لیدا هادی

لیدا هادی مترجم انتشارات اطراف پسری که دور دنیا را رکاب زد کتاب نوجوان سفر ماجراجوییلیدا هادی متولد دومین روز از دومین ماه سال ۵۹ است و زاده‌ی شهر ارومیه. از مادری گیلک‌زبان و پدری از تبار لرستان. با وجود تحصیل در رشته‌ی مهندسی شیمی، در سن بیست‌ودوسالگی به صرف علاقه به ادبیات فارسی و زبان انگلیسی در انتشارات «کلک آزادگان» به عنوان ویراستار مشغول به کار شد و بعد از مدتی با پیشنهاد اتفاقی یکی از دوستان به روزنامه‌ی ایران پیوست و برای اولین بار صفحه‌ی گزارش خارجی این روزنامه را راه انداخت. کار در روزنامه‌ی ایران و استقبال از صفحه‌ی گزارش‌های خارجی راه او را برای همکاری در مؤسسه‌ی همشهری هموار کرد. سال ۸۵ به گروه روزنامه‌ی همشهری امارات پیوست و مدتی به همکاری با گروه‌های فرهنگی ایرانی و خارجی پرداخت. در بازگشت به ایران کار روزنامه‌نگاری را با گروه مجلات همشهری (همشهری جوان، دانستنی‌ها و بعدها همشهری بچه‌ها)  و گروه بین‌الملل خبر آنلاین ادامه داد. انتشار کتاب‌های تاریخ محله‌های شمیران و فعالیت در گروه ترجمه و تألیف نهاد ریاست جمهوری را هم می‌توان به کارنامه‌ی فعالیت‌های او در این سال‌ها اضافه کرد.

اما نقطه عطف زندگی او. تولد پسرک‌ها! لیدا هادی ترجمه‌ی جدی کتاب کودک و نوجوان را وقتی شروع کرد که ایلیا پسر اول او به دنیا آمد و روزنامه‌نگار مادر باید برای پروبال دادن به پسرش از تحریریه دل می‌کند و در خانه و در کنار ایلیا و بعد از مدتی در کنار ایلیا و نیکان وقت می‌گذراند. عشق به بچه‌ها از یک طرف و روبه‌رو شدن با دنیای رنگ‌به‌رنگ کتاب کودک از طرف دیگر، او را به ترجمه‌ی کتاب برای کودکان و بعد نوجوانان کشاند. اولین مجموعه کتاب‌های او مجموعه‌ی پنج‌جلدی ویلف ترسوی بزرگ از نشر «کتاب پارک» است که بعدها چاپ دو کتاب مخصوص کودکان اوتیستیک به آن اضافه شد. کتاب برترین‌ها برای نشر علمی و فرهنگی هم با ترجمه‌ی او وارد بازار شده است. لیدا هادی مدتی سردبیر روزهای یکشنبه برنامه‌ی «عصر خانواده» شبکه دوم سیما بود، برنامه‌ای که به کوچک‌ترین دغدغه‌های روزهای مادرانگی و فرزندپروری توجه داشت.

آثار لیدا هادی در نشر اطراف:

«پسری که دور دنیا را رکاب زد» مجموعه‌ای سه‌جلدی از سفر پسرکی نوجوان به دور دنیاست به قلم آلستر همفریز و با روایتی واقعی از او. تام، قهرمان داستان، جسور است و بلندپرواز. او یک روز همه‌ی باید و نبایدها را کنار می‌زند، سوار دوچرخه‌اش می شود، از خیابان اصلی لندن می‌گذرد و راهی سفری طولانی می‌شود. سفر به آفریقا، آمریکای جنوبی و شمالی و بعد از آن آسیا و دوباره اروپا.  تام به نوجوانان جسارت ماجراجویی می‌دهد، فرقی هم ندارد؛ چه این ماجراجویی فتح قله‌ی اورست باشد یا چادر زدن در حیاط خانه.

به‌زودی کتاب  دیگری از  آلستر همفریز با ترجمه‌ی لیدا هادی در انتشارات اطراف منتشر خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

پدیدآورندگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Plugin "Contact Form 7" not installed or activated