والریا لوئیزلی

والریا لوئیزلی اگر به خودم برگردم انتشارات اطراف جستار رواییوالریا لوئیزلی در سال ۱۹۸۳ در شهر مکزیکوسیتی به دنیا آمد. او ابتدا در مقطع کارشناسی در دانشگاه ملی مکزیک فلسفه خواند و سپس در آمریکا و در دانشگاه کلمبیا تحصیلات خود را ادامه داد و دکتری ادبیات تطبیقی خود را در سال ۲۰۱۵ از این دانشگاه دریافت کرد.

والریا لوئیزلی اولین بار در سال ۲۰۱۰ و به شکل همزمان دو کتاب به زبان اسپانیایی منتشر  کرد. اگر به خودم برگردم یکی از این دو کتاب بود که در قالب جستار روایی نوشته شده بود و چهره‌هایی میان جمعیت کتاب دوم که در قالب رمان نوشته شده بود. ترجمه‌ی این دو کتاب به زبان انگلیسی با نظارت و بازنویسی خود والریا لوئیزلی همراه بود. پس از انتشار این دو کتاب به زبان انگلیسی نام این نویسنده‌ی جوان مکزیکی به سرعت در محافل ادبی جهان مطرح شد و او به سرعت تبدیل شد به یکی از مهم‌ترین نویسندگان جوان جهان.

والریا لوئیزلی در سال ۲۰۱۴ از سوی بنیاد ملی کتاب آمریکا به عنوان یکی از پنج نویسنده‌ی زیر ۳۵ سال مهم آمریکا معرفی شد و یک سال بعد کتاب جدیدش  داستان دندان‌هایم جایزه‌ی اصلی نشریه‌ی لس‌آنجلس تایمز در بخش ادبیات داستانی را دریافت کرد.

آثار والریا لوئیزلی تا کنون در نشریه‌های ادبی معتبری مثل نیویورکر، گرنتا، مک‌سوئینی و نیویورک‌تایمز به چاپ رسیده است و همزمان با بحران مهاجرت اخیر در آمریکا کتاب او، به من بگو چطور تمام می‌شود: جستاری در ۴۰پرسش،  بار دیگر در محافل ادبی و خبری آمریکا مطرح شد. این کتاب در سال ۲۰۱۷ و براساس تجربیاتی نوشته شد که این نویسنده‌ی اسپانیایی‌زبان در هنگام کار به عنوان مترجم کودکان مهاجر غیرقانونی در مرزهای آمریکا به دست آورده بود.

آخرین کتاب والریا لوئیزلی رمانی است به نام بایگانی کودکان گم‌شده که در قالب رمان نوشته شده است. والریا لوئیزلی علاوه بر کتاب‌هایی که به‌صورت انفرادی نوشته است با دیگر نویسندگان و هنرمندان هم همکاری داشته و آثارش در مجموعه‌های بینارشته‌ای و ادبی متعددی دیده می‌شوند.

تا کنون کتاب اگر به خودم برگردم از والریا لوئیزلی در نشر اطراف منتشر شده است:

والریا لوئیزلی لویسلی لوئیسلی اگر به خودم برگردم انتشارات اطراف

مصاحبه‌ای با والریا لوئیزلی را می‌توانید در این‌جا بخوانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *