الهام شوشتری‌زاده

الهام شوشتری زاده مترجم شوشتری‌زاده لنگرگاهی در شن روان ترجمه

الهام شوشتری‌زاده سال 1360 متولد شده و فارغ‌التحصیل دوره‌ی کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه علامه طباطبایی‌ست. ترجمه را از همان دوران دانشجویی از مقاله‌ها و کتاب‌های علمی و پژوهشی شروع کرد و کم‌کم مثل خیلی‌های دیگر، در مسیر حرفه‌ای‌اش، زور ترجمه به حوزه‌ی تخصصی خودش چربید و ترجمه مهم‌ترین دغدغه‌اش شد.تا امروز از او در نشر اطراف کتاب‌های لنگرگاهی در شن روان، روایت و کنش جمعی، رها و ناهشیار می نویسم و وقت چای در اطراف جهان چاپ شده است. پیش از این هم کتاب‌ها و مقاله‌‌های گوناگونی با ترجمه‌ی او چاپ شده‌اند، از جمله رهبری و قدرت نرم (نشر ابرار معاصر) و تاریخ جهان: از سپیده‌دم تمدن (نشر سایان) و مطالبی در ماهنامه‌ی حرفه‌هنرمند. علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، جرم‌شناسی و مطالعات جنسیت از حوزه‌های محبوب او هستند.

لنگرگاهی در شن روان

لنگرگاهی در شن روان شرح تجربه‌ی سوگ و مواجهه با فقدان است از زبان شش نویسنده در سه قالب متفاوتِ جستار، نامه‌نگاری و خاطره‌پردازی‌. نویسندگان این کتاب از تجربه‌ی سوگ و تأمل در مرگ حرف می‌زنند و از احساسات و احوالی که از پی آن می‌آیند و از زندگی که صورت تازه‌ای می‌یابد.

در دوره‌ای که پاندمی‌ فرصت مناسک جمعی سوگواری را از بسیاری از ما گرفته و ناگزیریِ رویارویی روزمره با مرگْ دلداری‌های کلیشه‌ای و سطحی را از معنا تهی کرده است، شاید بیش از هر وقت دیگری به تسلابخشیِ ادبیات و به روایت صریح و عریان دیگران از تجربه‌شان در روزهای سوگواری نیاز داریم. لنگرگاهی در شن روان کشف پیوندی شگفت‌انگیز و انسانی است میان درد «من» و درد آدم‌های دیگر در زمان‌ها و مکان‌های دیگر. این کتاب با گردآوری و ترجمه ی الهام شوشتری زاده در نشر اطراف به چاپ رسیده است.

رها و ناهشیار می نویسم

اَدِر لارا، جستارنویس، خاطره‌پرداز و مربیِ نویسندگی، در کتاب رها و ناهشیار مینویسم، سعی می‌کند فوت‌وفن نوشتن، ویرایش و انتشار جستار شخصی و خاطره‌پردازی را به خوانندگان بیاموزد، گرچه در تمام کتاب غافل نیست که نمی‌شود قالب سفت‌وسختی برای جستار تعریف کرد و جستار، در نهایت، طفلی گریزپا و بازیگوش باقی می‌مانَد.

در این کتاب، لارا فرایند طولانی و اغلب دشوارِ انتقال افکار درهم و آشفته‌ی نویسنده از ذهن او به کاغذ و از کاغذ به دست خواننده را روشن، دقیق و گام‌‌به‌گام توضیح می‌دهد و با مثال‌ها و تمرین‌هایی مفید، راه‌هایی برای تقویت مهارتِ نوشتن از خود پیش پای خواننده می‌گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *