جان لوییس

جان لوییس لویس لوئیس کتاب پیاده ها march محمد جباری نشر اطراف جنبش مدنی سیاه پوستانجان لوییس نماینده‏‌ی کنگره‌‏ی آمریکا از ایالت جورجیا بود که بیشتر به دلیل فعالیت‏‌هایش در جنبش حقوق مدنی سیاه‌‏پوستان آمریکا شناخته می‏‌شود. فعالیت‏‌های او از زمان دانشجویی در سال 1959 با سازمان‌دهی تحصن‏ در پیشخان‏‌های ناهارِ جداسازی‌شده در نشویل آغاز شد. در سال 1961 برای مبارزه با جداسازی در اتوبوس‏‌های بین ایالتی، داوطلب مشارکت در سفرهای آزادی شد. از 1963 تا 1966 جان لوییس رئیس «کمیته‏‌ی هماهنگ‏‌کننده‌ی ‏پرهیز از خشونت دانشجویی» (SNCC) بود. جان لوییس به‏‌عنوان رئیس SNCC و یکی از رهبران «شش بزرگ» در جنبش حقوق مدنی، به چهره‏‌ای ملی تبدیل شد. او در 23 سالگی، یکی از طراحان و سخنرانان اصلی راهپیمایی تاریخی در واشینگتن در آگوست 1963 بود.

یکی از نقاط اوج فعالیت‏‌های جان لوییس رهبری راهپیمایی صلح‌‏آمیز 7 مارچ 1965 در سلمای آلاباما برای حق رأی بود که به «یک‌شنبه‏‌ی خونین» معروف شد و اخبار و تصاویر تأثیرگذار آن نقش مهمی در پیشبرد جنبش حقوق مدنی داشت. با تحمل برخوردهای فیزیکی مختلف، جراحت‏‌های شدید و بیشتر از چهل بار بازداشت، جان لوییس به‏ عنوان یکی از نمایندگان فلسفه‏‌ی پرهیز از خشونت در جامعه‏‌ی آمریکا شناخته شد. یکی از نتایج این اتفاق انتخاب لوییس به‏‌عنوان نماینده‌ی ایالت جورجیا از 1986 است.

او علاوه بر فعالیت‏‌های سیاسی و اجتماعی، به نوشتن هم روی آورد. کتاب لوییس پیاده‌‏روی با باد: خاطراتی از یک جنبش در 1998 جوایز زیادی را از آن خود کرد؛ از جمله جایزه‏‌ی رابرت اف. کندی. کتاب بعدی لوییس در امتداد پل: درس‏‌های زندگی و چشم‌‏اندازی برای تغییر جایزه ایمیج NACCP (انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوست‌ها) را دریافت کرد.

از جان لوییس کتاب زیر در انتشارات اطراف منتشر شده است:

نیت پاول کتاب پیاده ها محمد جباری نشر اطراف اعتراضات مدنی سیاه پوستانپیاده‌ها | جنبش مدنی سیاه‌پوستان

نویسندگان: جان لوییس و اندرو آیدین
تصویرگر: نیت پاول
مترجم: محمد جباری

پیاده‌ها روایت مصوری مبتنی بر ماجراهای واقعی است که از جنبش حقوق مدنی و مبارزات سیاه‌پوستان آمریکا برای آزادی و برابری سخن می‌گوید. داستان واقعی، مهیج و متفاوتی که از روزهای نخست شکل‌گیری این جنبش آغاز می‌شود و سرگذشت پرفراز و نشیب آن را از زبان جان لوییس – یکی از رهبران جنبش و نماینده‌ی کنگره – نقل می‌کند. تصویرسازی کم‌نظیر و هنرمندانه‌ی نیت پاول تنش‌ها و حال‌وهوای خاص آن سال‌ها را به ‌خوبی و دقیق منعکس می‌کند و الگوی تأثیرگذار و جذابی برای روایت رخدادهای تاریخی ارائه می‌دهد. کتاب پیاده‌ها سال‌هاست که جای ثابتی در فهرست‌های مختلف برترین‌ها دارد و جوایز معتبر و متعددی را از آن خود کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *