Autobiography Criticism:
Retrospect and Prospect.” In American Autobiography, ed. Eakin, 195–
215.
———. To Tell a Free Story: The First Century of Afro-American
Autobiography, 1760–1865
. Urbana: University of Illinois Press, 1986.
———, ed. Sisters of the Spirit: Three Black Women’s Autobiographies of
the Nineteenth Century
. Bloomington: Indiana University Press, 1986.
Andrews, William L., and Regina E. Mason, eds. Life of William Grimes, the
Runaway Slave
. New York: Oxford University Press, 2008.
Appadurai, Arjun. “Disjuncture and Difference in the Global Cultural
Economy.” In Colonial Discourse and Post-Colonial Theory: A Reader,
ed. Patrick Williams and Laura Chrisman, 324–39. New York: Columbia
University Press, 1994.
Backscheider, Paula R. Reflections on Biography. Oxford: Oxford University
Press, 2001.
Baena, Rosalia. “Gastro-Graphy: Food as Metaphor in Fred Wah’s Diamond
Grill
and Austin Clarke’s Pig Tails ‘n Breadfruit.” Canadian Ethnic
Studies
38.1 (Spring 2006): 105–16.
Baepler, Paul, ed. “Introduction.” In White Slaves, African Masters: An
Anthology of American Barbary Captivity Narratives
. Chicago:
University of Chicago Press, 1999.
Bakhtin, M. M. The Dialogic Imagination: Four Essays. Edited by Michael
Holquist. Translated by Caryl Emerson and Michael Holquist. Austin:
University of Texas Press, 1981.
Bal, Mieke. “Autotopography: Louise Bourgeois as Builder.” In Interfaces,
ed. Smith and Watson, 163–85.
Barbour, John D. The Value of Solitude: The Ethics and Spirituality of
Aloneness in Autobiography
. Charlottesville: University of Virginia
Press, 2004.
Barrett, Lindon. Blackness and Value: Seeing Double. New York: Cambridge
University Press, 1999.
Bartkowski, Frances. Travelers, Immigrants, Inmates: Essays in
Estrangement
. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1995.
Bataille, Gretchen, and Kathleen Mullen Sands. American Indian Women
Telling Their Lives
. Lincoln: University of Nebraska Press, 1984.
Bauman, H-Dirksen L. Open Your Eyes: Deaf Studies Talking. Minneapolis:
University of Minnesota Press, 2008.
———. “‘Voicing’ Deaf Identity: Through the ‘I’s and Ears of an Other.” In
Getting a Life, ed. Smith and Watson, 47–62.
Beard, Laura J. Acts of Narrative Resistance: Women’s Autobiographical
Writings in the Americas
. Charlottesville and London: University of
Virginia Press, 2009.
Beaujour, Michel. Poetics of the Literary Self-Portrait. Translated by Yara
Milos. New York: New York University Press, 1991.
Belsey, Catherine. “Constructing the Subject: Deconstructing the Text.” In
Feminisms: An Anthology of Literary Theory and Criticism, ed. Robyn R.
Warhol and Diane Price Herndl, 657–73. Revised ed. New Brunswick,
N.J.: Rutgers University Press, 1997.
Benjamin, Jessica. “A Desire of One’s Own: Psychoanalytic Feminism and
Intersubjective Space.” In Feminist Studies/Critical Studies, ed. Teresa de
Lauretis, 78–101. London: Macmillan, 1988.
Benstock, Shari. “Authorizing the Autobiographical.” In The Private Self:
Theory and Practice of Women’s Autobiographical Writings
, ed.
Benstock, 10–33. Chapel Hill: University of North Carolina Press, 1988.
Bergland, Betty. “Postmodernism and the Autobiographical Subject:
Reconstructing the ‘Other.’” In Autobiography and Postmodernism, ed.
Kathleen Ashley, Leigh Gilmore, and Gerald Peters, 130–66. Amherst:
University of Massachusetts Press, 1994.
Besemeres, Mary, and Anna Wierzbicka. Translating Lives: Living with Two
Languages and Cultures
. St. Lucia: University of Queensland Press,
2007.
Beverley, John. “The Margin at the Center: On ‘Testimonio’ (Testimonial
Narrative).” In De/Colonizing the Subject, ed. Smith and Watson, 91–
114.
Bhabha, Homi K. “Introduction: The Locations of Culture.” In The Location
of Culture
. London: Routledge, 1994.
Biography. Special Issue on the Biopic. Biography 23.1 (Winter 2000).
Boardman, Kathleen, and Gioia Woods. Western Subjects: Autobiographical
Writing in the North American West
. Salt Lake City: University of Utah
Press, 2004.
Boelhower, William. “The Making of Ethnic Autobiography in the United
States.” In American Autobiography, ed. Eakin, 123–41.
Boellstorff, Tom. Coming of Age in Second Life: An Anthropologist Explores
the Virtually Human
. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 2008.
Bongie, Chris. Exotic Memories: Literature, Colonialism, and the Fin de
Siècle
. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 1991.
Bottrall, Margaret. Every Man a Phoenix: Studies in Seventeenth-Century
Autobiography
. Freeport, N.Y.: Books for Libraries Press, 1972.
Bouldrey, Brian. The Autobiography Box: A Step-by-Step Kit for Examining
the Life Worth Living
. San Francisco: Chronicle Books, 2000.
Boustany, Nora. “Judging the Mullahs: The Iranian Human Rights Activist
Who Won the Nobel Peace Prize Tells Her Inspiring Life Story.”
Washington Post 18 June 2006.
Bowring, Richard. “The Female Hand in Heian Japan: A First Reading.” In
The Female Autograph, ed. Domna C. Stanton, 55–62. New York: New
York Literary Forum, 1984.
Boynton, Victoria, and Jo Malin, eds. Encyclopedia of Women’s
Autobiography
. 2 vols. Westport, Conn.: Greenwood Press, 2005.
Braxton, Joanne. Black Women Writing Autobiography: A Tradition within a
Tradition
. Philadelphia: Temple University Press, 1989.
Braziel, Jana Evans. “Alterbiographic Transmutations of Genre in Jamaica
Kincaid’s ‘Biography of a Dress’ and Autobiography of My Mother.” a/b:
Auto/Biography Studies
18.1 (Summer 2003): 85–104.
Brett, Guy. Mona Hatoum. Interview by Michael Archer; essays by Guy
Brett and Catherine De Zegher. London: Phaidon Press, 1997.
Brewster, Anne. Reading Aboriginal Women’s Autobiography. South
Melbourne: Sydney University Press, 1996.
Brockmeier, Jens. “Autobiographical Time.” Narrative Inquiry 10.1 (2000):
51–73.
Brodkey, Linda. “Writing on the Bias.” College English 56, no. 5 (September
1994): 524–48.
Brodzki, Bella. Can These Bones Live? Translation, Survival, and Cultural
Memory
. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 2007.
———. “Trauma and Transgression.” In Teaching the Representation of the
Holocaust
, ed. Marianne Hirsch and Irene Kacandes, 123–48. New York:
Modern Language Association, 2004.
Brodzki, Bella, and Celeste Schenck, eds. Life Lines: Theorizing Women’s
Autobiography
. Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 1988.
Brophy, Sarah. Witnessing AIDS: Writing, Testimony and the Work of
Mourning
. Cultural Spaces. Toronto: University of Toronto Press, 2004.
Broughton, Trev Lynn. Men of Letters, Writing Lives: Masculinity and
Literary Auto/Biography in the Late-Victorian Period
. New York:
Routledge, 1999.
Brueggemann, Brenda. Deaf Subjects: Between Identities and Places. New
York: New York University Press, 2009.
Bruner, Jerome. “Life as Narrative.” Social Research 54 (Spring 1987): 11–
32.
Bruss, Elizabeth. Autobiographical Acts: The Changing Situation of a
Literary Genre
. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1976.
———. “Eye for I: Autobiography in Film.” In Autobiography, ed. Olney,
296–320.
Buell, Lawrence. “Autobiography in the American Renaissance.” In
American Autobiography, ed. Eakin, 47–69.
———. The Environmental Imagination: Thoreau, Nature Writing, and the
Formation of America
. Cambridge, Mass.: Harvard University Press,
1995.
Bunkers, Suzanne. “Midwestern Diaries and Journals: What Women Were
(Not) Saying in the Late 1800s.” In Studies in Autobiography, ed. James
Olney, 190–210. New York: Oxford University Press, 1988.
Bunkers, Suzanne, and Cynthia A. Huff, eds. Inscribing the Daily: Critical
Essays on Women’s Diaries
. Amherst: University of Massachusetts Press,
1996.
Burr, Anna Robeson Brown. The Autobiography: A Critical and
Comparative Study
. Boston: Houghton Mifflin, 1909.
Burt, Raymond. “The Bildungsroman.” In Encyclopedia of Life Writing:
Autobiographical and Biographical forms
, vol. 1, ed. Margaretta Jolly,
105. London: Fitzroy Dearborn, 2001.
Buss, Helen M. Mapping Ourselves: Canadian Women’s Autobiography in
English
. Montreal: McGill-Queen’s University Press, 1993.
Butler, Judith. Bodies That Matter: On the Discursive Limits of “Sex.” New
York: Routledge, 1993.
———. Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity. New
York: Routledge, 1990.
———. Giving an Account of Oneself. Bronx, N.Y.: Fordham University
Press, 2005.
Canby, Peter. “The Truth about Rigoberta Menchú.” New York Review of
Books
, 8 April 1999, 28–33.
Carretta, Vincent. “Olaudah Equiano or Gustavus Vassa? New Light on an
Eighteenth-Century Question of Identity.” Slavery and Abolition 20.3
(December 1999): 96–105.
Caruth, Cathy, ed. Trauma: Explorations in Memory. Baltimore: Johns
Hopkins University Press, 1995.
Catan, Thomas. “Online Anorexia Sites Shut Down Amid Claims They
Glorify Starvation.” November 22, 2007. TimesOnline, 22 November
2007. Accessed on 20 January 2009.
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/health/article2916356.ece
Cavarero, Adriana. Relating Narratives: Storytelling and Selfhood. New
York: Routledge, 2000.
Certeau, Michel de. The Practice of Everyday Life. Translated by Steven
Rendall. Berkeley: University of California Press, 1984.
Chaloupka, William. “(For)Getting a Life: Testimony, Identity, and Power.”
In Getting a Life, ed. Smith and Watson, 369–92.
Chambers, Ross. Facing It: AIDS Diaries and the Death of the Author. Ann
Arbor: University of Michigan Press, 1998.
———. Untimely Interventions: AIDS Writing, Testimonial, and the
Rhetoric of Haunting
. Ann Arbor: University of Michigan Press, 2004.
Chaney, Michael A. Fugitive Vision: Slave Image and Black Identity in
Antebellum Narrative
. Bloomington: Indiana University Press, 2008.
Chard, Chloe. Pleasure and Guilt on the Grand Tour: Travel Writing and
Imaginative Geography, 1600–1830
. Manchester, England: Manchester
University Press, 1999.
Charon, Rita. Narrative Medicine: Honoring the Stories of Illness. New
York: Oxford University Press, 2006.
Chester, Suzanne. “Writing the Subject: Exoticism/Eroticism in Marguerite
Duras’s The Lover and The Sea Wall.” In De/Colonizing the Subject, ed.
Smith and Watson, 436–57.
Chodorow, Nancy. The Reproduction of Mothering: Psychoanalysis and the
Sociology of Gender
. Berkeley, Calif.: University of California Press,
1978.
Chow, Rey. Ethics after Idealism: Theory, Culture, Ethnicity, Reading.
Bloomington: Indiana University Press, 1998.
Chute, Hillary. “The Texture of Retracing in Marjane Satrapi’s Persepolis.”
WSQ: Women’s Studies Quarterly 36.1–2 (Spring/Summer 2008): 92–

110.
Chute, Hillary L., and Marianne DeKoven. “Introduction: Graphic
Narrative.” Modern Fiction Studies 52.4 (Winter 2006): 767–82.
Coe, Richard. When the Grass Was Taller: Autobiography and the
Experience of Childhood
. New Haven, Conn.: Yale University Press,
1984.
Colie, Rosalie L. Paradoxia Epidemica: The Renaissance Tradition of
Paradox
. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1966.
Cook, Kay K. “Medical Identities: My DNA/Myself.” In Getting a Life, ed.
Smith and Watson, 63–88.
Coullie, Judith Lütge, Stephan Meyer, Thengani H. Ngwenya, and Thomas
Olver, ed. Selves in Question: Interviews on Southern African
Auto/Biography
. Honolulu: University of Hawai’i Press, 2006.
Couser, G. Thomas. Altered Egos: Authority in American Autobiography.
New York: Oxford University Press, 1989.
———. “Black Elk Speaks with Forked Tongue.” In Studies in
Autobiography
, ed. James Olney, 73–88. Oxford: Oxford University
Press, 1988.
———. “Genre Matters.” Life Writing 2.2 (2005): 123–40.
———. “Introduction: The Some Body Memoir.” In Signifying Bodies:
Disability in Contemporary Memoir
. Ann Arbor: University of Michigan
Press, 2009.
———. “Making, Taking, and Faking Lives: The Ethics of Collaborative
Autobiography.” Special issue. Style on Literary Ethics (Summer 1998):
334–50.
———. Personal correspondence with Julia Watson, June 20, 2000.
———. Recovering Bodies: Illness, Disability, and Life Writing. Madison:
University of Wisconsin Press, 1997.
———. Signifying Bodies: Disability in Contemporary Life Writing. Ann
Arbor: University of Michigan Press, 2009.
———. “Undoing Hardship: Life Writing and Disability Law.” Narrative
15.1 (2007): 71–84.
———. Vulnerable Subjects: Ethics and Life Writing. Ithaca, N.Y.: Cornell
University Press, 2004.
Cox, James. Recovering Literature’s Lost Ground: Essays in American
Autobiography
. Baton Rouge: Louisiana State University Press, 1989.
Craig, Terrence L. The Missionary Lives: A Study in Canadian Missionary
Biography and Autobiography
. New York: Brill, 1997.
Cubilié, Anne. Women Witnessing Terror: Testimony and the Cultural
Politics of Human Rights
. New York: Fordham University Press, 2005.
Culley, Margo, ed. “Introduction.” In A Day at a Time: Diary Literature of
American Women from 1764 to the Present
. New York: Feminist Press,
1985.
Curtis, Bryan. “Capote at the Bat.” New York Times Play Magazine,
November 2007, 34, 36.
Dalziell, Rosamund. Shameful Autobiographies: Shame in Contemporary
Australian Autobiographies and Culture
. Melbourne: Melbourne
University Press, 2000.
Damasio, Antonio R. Descartes’ Error: Emotion, Reason, and the Human
Brain
. New York: Putnam, 1994.
Danahay, Martin. A Community of One: Masculine Autobiography and
Autonomy in Nineteenth-Century Britain
. Albany: State University of
New York Press, 1993.
———. “Professional Subjects: Prepackaging the Academic C.V.” In
Getting a Life, ed. Smith and Watson, 351–68.
Davies, Carole Boyce. Black Women, Writing, and Identity: Migrations of
the Subject
. London: Routledge, 1994.
Davis, Rocío G. Begin Here: Reading Asian North American
Autobiographies of Childhood
. Honolulu: University of Hawai’i Press,
2007.
———. “‘A Task of Reclamation’: Subjectivity, Self-Representation, and
Textual Formulation in Sara Suleri’s Meatless Days.” In Asian North
American Identities: Beyond the Hyphen
, ed. Eleanor Ty and Donald
Goellnicht, 117–29. Bloomington: Indiana University Press, 2004.
Dawes, James. That the World May Know: Bearing Witness to Atrocity.
Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 2007.
Deans, Jill R. “The Birth of Contemporary Adoption Autobiography:
Florence Fisher and Betty Jean Lifton.” a/b: Auto/Biography Studies 18:2
(Winter 2003): 239–58. Special Issue on Adoption.
Dekker, Rudolf. Childhood, Memory, and Autobiography in Holland: From
the Golden Age to Romanticism
. New York: St. Martin’s, 2000.
Delany, Paul. British Autobiography in the Seventeenth Century. London:
Routledge and Kegan Paul, 1969.
de Lauretis, Teresa. Alice Doesn’t: Feminism, Semiotics, Cinema.
Bloomington: Indiana University Press, 1984.
———. “Eccentric Subjects: Feminist Theory and Historical
Consciousness.” Feminist Studies 16.1 (Spring 1990): 115–50.
de Man, Paul. “Autobiography as De-Facement.” Modern Language Notes
94.5 (December 1979): 919–30.
Dentith, Simon. “Contemporary Working-Class Autobiography: Politics of
Form, Politics of Content.” In Modern Selves: Essays on Modern British
and American Autobiography
, ed. Philip Dodd, 60–80. London: Frank
Cass, 1986.
Denton, Andrew. “Ishmael Beah.” Enough Rope with Andrew Denton.
Accessed 12 November 2009.
www.abc.net.au/tv/enoughrope/transcripts/s1968333.htm
Deresiewicz, William. “Foes.” The Nation, 25 February 2008, 29–34.
Derounian-Stodola, Kathryn Zabelle, and James A. Levernier. The Indian
Captivity Narrative, 1550–1900
. New York: Twayne, 1993.
Derrida, Jacques. The Ear of the Other: Otobiography, Transference,
Translation
. Edited by Christie V. McDonald. Translated by Peggy
Kamuf. New York: Schocken Books, 1985.
Dilthey, Wilhelm. Pattern and Meaning in History: W. Dilthey’s Thoughts
on History and Society
. Edited by H. P. Rickman. New York: Harper &
Row, 1960.
———. Selected Writings. Edited and translated by H. P. Rickman. New
York: Cambridge University Press, 1976.
Douglas, Kate, and Gillian Whitlock. “Introduction.” Life Writing 5.2 (2008):
139–41. Special Issue on Trauma in the Twenty-First Century.
Drake, Jennifer. “Variations of Negation: Breaking the Frame with Lorna
Simpson and Adrian Piper.” In Interfaces, ed. Smith and Watson, 211–
39.
Du Bois, W. E. B. The Souls of Black Folk: Essays and Sketches. Chicago:
A. C. McClurg, 1903.
Dünne, Jörg, and Christian Moser. “Automédialité. Pour un dialogue entre
médiologie et critique littéraire.” Revue d’Etudes Culturelles 4 (Hiver
2008): 11–20.
Eakin, Paul John. American Autobiography: Retrospect and Prospect.
Madison: University of Wisconsin Press, 1992.
———. Fictions of Autobiography: Studies in the Art of Self-Invention.
Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1986.
———. How Our Lives Become Stories: Making Selves. Ithaca, N.Y.:
Cornell University Press, 1999.
———. Living Autobiographically: How We Create Identity in Narrative.
Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 2008.
———. “Relational Selves, Relational Lives: The Story of a Story.” In True
Relations: Essays on Autobiography and the Postmodern
, ed. G. Thomas
Couser and Joseph Fichtelberg, 63–81. Westport, Conn.: Greenwood
Press, 1998.
———. Touching the World: Reference in Autobiography. Princeton, N.J.:
Princeton University Press, 1992.
———, ed. The Ethics of Life Writing. Ithaca, N.Y.: Cornell University
Press, 2004.
Eco, Umberto. The Role of the Reader: Explorations in the Semiotics of
Texts
. Bloomington: Indiana University Press, 1979.
Egan, Susanna. Mirror Talk: Genres of Crisis in Contemporary
Autobiography
. Chapel Hill: University of North Carolina Press, 1999.
———. Patterns of Experience in Autobiography. Chapel Hill: University of
North Carolina Press, 1984.
———. “‘Self’-Conscious History: American Autobiography after the Civil
War.” In American Autobiography, ed. Eakin, 70–94.
Ellis, Carolyn. The Ethnographic I: A Methodological Novel about
Autoethnography
. Walnut Creek, Calif.: AltaMira Press, 2004.
Emberley, Julia V. Thresholds of Difference: Feminist Critique, Native
Women’s Writing, Postcolonial Theory
. Toronto: University of Toronto
Press, 1993.
Engel, Susan. Context Is Everything: The Nature of Memory. New York: W.
H. Freeman, 1999.
Feldman, Allen. “Memory Theaters, Virtual Witnessing, and the TraumaAesthetic.” Biography 27.1 (Winter 2004): 163–202.
Felman, Shoshana, and Dori Laub. Testimony: Crises of Witnessing in
Literature, Psychoanalysis, and History
. New York: Routledge, 1992.
Felski, Rita. Beyond Feminist Aesthetics: Feminist Literature and Social
Change
. Boston: Harvard University Press, 1989.
Finke, Laurie. “Mystical Bodies and the Dialogics of Vision.” In Maps of
Flesh and Light: The Religious Experience of Medieval Women Mystics
,
ed. Ulrike Wiethaus, 28–44. Syracuse, N.Y.: Syracuse University Press,
1993.
Fish, Stanley. “Just Published: Minutiae without Meaning.” New York Times,
7 September 1999, A19.
Fleishman, Avrom. Figures of Autobiography: The Language of Self-Writing
in Victorian and Modern England
. Berkeley: University of California
Press, 1983.
Folkenflik, Robert, ed. “Introduction: The Institution of Autobiography.” In
The Culture of Autobiography: Constructions of Self-Representation, 1–
20. Palo Alto, Calif.: Stanford University Press, 1993.
Foster, Frances Smith. Witnessing Slavery: The Development of Ante-Bellum
Slave Narratives
. Westport, Conn: Greenwood Press, 1979.
Foucault, Michel. The History of Sexuality, vol. 1. Translated by Robert
Hurley. New York: Pantheon Books, 1978.
———. “Technologies of the Self.” In Technologies of the Self: A Seminar
with Michel Foucault
, ed. Luther H. Martin, Huck Gutman, and Patrick
H. Hutton, 16–49. Amherst: University of Massachusetts Press, 1988.
Fox, Margalit. “Raymond Federman, Avant-Garde Novelist and Beckett
Scholar, Dies at 81.” New York Times, 12 October 2009.
Franklin, Cynthia G. Academic Lives: Memoir, Cultural Theory, and the
University Today
. Athens and London: University of Georgia Press,
2009.
———. Writing Women’s Communities: The Politics and Poetics of
Contemporary Multi-Genre Anthologies
. Madison: University of
Wisconsin Press, 1997.
Franklin, H. Bruce. Prison Literature in America: The Victim as Criminal
and Artist
. Westport, Conn.: L. Hill, 1978.
Freadman, Richard. Threads of Life: Autobiography and the Will. Chicago:
University of Chicago Press, 2001.
Freud, Sigmund. “Fragment of an Analysis of a Case of Hysteria.” In The
Standard Edition of the Complete Psychological Works of Sigmund
Freud
, ed. James Strachey, 7:3–122. London: Hogarth Press, 1953.
Friedman, Susan Stanford. Mappings: Feminism and the Cultural
Geographies of Encounter
. Princeton, N.J.: Princeton University Press,
1998.
———. “Spatial Poetics and Arundhati Roy’s The God of Small Things.” In
A Companion to Narrative Theory, ed. James Phelan and Peter J.
Rabinowitz. Malden, Mass.: Blackwell, 2005.
———. “Women’s Autobiographical Selves: Theory and Practice.” In The
Private Self: Theory and Practice of Women’s Autobiographical
Writings
, ed. Shari Benstock, 34–62. Chapel Hill: University of North
Carolina Press, 1988.
Fuchs, Miriam. The Text Is Myself: Women’s Life Writing and Catastrophe.
Wisconsin Studies in Autobiography. Madison: University of Wisconsin
Press, 2004.
Fuchs, Miriam, and Craig Howes. Teaching Life Writing Texts. New York:
Modern Language Association of America, 2008.
Fuderer, Laura Sue. The Female Bildungsroman in English. New York:
Modern Language Association of America, 1990.
Gagnier, Regenia. Subjectivities: A History of Self-Representation in Britain,
1832–1920
. New York: Oxford University Press, 1991.
Gaines, Jane, and Michael Renov. Collecting Visible Evidence. Visible
Evidence series. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1999.
Gardner, Jared. “Archives, Collectors, and the New Media Work of Comics.”
Modern Fiction Studies 52.4 (Winter 2006): 787–806.
———. “Autography’s Biography, 1972–2007.” Biography 3.1 (Winter
2008): 1–26.
Gates, Henry Louis, Jr. The Signifying Monkey: A Theory of Afro-American
Literary Criticism
. New York: Oxford University Press, 1988.
Genette, Gérard. Paratexts: Thresholds of Interpretation. Literature, Culture,
Theory series. Cambridge and New York: Cambridge University Press,
1997.
Gerschick, Thomas Joseph. “Toward a Theory of Disability and Gender.”
Signs: Journal of Women in Culture and Society 25.4 (Summer 2000):
1263–68.
Gilligan, Carol. In a Different Voice: Psychological Theory and Women’s
Development
. Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1982.
Gilmore, Leigh. Autobiographics: A Feminist Theory of Women’s SelfRepresentation. Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 1994.
———. “Jurisdictions: I, Rigoberta Menchú, The Kiss, and Scandalous SelfRepresentation in the Age of Memoir and Trauma.” Signs: Journal of
Women in Culture and Society
28.2 (Winter 2003): 695–718.
———. The Limits of Autobiography: Trauma and Testimony. Ithaca, N.Y.:
Cornell University Press, 2001.
———. “Trauma.” In Encyclopedia of Life Writing: Autobiographical and
Biographical Forms
, ed. Margaretta Jolly, 885–87. London: Fitzroy
Dearborn, 2001.
Glissant, Edouard. Caribbean Discourse: Selected Essays. Translated by J.
Michael Dash. Charlottesville: University Press of Virginia, 1989.
Glotfelty, Cheryll, and Harold Fromm, eds. The Ecocriticism Reader:
Landmarks in Literary Ecology
. Athens: University of Georgia Press,
1996.
Gluck, Sherna Berger, and Daphne Patai, eds. Women’s Words: The Feminist
Practice of Oral History
. New York: Routledge, 1991.
Goffman, Erving. Gender Advertisements. New York: Harper & Row, 1979.
———. The Presentation of Self in Everyday Life. Garden City, N.Y.:
Doubleday, 1959.
Goldberg, Elizabeth Swanson. Beyond Terror: Gender, Narrative, Human
Rights
. New Brunswick, N.J.: Rutgers University Press, 2007.
Goldman, Anne E. Take My Word: Autotopographical Innovations of Ethnic
American Working Women
. Berkeley: University of California Press,
1996.
González, Jennifer A. “Autotopographies.” In Prosthetic Territories: Politics
and Hypertechnologies
, ed. Gabriel Brahm Jr. and Mark Driscoll, 133–
50. Boulder, Colo.: Westview Press, 1995.
Goswami, Namita. “Autophagia and Queer Transnationality: Compulsory
Heteroimperial Masculinity in Deepa Mehta’s Fire.” Signs: Journal of
Women in Culture and Society
33.2 (2008): 342–69.
Green, Barbara. Spectacular Confessions: Autobiography, Performative
Activism, and the Sites of Suffrage
. New York: St. Martin’s Press, 1997.
Greenblatt, Stephen. Renaissance Self-Fashioning: From More to
Shakespeare
. Chicago: University of Chicago Press, 1980.
Grewal, Inderpal. Home and Harem: Nation, Gender, Empire, and the
Cultures of Travel
. Durham, N.C.: Duke University Press, 1996.
Grosz, Elizabeth. Volatile Bodies: Toward a Corporeal Feminism.
Bloomington: Indiana University Press, 1994.
Gullette, Margaret Morganroth. Declining to Decline: Cultural Combat and
the Politics of the Midlife
. Charlottesville: University Press of Virginia,
1997.
———. “No Longer Suppressing Grief: Political Trauma in Twentieth
Century America.” Life Writing 5.2 (October 2008): 253–61.
Gunn, Janet Varner. Autobiography: Toward a Poetics of Experience.
Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1982.
Gunning, Sandra. “Reading and Redemption in Incidents in the Life of a
Slave Girl
.” In Harriet Jacobs and Incidents in the Life of a Slave Girl,
ed. Deborah Garfield and Rafia Zafar, 131–55. New York: Cambridge
University Press, 1996.
Gusdorf, Georges. “Conditions and Limits of Autobiography.” Translated by
James Olney. In Autobiography, ed. Olney, 28–48.
Haaken, Janice. Pillar of Salt: Gender, Memory, and the Perils of Looking
Back
. New Brunswick, N.J.: Rutgers University Press, 1998.
———. “The Recovery of Memory, Fantasy, and Desire: Feminist
Approaches to Sexual Abuse and Psychic Trauma.” Signs: Journal of
Women in Culture and Society
21.4 (Summer 1996): 1069–94.
Hall, Stuart. “Cultural Identity and Diaspora.” In Colonial Discourse and
PostColonial Theory: A Reader
, ed. Patrick Williams and Laura
Chrisman, 392–403. New York: Columbia University Press, 1994.
Hames-Garcia, Michael Roy. Fugitive Thought: Prison Movements, Race,
and the Meaning of Justice. Minneapolis: University of Minnesota Press,
2004.
Hamilton, Nigel. Biography: A Brief History. Cambridge, Mass.: Harvard
University Press, 2007.
Hanley, Christine. “Handyman Sentenced to Life in Prison.” Columbus
Dispatch
, 14 September 2000, A–10.
Hanscombe, Elisabeth. “Aspects of Trauma: Incest, War and Witness.” Life
Writing
5.1 (April 2008): 117–24.
Hardey, Michael. “Digital Life Stories: Auto/Biography in the Information
Age.” Auto/Biography 12.3 (2004): 183–200.
Harlow, Barbara. Barred: Women, Writing, and Political Detention.
Middletown, Conn.: Wesleyan University Press, 1992.
———. “From a Women’s Prison: Third World Women’s Narratives of
Prison.” Feminist Studies 12.3 (1986): 501–24.
———. Resistance Literatures. New York: Methuen, 1987.
Hart, Francis R. “Notes for an Anatomy of Modern Autobiography.” New
Literary History
1 (Spring 1970): 486–511.
Hawkins, Anne Hunsaker. Reconstructing Illness: Studies in Pathography.
West Lafayette, Ind.: Purdue University Press, 1993.
Hayano, David. “Auto-Ethnography: Paradigms, Problems, and Prospects.”
Human Organization 38.1 (1979): 99–104.
Henderson, Mae Gwendolyn. “Speaking in Tongues: Dialogics, Dialectics,
and the Black Woman Writer’s Literary Tradition.” In Changing Our
Words: Essays on Criticism, Theory, and Writing by Black Women
, ed.
Cheryl A. Wall, 116–42. New Brunswick, N.J.: Rutgers University Press,
1989.
Henke, Suzette. Shattered Subjects: Trauma and Testimony in Women’s LifeWriting. New York: St. Martin’s Press, 1998.
Hesford, Wendy S. “Documenting Violations: Rhetorical Witnessing and the
Spectacle of Distant Suffering.” Biography 27.1 (Winter 2004): 104–44.
———. Framing Identities: Autobiography and the Politics of Pedagogy.
Minneapolis: University of Minnesota Press, 1999.
Hesford, Wendy S., and Wendy Kozol. Haunting Violations: Feminist
Criticism and the Crisis of the “Real.” Urbana: University of Illinois
Press, 2001.
———. Just Advocacy? Women’s Human Rights, Transnational Feminisms,
and the Politics of Representation
. New Brunswick, N.J.: Rutgers
University Press, 2005.
Hipchen, Emily, and Jill Deans. “Introduction: Adoption Life Writing:
Origins and Other Ghosts.” a/b: Auto/Biography Studies 18.2 (Winter
2003): 163–70. Special Issue on Adoption.
Hirsch, Marianne. “Editor’s Column: Collateral Damage.” PMLA 119.5
(October 2004): 1209–15.
———. Family Frames: Photography, Narrative, and Postmemory.
Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1997.
———. “Masking the Subject: Practicing Theory.” In The Point of Theory:
Practices in Cultural Analysis
, ed. Mieke Bal and Inge E. Boer, 109–24.
New York: Continuum, 1994.
Hogan, Rebecca. “Engendered Autobiographies: The Diary as a Feminist
Form.” Prose Studies 14.2 (September 1991): 95–107. Special Issue on
Autobiography and Questions of Gender.
Holden, Philip. Autobiography and Decolonization: Modernity, Masculinity,
and the Nation-State
. Madison: University of Wisconsin Press, 2008.
———. “Other Modernities: National Autobiography and Globalization.”
Biography 28.1 (Winter 2005): 89–103.
Holman, C. Hugh. “Preface.” In A Handbook to Literature, ed. William Flint
Thrall and Addison Hibbard, v–vi. New York: Odyssey Press, 1960.
Hooton, Joy. Stories of Herself When Young: Autobiographies of Childhood
by Australian Women
. New York: Oxford University Press. 1990.
Howarth, William L. “Some Principles of Autobiography.” In
Autobiography, ed. Olney, 84–114.
Howes, Craig. Voices of the Vietnam POWs: Witnesses to Their Fight. New
York: Oxford University Press, 1993.
Huff, Cynthia. British Women’s Diaries: A Descriptive Bibliography of
Selected Nineteenth-Century Women’s Manuscript Diaries
. New York:
AMS Press, 1985.
Ibsen, Kristine. Women’s Spiritual Autobiography in Colonial Spanish
America
. Gainesville: University Press of Florida, 1999.
Isaak, Jo Anna. Feminism and Contemporary Art: The Revolutionary Power
of Women’s Laughter
. London: Routledge, 1996.
Jackson, David. Unmasking Masculinity: A Critical Autobiography. London:
Unwin Hyman, 1990.
Jardine, Alice. Gynesis: Configurations of Women and Modernity. Ithaca,
N.Y.: Cornell University Press, 1985.
Jay, Paul. Being in the Text: Self-Representation from Wordsworth to Roland
Barthes
. Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 1984.
Jelinek, Estelle C., ed. Women’s Autobiography: Essays in Criticism.
Bloomington: Indiana University Press, 1980.
Jolly, Margaretta, ed. Encyclopedia of Life Writing: Autobiographical and
Biographical Forms
. 2 vols. London: Fitzroy Dearborn, 2001.
———. In Love and Struggle: Letters in Contemporary Feminism. New
York: Columbia University Press, 2008.
Jones, Amelia. Body Art/Performing the Subject. Minneapolis: University of
Minnesota Press, 1998.
Juhasz, Alexandra, and Jesse Lerner. “Introduction: Phony Definitions and
Troubling Taxonomies of the Fake Documentary.” In F Is for Phony:
Fake Documentary and Truth’s Undoing
, ed. Alexandra Juhasz and Jesse
Lerner, 1–38. Minneapolis: University of Minnesota Press, 2006.
Kaplan, Caren. Questions of Travel: Modern Discourses of Displacement.
Durham, N.C.: Duke University Press, 1996.
———. “Resisting Autobiography: Out-Law Genres and Transnational
Feminist Subjects.” In De/Colonizing the Subject, ed. Smith and Watson,
115–38.
Kauffman, Linda. “Cutups in Beauty School—and Postscripts, January 2000
and December 2001.” In Interfaces:
Women/Autobiography/Image/Performance
, ed. Sidonie Smith and Julia
Watson, 103–31. Ann Arbor: University of Michigan Press, 2002.
Kawash, Samira. Dislocating the Color Line: Identity, Hybridity, and
Singularity in African-American Narrative
. Stanford, Calif.: Stanford
University Press, 1997.
Keith, Michael, and Steve Pile, eds. Place and the Politics of Identity.
London: Routledge, 1993.
Kennedy, Rosanne. “Vulnerable Children, Disposable Mothers: Holocaust
and Stolen Generations’ Memoirs of Childhood.” Life Writing 5.2
(October 2008): 161–84. Special Issue on Trauma in the Twenty-First
Century.
Kennedy, Rosanne, and Gillian Whitlock. Conference announcement for
Testimony, Trauma and Social Suffering: New Contexts/New Framings,
April 14–16, 2009, Research School of Humanities, Australian National
University, Canberra, Australia.
Kermode, Frank. “Fictioneering.” London Review of Books 8 October 2009,
9–10.
Kline, Kerwin Lee. “On the Emergence of ‘Memory’ in Historical
Discourse.” Representations 69 (Winter 2000): 127–50.
Knox, Malcolm. “Bestseller’s Lies Exposed: Literary Editor Malcolm Knox
Uncovers Australia’s Latest Hoax Author.” Sydney Morning Herald, 24
July 2004.
Krailsheimer, A. J. Studies in Self-Interest: From Descartes to La Bruyère.
Oxford: Clarendon Press, 1962.
Krupat, Arnold. Ethnocriticism: Ethnography, History, Literature. Berkeley:
University of California Press, 1992.
———. For Those Who Come After: A Study of Native American
Autobiography
. Berkeley: University of California Press, 1985.
———. “Introduction.” In Native American Autobiography: An Anthology,
3–17. Madison: University of Wisconsin Press, 1994.
Kulbaga, Theresa. “Pleasurable Pedagogies: Reading Lolita in Tehran and
the Rhetoric of Empathy.” College English 70.5 (May 2008): 506–21.
Kutschera, Chris. “Iran: Marjane Satrapi’s ‘Persepolis,’ the Iranian
Revolution Seen through the Eyes of a 10-Year Old Girl.” Chris
Kutschera: 30 Years of Journalism (Texts and Photos). Accessed on 20
January 2009. http://www.chriskutschera.com/A/Marjane%20Satrapi.htm
Lacan, Jacques. The Language of the Self: The Function of Language in
Psychoanalysis
. Translated by Anthony Wilden. Baltimore: Johns
Hopkins University Press, 1968.
Landsberg, Alison. Prosthetic Memory: The Transformation of American
Remembrance in the Age of Mass Culture
. New York: Columbia
University Press, 2004.
Lane, Jim. The Autobiographical Documentary in America from the 1960s to
the Present
. Wisconsin Studies in Autobiography. Madison: University of
Wisconsin Press, 2002.
Lang, Candace D. “Autobiography in the Aftermath of Romanticism.”
Diacritics 12 (Winter 1982): 2–16.
———. Irony/Humor: Critical Paradigms. Baltimore: Johns Hopkins
University Press, 1988.
Lather, Patti, and Chris Smithies. Troubling the Angels: Women Living with
HIV/AIDS
. Boulder, Colo.: Westview Press, 1997.
Laudun, John. “Orality.” In Encyclopedia of Life Writing, ed. Jolly, 680–82.
Leed, Eric J. The Mind of the Traveler: From Gilgamesh to Global Tourism.
New York: Basic Books, 1991.
Leith, Dick, and George Myerson. The Power of Address: Explorations in
Rhetoric
. London: Routledge, 1989.
Lejeune, Philippe. “The Autobiographical Pact.” In Lejeune, On
Autobiography
.
———. “The Autobiographical Pact (bis).” In Lejeune, On Autobiography,
119–37.
———. L’Autobiographie en France. Paris: Colin, 1971.
———. “Autobiography in the Third Person. “In Lejeune, On
Autobiography
, 31–51.
———. “The Autobiography of Those Who Do Not Write.” In Lejeune, On
Autobiography
, 185–215.
———. On Autobiography. Edited by Paul John Eakin and translated by
Katherine Leary. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1989.
———. On Diary, ed. Jeremy Popkin and Julie Rak, trans. Katharine
Durnin. Honolulu: Center for Biographical Research, University of
Hawai’i, 2009.
———. “The Practice of the Private Journal: Chronicle of an Investigation
(1986–1998).” In Marginal Voices, Marginal Forms: Diaries in
European Literature and History
, ed. Rachel Langford and Russell West,
185–211. Translated by Russell West. Amsterdam: Rodopi, 1999.
Lewis, Jon, ed. The End of Cinema as We Know It: American Film in the
Nineties
. New York: New York University Press, 2001.
Lim, Shirley Geok-lin. Writing S.E./Asia in English: Against the Grain,
Focus on Asian English-Language Literature
. London: Skoob Books,
1994.
Linde, Charlotte. Life Stories: The Creation of Coherence. New York:
Oxford University Press, 1993.
Lindemann Nelson, Hilde. Damaged Identities, Narrative Repair. Ithaca,
N.Y.: Cornell University Press, 2001.
Lionnet, Françoise. Autobiographical Voices: Race, Gender, SelfPortraiture. Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 1989.
———. “Of Mangoes and Maroons: Language, History, and the
Multicultural Subject of Michelle Cliff’s Abeng.” In De/Colonizing the
Subject
, ed. Smith and Watson, 321–45.
———. Postcolonial Representations: Women, Literature, Identity. Ithaca,
N.Y.: Cornell University Press, 1995.
Lowe, Lisa. Immigrant Acts: On Asian American Cultural Politics. Durham,
N.C.: Duke University Press, 1996.
Ludlow, Peter, and M. Wallace. The Second Life Herald: The Virtual Tabloid
That Witnessed the Dawn of the Metaverse
. Cambridge, Mass.: MIT
Press, 2007.
Lyotard, Jean-François. The Postmodern Condition: A Report on Knowledge.
Translated by Geoff Bennington and Brian Massumi. Minneapolis:
University of Minnesota Press, 1984.
Marcus, Laura. Auto/Biographical Discourses: Theory, Criticism, Practice.
Manchester: Manchester University Press, 1994.
Martz, Louis Lohr. The Poetry of Meditation: A Study in English Religious
Literature of the Seventeenth Century
. New Haven, Conn.: Yale
University Press, 1954.
Mascuch, Michael. Origins of the Individual Self: Autobiography and SelfIdentity in England, 1591–1791. Cambridge: Polity Press, 1997.
Mason, Mary G. “Autobiographies of Women Writers.” In Autobiography,
ed. Olney, 207–35.
McHugh, Kathleen. “Lourdes Portillo, Rea Tajiri, and Cheryl Dunye: History
and Falsehood in Experimental Autobiographies.” In Women and
Experimental Filmmaking
, ed. Jean Petrolle and Virginia Wright
Wexman. Urbana: University of Illinois, 2005.
———. “Where Hollywood Fears to Tread: Autobiography and the Limits of
Commerical Cinema.” In The End of Cinema as We Know It, ed. Lewis.
McNeill, Laurie. “Death and the Maidens: Vancouver’s Missing Women, the
Montreal Massacre, and Commemoration’s Blind Spots.” Canadian
Review of American Studies
39.3 (Winter 2008): 375–98.
———. “Diary 2.0? A Genre Moves from Page to Screen.” In New Media
and Linguistic Change
, ed. Charley Rowe and Eva Wyss. Cresskill, N.J.:
Hampton Press, 2008.
Menand, Louis. “Lives of Others.” New Yorker 4 August 2007, 64–66.
Meskimmon, Marsha. The Art of Reflection: Women Artists’ Self-Portraiture
in the Twentieth Century
. New York: Columbia University Press, 1996.
Milani, Farzaneh. Veils and Words: The Emerging Voices of Iranian Women
Writers
. Syracuse: Syracuse University Press, 1992.
Miller, Carolyn R. “Genre as Social Action.” In Genre and the New Rhetoric,
ed. Aviva Freedman and Peter Medway, 23–42. London: Taylor &
Francis, 1984.
Miller, Nancy K. But Enough about Me: Why We Read Other People’s Lives.
Gender and Culture series. New York: Columbia University Press, 2002.
———. “Closing Comments.” Presented at the International Auto/Biography
Association, Life Writing & Translations conference, Honolulu, Hawaii,
2008.
———. “The Entangled Self: Genre Bondage in the Age of Memoir.” PMLA
122.2 (2007): 537–48.
———. Getting Personal: Feminist Occasions and Other Autobiographical
Acts. New York: Routledge, 1991.
———. “Memory Stains: Annie Ernaux’s Shame.” a/b: Auto/Biography
Studies
14.1 (Summer 1999): 38–50.
———. “Out of the Family: Generations of Women in Marjane Satrapi’s
Persepolis.” Life Writing 4.1 (April 2007): 13–30.
———. “Representing Others: Gender and the Subjects of Autobiography.”
differences 6.1 (1994): 1–27.
———. “Toward a Dialectics of Difference.” In Women and Language in
Literature and Society
, ed. Sally McConnell-Ginet, Ruth Borker, and
Nelly Furman, 258–73. New York: Praeger, 1980.
———. “Writing Fictions: Women’s Autobiography in France.” In
Life/Lines: Theorizing Women’s Autobiography, ed. Bella Brodzki and
Celeste Schenck, 45–61. Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 1988.
Mintz, Susannah B. “Anxiety of Choice: Teaching Contemporary Women’s
Autobiography.” In Fuchs and Howes, Teaching Life Writing Texts, 318–
26.
———. Unruly Bodies: Life Writing by Women with Disabilities. Chapel
Hill: University of North Carolina Press, 2007.
Misch, Georg. A History of Autobiography in Antiquity. 2 vols. Trans. E. W.
Dickes. London: Routledge & Paul, 1950.
Mitchell, David D., and Sharon Snyder. Narrative Prosthesis: Disability and
the Dependencies of Discourse
. Ann Arbor: University of Michigan
Press, 2001.
Mitchell, W. J. T. Picture Theory: Essays on Visual and Verbal
Representation
. Chicago: University of Chicago Press, 1994.
Molloy, Sylvia. Autobiographical Writings in Spanish America: At Face
Value
. Cambridge: Cambridge University Press, 1991.
Mostern, Kenneth. Autobiography and Black Identity Politics: Racialization
in Twentieth-Century America
. Cambridge: Cambridge University Press,
1999.
Mouffe, Chantal. “Feminism, Citizenship, and Radical Democratic Politics.”
In Feminists Theorize the Political, ed. Judith Butler and Joan W. Scott,
369–84. New York: Routledge, 1992.
Myers, Susan. “Precious Moments.” Gallery notes. Columbus, Ohio:
Hammond Harkins Gallery, 2000.
Nadel, Ira Bruce. Biography: Fiction, Fact, and Form. New York: St.
Martin’s, 1984.
Namias, June. “Introduction.” In A Narrative of the Life of Mrs. Mary
Jemison
, ed. James E. Seaver. Norman: University of Oklahama Press,
1992.
Nelson, Katherine. “The Psychological and Social Origins of
Autobiographical Memory.” Psychological Science 4.1 (January 1993):
7–14.
Neuman, Shirley. “Introduction: Reading Canadian Autobiography.” Essays
on Canadian Writing
60 (Winter 1996): 1–13. Special issue on Canadian
Autobiography.
Nichols, Charles Harold. Many Thousand Gone: The Ex-Slaves’ Account of
Their Bondage and Freedom
. Leiden: E. J. Brill, 1963.
Nora, Pierre. Les Lieux de mémoire. Vols. 1–3. Paris: Gallimard, 1984, 1986,
1992.
Noriega, Chon. Personal communication. 28 July 2002.
Novy, Marianne, ed. Imagining Adoption: Essays on Literature and Culture.
Ann Arbor: University of Michigan Press, 2001.
Nussbaum, Felicity A. The Autobiographical Subject. 2nd ed. Baltimore:
Johns Hopkins University Press, 1995.
Oliver, Kelly. Witnessing: Beyond Recognition. Minneapolis: University of
Minnesota Press, 2001.
Olney, James. “Autobiography and the Cultural Moment.” In Autobiography,
ed. Olney, 3–27.
———. “‘I Was Born’: Slave Narratives, Their Status as Autobiography and
as Literature.” In The Slave’s Narrative, ed. Charles T. Davis and Henry
Louis Gates Jr., 148–74. New York: Oxford University Press, 1985.
———. Memory and Narrative: The Weave of Life-Writing. Chicago:
University of Chicago Press, 1998.
———. Metaphors of Self: The Meaning of Autobiography. Princeton, N.J.:
Princeton University Press, 1972.
———. “Some Versions of Memory/Some Versions of Bios: The Ontology
of Autobiography.” In Autobiography, ed. Olney, 236–67.
———. Tell Me Africa: An Approach to African Literature. Princeton, N.J.:
Princeton University Press, 1973.
———, ed. Autobiography: Essays Theoretical and Critical. Princeton, N.J.:
Princeton University Press, 1980.
Ortner, Sherry B. Making Gender: The Politics and Erotics of Culture.
Boston: Beacon Press, 1996.
Padilla, Genaro M. My History, Not Yours: The Formation of Mexican
American Autobiography
. Madison: University of Wisconsin Press, 1993.
Panofsky, Erwin. Tomb Sculpture: Four Lectures on Its Changing Aspects
from Ancient Egypt to Bernini
. Edited by H. W. Janson. New York: H. N.
Abrams, 1964.
Paquet, Sandra Pouchet. Caribbean Autobiography: Cultural Identity and
Self-Representation
. Madison: University of Wisconsin Press, 2002.
Parker, David. “Narratives of Autonomy and Narratives of Relationality in
Auto/Biography.” a/b: Auto/Biography Studies 19.1–2 (Summer–Winter
2004): 137–55.
Pascal, Roy. Design and Truth in Autobiography. Cambridge, Mass.:
Harvard University Press, 1960.
Patton, Sandra. “Race/Identity/Culture/Kin: Constructions of African
American Identity in Transracial Adoption.” In Getting a Life, Smith and
Watson, 271–98. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1996.
Paxton, Nancy. Writing under the Raj: Gender, Race, and Rape in the British
Colonial Imagination, 1830–1947
. New Brunswick, N.J.: Rutgers
University Press, 1999.
Peck, Janice. “The Mediated Talking Cure: Therapeutic Framing of
Autobiography on TV Talk Shows.” In Getting a Life, ed. Smith and
Watson, 134–155.
Perreault, Jeanne. Writing Selves: Contemporary Feminist Autography.
Minneapolis: University of Minnesota Press, 1995.
Perreten, Peter F. “Eco-Autobiography. Portrait of Place: Self-Portrait.” a/b:
Auto/Biography Studies
18.1 (2003): 1–22.
Peterson, Linda H. Traditions of Victorian Women’s Autobiography: The
Poetics and Politics of Life Writing
. Charlottesville: University Press of
Virginia, 1999.
Phelan, James. Living to Tell about It: A Rhetoric and Ethics of Character
Narration
. Ithaca, N.Y.: Cornell University Press, 2004.
———. “Teaching Voice of Authors, Narrators and Audience.” In Teaching
Narrative Theory
, ed. James Phelan, Brian McHale, and David Herman.
New York: Modern Language Association, forthcoming.
Phillipi, Desa. “Mona Hatoum: Some Any No Every Body.” In Inside the
Invisible: An Elliptical Traverse of Twentieth Century Art in, of, and from
the Feminine
, ed. Catherine de Zegher, 363–70. Cambridge, Mass.: MIT
Press, 1996.
Phillips, Dana. “Ecocriticism, Literary Theory, and the Truth of Ecology.”
New Literary History 30.3 (Summer 1999): 577–602.
Pile, Steve, and Michael Keith. Geographies of Resistance. New York:
Routledge, 1997.
Plummer, Ken. Telling Sexual Stories: Power, Change, and Social Worlds.
London: Routledge, 1995.
Pollock, Griselda. Differencing the Canon: Feminist Desire and the Writing
of Art’s Histories
. London: Routledge, 1999.
Popkin, Jeremy D. “Historians on the Autobiographical Frontier.” American
Historical Review
104.3 (June 1999): 725–48.
———. History, Historians, and Autobiography. Chicago: University of
Chicago Press, 2005.
Porter, Dennis. Haunted Journeys: Desire and Transgression in European
Travel Writing
. Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1991.
Porter, Roger. Self-Same Songs: Autobiographical Reflections and
Performances
. Lincoln: University of Nebraska Press, 2002.
Poster, Mark. Information Please: Culture and Politics in the Age of Digital
Machines
. Durham, N.C.: Duke University Press, 2006.
———. What’s the Matter with the Internet? Minneapolis: University of
Minnesota Press, 2001.
Pratt, Mary Louise. Imperial Eyes: Travel Writing and Transculturation.
London: Routledge, 1992.
———. “Mad about Menchú.” Lingua Franca 9.8 (November 1999): 22.
———. “‘Me llamo Rigoberta Menchú’: Auto-Ethnography and the
Recoding of Citizenship.” In Teaching and Testimony: Rigoberta Menchú
and the North American Classroom
, ed. Allen Carey-Webb and Stephen
Benz, 57–72. Albany: State University of New York Press, 1996.
Progoff, Ira. At a Journal Workshop: Writing to Access the Power of the
Unconscious and Evoke Creative Ability
. Los Angeles: J. P. Tarcher,
1992.
Prosser, Jay. “No Place Like Home: The Transgendered Narrative of Leslie
Feinberg’s Stone Butch Blues.” Modern Fiction Studies 41.3–4 (1995):
483–514.
Quinby, Lee. “The Subject of Memoirs: The Woman Warrior’s Technology
of Ideographic Selfhood.” In De/Colonizing the Subject, ed. Smith and
Watson, 297–320.
Rak, Julie. “Are Memoirs Autobiography? A Consideration of Genre and
Public Identity.” Genre: Forms of Discourse and Culture 37.3–4
(Fall/Winter 2004): 483–504.
———. “The Digital Queer: Weblogs and Internet Identity.” Biography 28.1
(2005): 166–82.
———. Negotiated Memory: Doukhobor Autobiographical Discourse.
Vancouver: University of British Columbia Press, 2004.
Rapaport, Herman. “The New Personalism.” Biography 21.1 (Winter 1998):
36–49.
Ray, Ruth E. Beyond Nostalgia: Aging and Life-Story Writing.
Charlottesville: University Press of Virginia, 2000.
Raynaud, Claudine. “‘A Nutmeg Nestled Inside Its Covering of Mace’:
Audre Lorde’s Zami.” In Brodzki and Schenck, Life Lines: Theorizing
Women’s Autobiography
, 221–42.
———. “‘Rubbing a Paragraph with a Soft Cloth?’ Muted Voices and
Editorial Constraints in Dust Tracks on a Road.” In Smith and Watson,
De/Colonizing the Subject, 34–64.
Reed-Danahay, Deborah E. Auto/Ethnography: Rewriting the Self and the
Social. New York: Berg, 1997.
Renov, Michael. The Subject of Documentary. Visible Evidence series.
Minneapolis: University of Minnesota Press, 2004.
Renza, Louis A. “The Veto of the Imagination: A Theory of Autobiography.”
In Autobiography, ed. Olney, 268–95.
Rich, Motoko. “Successful at 96, Writer Has More to Say.” New York Times,
7 April 2007, A21.
Richter, Gerhard. Walter Benjamin and the Corpus of Autobiography.
Detroit: Wayne State University Press, 2000.
Rimmon-Kenan, Shlomith. Narrative Fiction: Contemporary Poetics.
London: Routledge, 1983.
Rodriguez, Barbara. Autobiographical Inscriptions: Form, Personhood, and
the American Woman Writer of Color
. New York: Oxford University
Press, 1999.
Rooke, Tetz. In My Childhood: A Study of Arabic Autobiography.
Stockholm: Stockholm University Press, 1997.
Roorbach, Bill. Writing Life Stories. Cincinnati: Writer’s Digest, 1999.
Rose, Steven P. R. The Making of Memory: From Molecules to Mind. New
York: Anchor, 1993.
Rotman, Brian. Becoming Beside Ourselves: The Alphabet, Ghosts, and
Distributed Human Being
. Durham, N.C.: Duke University Press, 2008.
Rowbotham, Sheila. Woman’s Consciousness, Man’s World.
Harmondsworth: Penguin, 1973.
Rugg, Linda Haverty. Picturing Ourselves: Photography and Autobiography.
Chicago: University of Chicago Press, 1997.
Rushdy, Ashraf H. A. Neo-Slave Narratives: Studies in the Social Logic of a
Literary Form
. New York: Oxford University Press, 1999.
Sabbioni, Jennifer, Kay Schaffer, and Sidonie Smith, eds. Indigenous
Australian Voices: A Reader
. New Brunswick, N.J.: Rutgers University
Press, 1998.
Said, Edward. Culture and Imperialism. New York: Vintage, 1994.
Saldívar, José David. Border Matters: Remapping American Cultural
Studies
. Berkeley: University of California Press, 1997.
Saldívar, Ramón. The Borderlands of Culture: Américo Paredes and the
Transnational Imaginary
. Durham, N.C.: Duke University Press, 2006.
———. Chicano Narrative: The Dialectics of Difference. Madison:
University of Wisconsin Press, 1990.
Saldívar-Hull, Sonia. Feminism on the Border: Chicana Gender Politics and
Literature
. Berkeley: University of California Press, 2000.
Sanders, Mark. “Theorizing the Collaborative Self: The Dynamics of
Contour and Content in the Dictated Autobiography.” New Literary
History
25 (1994): 445–58.
Sartwell, Crispin. Act Like You Know: African-American Autobiography and
White Identity
. Chicago: University of Chicago Press, 1998.
Saul, Joanne. Writing the Roaming Subject: The Biotext in Canadian
Literature
. Toronto: University of Toronto Press, 2006.
Saussure, Ferdinand de. Course in General Linguistics. Edited by Charles
Bally, Albert Sechehaye, and Albert Riedlinger. Translated by Roy
Harris. London: Duckworth, 1983.
Sayre, Robert F. The Examined Self: Benjamin Franklin, Henry Adams,
Henry James
. Madison: University of Wisconsin Press, 1988.
Scarry, Elaine. The Body in Pain: The Making and Unmaking of the World.
New York: Oxford University Press, 1985.
Schacter, Daniel L. Searching for Memory: The Brain, the Mind, and the
Past
. New York: Basic Books, 1996.
Schaffer, Kay. In the Wake of First Contact: The Eliza Fraser Stories.
Cambridge: Cambridge University Press, 1995.
Schaffer, Kay, and Sidonie Smith. Human Rights and Narrated Lives: The
Ethics of Recognition
. New York: Palgrave Macmillan, 2004.
———. “Human Rights, Storytelling, and the Position of the Beneficiary:
Antjie Krog’s Country of My Skull.” PMLA 121.3 (October 2006): 1577–
84. Special Section on Human Rights and the Humanities.
Scholes, Robert, and Robert Kellogg. The Nature of Narrative. New York:
Oxford University Press, 1966.
Scott, Joan W. “Experience.” In Feminists Theorize the Political, ed. Judith
Butler and Joan W. Scott, 22–40. New York: Routledge, 1992.
Secor, Laura. “A Dissenting Voice.” New York Times, 16 July 2006, Sunday
book review section.
Shea, Daniel B. “The Prehistory of American Autobiography.” In American
Autobiography
, ed. Eakin, 25–46.
———. Spiritual Autobiography in Early America. Madison: University of
Wisconsin Press, 1988.
Sheringham, Michael. Everyday Life: Theories and Practices from
Surrealism to the Present
. Oxford: Oxford University Press, 2009.
———. French Autobiography: Devices and Desires. Oxford: Clarendon
Press, 1993.
Shumaker, Wayne. English Autobiography: Its Emergence, Materials, and
Forms
. Berkeley: University of California Press, 1954.
Siebers, Tobin. Disability Theory. Ann Arbor: University of Michigan Press,
2008.
Siegert, Bernhard. Relais: Literature as an Epoch of the Postal System.
Translated by Kevin Repp. Stanford, Calif.: Stanford University Press,
1999.
Sioui, Georges E. Autohistory: An Essay on the Foundations of a Social
Ethic
. Translated by Sheila Fischman. Montreal: McGill-Queen’s
University Press, 1992.
Sitney, P. Adams. Visionary Film: The American Avant-Garde. 2nd ed.
Oxford and New York: Oxford University Press, 1979.
Skura, Meredith Anne. Tudor Autobiography: Listening for Inwardness.
Chicago: University of Chicago Press, 2008.
Slaughter, Joseph R. Human Rights, Inc.: The World Novel, Narrative Form,
and International Law
. New York: Fordham University Press, 2007.
Smith, Paul. Discerning the Subject. Minneapolis: University of Minnesota
Press, 1988.
Smith, Sidonie. Moving Lives: Twentieth-Century Women’s Travel Writing.
Minneapolis: University of Minnesota Press, 2001.
———. “Performativity, Autobiographical Practice, Resistance.” a/b:
Auto/Biography Studies
10.1 (Spring 1995): 17–33.
———. A Poetics of Women’s Autobiography: Marginality and the Fictions
of Self-Representation. Bloomington: Indiana University Press, 1987.
———. Subjectivity, Identity, and the Body: Women’s Autobiographical
Practices in the Twentieth Century
. Bloomington: Indiana University
Press, 1993.
———. “Taking It to the Limit One More Time: Autobiography and
Autism.” In Smith and Watson, Getting a Life: Everyday Uses of
Autobiography
, 226–48.
Smith, Sidonie, and Julia Watson, eds. De/Colonizing the Subject: The
Politics of Gender in Women’s Autobiography
. Minneapolis: University
of Minnesota Press, 1992.
———. Getting a Life: Everyday Uses of Autobiography. Minneapolis:
University of Minnesota Press, 1996.
———. “Introduction: Mapping Women’s Self-Representation at
Visual/Textual Interfaces.” In Interfaces:
Women/Autobiography/Image/Performance
, ed. Sidonie Smith and Julia
Watson, 1–46. Ann Arbor: University of Michigan Press, 2005.
———. “Introduction: Situating Subjectivity in Women’s Autobiographical
Practices.” In Women, Autobiography, Theory: A Reader, ed. Sidonie
Smith and Julia Watson, 3–52. Madison: University of Wisconsin Press,
1998.
———. “New Genres, New Subjects: Women, Gender and Autobiography
after 2000.” Revista Canaria de Estudios Ingleses 58 (April 2009): 13–
40.
———. “The Rumpled Bed of Autobiography: Extravagant Lives,
Extravagant Questions.” Biography 24.1 (Winter 2001): 1–14.
———. “Say It Isn’t So: Autobiographical Hoaxes and the Ethics of Life
Narrative.” Ibidem Studies (Winter 2007): 15–34.
Sollors, Werner. Beyond Ethnicity: Consent and Descent in American
Culture
. New York: Oxford University Press, 1986.
———. Neither Black Nor White Yet Both: Thematic Explorations of
Interracial Literature
. New York: Oxford University Press, 1977.
Sommer, Doris. Foundational Fictions: The National Romances of Latin
America
. Berkeley: University of California Press, 1993.
Sontag, Susan. Illness as Metaphor. New York: Farrar, Straus and Giroux,
1978.
Spacks, Patricia Ann Meyer. Imagining a Self: Autobiography and Novel in
Eighteenth-Century England
. Cambridge: Harvard University Press,
1976.
Spender, Stephen. “Confessions and Autobiography.” In Autobiography, ed.
Olney, 115–22.
Spengemann, William C. The Forms of Autobiography: Episodes in the
History of a Literary Genre
. New Haven, Conn.: Yale University Press,
1980.
Spivak, Gayatri Chakravorty. “Lives.” In Confessions of the Critics: North
American Critics’ Autobiographical Moves
, ed. H. Aram Veeser, 205–18.
New York: Routledge, 1996.
———. “Three Women’s Texts and Circumfession.”In Postcolonialism and
Autobiography: Michelle Cliff, David Dabydeen, Opal Palmer Adisa
, ed.
Alfred Hornung and Ernstpeter Ruhe, 7–22. Amsterdam: Rodopi, 1998.
Sprinker, Michael. “Fictions of the Self: The End of Autobiography.” In
Autobiography, ed. Olney, 321–42.
Stanley, Liz. The Auto/Biographical I: The Theory and Practice of Feminist
Auto/Biography
. Manchester: Manchester University Press, 1992.
———. “The Epistolarium: On Theorizing Letters and Correspondences.”
Auto/Biography 12.3 (2004): 201–35.
Stanley, Liz, and Helen Dampier. “Simulacrum Diaries: Time, the ‘Moment
of Writing’ and the Diaries of Johanna Brandt-Van Warmelo.” Life
Writing
3 (2006): 25–52.
Stanton, Domna C. “Autogynography: Is the Subject Different?” In The
Female Autograph: Theory and Practice of Autobiography from the
Tenth to the Twentieth Century
, ed. Domna C. Stanton. Chicago:
University of Chicago Press, 1987.
Starobinski, Jean. “The Style of Autobiography.” In Autobiography, ed.
Olney, 73–83.
Stelzig, Eugene, ed. Romantic Autobiography in England. Oxford: Ashgate,
2009.
Stepto, Robert B. From Behind the Veil: A Study of Afro-American
Narrative
. Champaign-Urbana: University of Illinois Press, 1979.
Stoll, David. Rigoberta Menchú and the Story of All Poor Guatemalans.
Boulder, Colo.: Westview Press, 1999.
Stone, Albert E. Autobiographical Occasions and Original Acts: Versions of
American Identity from Henry Adams to Nate Shaw
. Philadelphia:
University of Pennsylvania Press, 1982.
Stone, Lawrence. The Family: Sex and Marriage in England, 1500–1800.
London: Penguin, 1983.
Strathern, Marilyn. “The Limits of Auto-Anthropology.” In Anthropology at
Home
, ed. Anthony Jackson, 16–37. London: Tavistock Publications,
1987.
Sturrock, John. “The New Model Autobiographer.” New Literary History 9.1
(Autumn 1977): 51–63.
Suleri, Sara. The Rhetoric of English India. Chicago: University of Chicago
Press, 1992.
Swindells, Julia. The Uses of Autobiography. London: Taylor and Francis,
1995.
Taylor, Thérèse. “Truth, History, and Honor Killing: A Review of Burned
Alive
.” Accessed on 2 September 2006.
http://www.antiwar.com/orig/ttaylor.php?articleid=5801
Tensuan, Teresa. “Comic Visions and Revisions in the Work of Lynda Barry
and Marjane Satrapi.” Modern Fiction Studies 52.4 (Winter 2006): 947–
64.
Thomson, Rosemarie Garland. Extraordinary Bodies: Figuring Physical
Disability in American Culture and Literature
. New York: Columbia
University Press, 1997.
———. Freakery: Cultural Spectacles of the Extraordinary Body. New
York: New York University Press, 1996.
———. “Integrating Disability, Transforming Feminist Theory.” NWSA
Journal
14.3 (2002): 1–32.
Toor, Rachel. “Creating Nonfiction.” Chronicle of Higher Education, 7
December 2007.
Veeser, H. Aram, ed. Confessions of the Critics: North American Critics’
Autobiographical Moves
. New York: Routledge, 1996.
Verene, Donald Phillip. The New Art of Autobiography: An Essay on the Life
of Giambattista Vico Written by Himself
. Oxford: Clarendon Press, 1991.
Vernon, Alex. Arms and the Self: War, the Military, and Autobiographical
Writing
. Kent, Ohio: Kent State University Press, 2005.
———. “Submission and Resistance to the Self as Soldier: Tim O’Brien’s
Vietnam War Memoir.” a/b: Auto/Biography Studies 17.2 (Winter 2002):
161–79.
Voloshinov, V. N., Ladislav Matejka, and I. R. Titunik. Marxism and the
Philosophy of Language
. New York: Seminar Press, 1973.
Wang, Jing M. When “I” Was Born: Women’s Autobiography in Modern
China
. Madison, Wis.: University of Wisconsin Press, 2008.
Wang, Lingzhen. Personal Matters: Women’s Autobiographical Practice in
Twentieth-Century China
. Palo Alto, Calif.: Stanford University Press,
2004.
Warhol, Robyn, and Helena Michie. “Twelve-Step Teleology: Narratives of
Recovery/Recovery as Narrative.” In Smith and Watson, Getting a Life,
327–50.
Warrior, Robert. The People and the Word: Reading Native Nonfiction.
Minneapolis: University of Minnesota Press, 2005.
Watson, Julia. “‘As Gay and as Indian as They Chose’: Collaboration and
Counter-Ethnography in In the Land of the Grasshopper Song.”
Biography 31.3 (Summer 2008): 397–428.
———. “Autographic Disclosures and Genealogies of Desire in Alison
Bechdel’s Fun Home.” Biography 31.1 (Winter 2008): 27–58.
———. “Ordering the Family: Genealogy as Autobiographical Pedigree.” In
Getting a Life, ed. Smith and Watson, 297–323.
———. “The Spaces of Autobiographical Narrative.” In Räume des Selbst.
Selbstzeugnisforschung transkulturell
(Selbstzeugnisse der Neuzeit 19),
ed. Andreas Bähr, Peter Burschel, and Gabrielle Jancke, 13–25. Köln:
Böhlau, 2007.
———. “Unspeakable Differences: The Politics of Gender in Lesbian and
Heterosexual Women’s Autobiographies.” In De/Colonizing the Subject,
ed. Smith and Watson, 139–68.
Waxman, Barbara Frey. To Live in the Center of the Moment: Literary
Autobiographies of Aging
. Charlottesville: University Press of Virginia,
1997.
Weintraub, Karl Joachim. The Value of the Individual: Self and
Circumstance in Autobiography
. Chicago: University of Chicago Press,
1978.
Wells, Susan. “Freud’s Rat Man and the Case Study: Genre in Three Keys.”
New Literary History 34.2 (2003): 353–66.
White, Hayden. The Content of the Form: Narrative Discourse and
Historical Representation
. Baltimore: Johns Hopkins University Press,
1987.
Whitlock, Gillian. “Autographics: The Seeing ‘I’ Of the Comics.” Modern
Fiction Studies
52.4 (Winter 2006): 965–79.
———. “Disciplining the Child: Recent British Academic Memoir.” a/b:
Auto/Biography Studies
19.1–2 (Summer 2004): 46–58.
———. The Intimate Empire: Reading Women’s Autobiography. New York:
Cassell, 2000.
———. Soft Weapons: Autobiography in Transit. Chicago: University of
Chicago Press, 2007.
Wilson, Tracy. “How MMORPGs Work.” Accessed on 20 January 2009.
http://electronics.howstuffworks.com/mmorpg.htm
Wimsatt, W. K. “The Intentional Fallacy.” In Wimsatt, The Verbal Icon:
Studies in the Meaning of Poetry
, 3–18. Lexington: University of
Kentucky Press, 1954.
Wimsatt, W. K., Jr., and Cleanth Brooks. Literary Criticism: A Short History.
New York: Knopf, 1957.
Wingrove, Elizabeth. “Interpellating Sex.” Signs: Journal of Women in
Culture and Society
24.4 (Summer 1999): 869–93.
Witzling, Mara, ed. Voicing Today’s Visions: Writings by Contemporary
Women Artists
. New York: Universe Publishing, 1994.
Wong, Hertha D. Sweet. “First-Person Plural: Subjectivity and Community
in Native American Women’s Autobiography.” In Women,
Autobiography, Theory
, ed. Smith and Watson, 168–78.
———. Sending My Heart Back across the Years: Tradition and Innovation
in Native American Autobiography
. New York: Oxford University Press,
1992.
Wong, Sau-Ling Cynthia. “Immigrant Autobiography: Some Questions of
Definition and Approach.” In American Autobiography, ed. Eakin, 142–
70.
Woodhull, Winifred. Transfigurations of the Maghreb: Feminism,
Decolonization, and Literatures in France
. Minneapolis: University of
Minnesota Press, 1993.
Woodward, Kathleen. Aging and Its Discontents: Freud and Other Fictions.
Bloomington: Indiana University Press, 1991.
———, ed. Figuring Age: Women, Bodies, Generations. Bloomington:
Indiana University Press, 1999.
Woolf, Virginia. A Room of One’s Own. London: Hogarth Press, 1929.
Yaeger, Patsy. “Introduction: Dreaming of Infrastructure.” PMLA 122.1
(January 2007): 9–26.
Yates, Frances A. The Art of Memory. Chicago: University of Chicago Press,
1966.
Yellin, Jean Fagan. Harriet Jacobs: A Life. New York: Basic Civitas Books,
2004.
Young, Michael W., and Noel Stanley. “Sporting Autobiography.” In Jolly,
Encyclopedia of Life Writing, 837–40.
Young, Robert J. C. Postcolonialism: An Historical Introduction. Oxford and
Malden, Mass.: Blackwell Publishers, 2001.
Zhao, Baisheng. Zhuan ji wen xue li lun (A Theory of Autobiography).
Beijing Shi: Beijing da xue chu ban she, 2003.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *