پیاده‌ها | به‌زودی

پیاده‌ها جان لوییس محمد جباری نشر اطراف کمیک استریپ مستند روایت مصور گرافیک ناول رمان مصور تایخ سیاهپوستان جنبش مدنی ساهپوستان آمریکا

سه‌گانه‌ی «پیاده‌ها» رمان مصور سیاه و سفیدی درباره‌ی جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکاست که از نگاه یکی از رهبران این جنبش و جان لوییس، نماینده‌ی کنگره، روایت می‌شود.

ماجرای کتاب از 7 مارس 1965 شروع می‌شود؛ زمانی که جان لوییسِ جوان به همراه دیگر فعالان حقوق مدنی در راهپیمایی «سلما» به «مونتگمری» شرکت کرده‌اند؛ راهپیمایی که بعدها به یکشنبه‌ی خونین معروف شد. آن‌ها با پلیس‌های ایالتی روبه‌رو می‌شوند که از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی می‌خواهند پراکنده شوند. وقتی آن‌ها جواب منفی می‌دهند، پلیس‌ها حمله می‌کنند، کتک‌شان می‌زنند و گاز اشک‌آور به سمت‌شان شلیک می‌کنند.

این صحنه کات می‌خورَد به 20 ژانویه‌ی 2009، زمانی که جان لوییس به عنوان نماینده‌ی کنگره برای حضور در اولین مراسم تحلیف باراک اوباما آماده می‌شود. او در دفترش میزبان زنی از آتلانتا و دو پسر جوانش است که می‌خواهند از زبان لوییس درباره‌ی تاریخ‌شان چیزی یاد بگیرند. لوییس هم داستان زندگی‌اش را به آن‌ها می‌گوید، از زمانی که پسر جوانی بود و از مرغ و خروس‌ها و زمین‌های کشاورزی پدرش نگهداری می‌کرد تا زمانی که آرام‌آرام درگیر جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا شد.

این کتاب از مجموعه‌ی روایت مصور نشر اطراف را محمد جباری ترجمه کرده و پاییز 98 منتشر خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *