سه‌گانه‌ی پیاده‌ها | به‌زودی

پیاده ها مارچ اندرو آیدین نیت پاول جان لوییس محمد جباری کمیک جنبش سیاه پوستان آمریکا نشر اطراف

سه‌گانه‌ی پیاده‌ها، با عنوان اصلی March، روایت مستند و مصور جنبش حقوق مدنی و مبارزات سیاه‌‏پوستان آمریکا در یکی از پرالتهاب‌ترین دوره‌های تاریخی آن کشور است. کتاب پیاده‌ها وقایع آن سال‌ها را از زبان جان ‌لوییس، نماینده‌ی فعلی کنگره، مرور می‌کند که در آن دوره از رهبران جنبش سیاه‌پوستان بود.
خودنگاره‌ی مصور پیاده‌ها از ستایش‌شده‌ترین کتاب‌های مصور سال‌های اخیر است که نامش در فهرست‌های برترین روایت‌های مصور تاریخی مرتب تکرار می‌شود. این روایت مصور هم برای وجوه مستند و روایی و هم به ‌خاطر ویژگی‌های خاص در فرم تصویرسازی‌اش مورد توجه منتقدان جهانی قرار گرفته و جوایز مختلفی مانند جایزه‌ی کتاب ملی آمریکا، جایزه‌ی ویل آیزنر (جایزه‌ی ویژه‌ی کتاب‌های مصور) و جایزه‌ی رابرت اف. کندی را از آن خود کرده است.

برخی از جوایز این سه‌گانه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

درباره‌ی جان لوییس

نماینده‏‌ی کنگره‏‌ی آمریکا از ایالت جورجیاست که بیشتر به دلیل فعالیت‏‌هایش در جنبش حقوق مدنی سیاه‏‌پوستان آمریکا شناخته می‌‏شود. فعالیت‏‌های او از زمان دانشجویی در سال 1959 با سازماندهی تحصن‏ در پیش‌خوان‏‌های ناهار جداسازی‌شده در نشویل آغاز شد. در سال 1961 برای مبارزه با جداسازی در اتوبوس‌‏های بین ایالتی، داوطلب مشارکت در سفرهای آزادی شد که در این سفرها، چندین بار اوباش او را کتک زدند و پلیس هم او را دستگیر کرد. از 1963 تا 1966 لوییس رئیس «کمیته‏‌ی هماهنگ‏‌کننده‌ی ‏پرهیز از خشونت دانشجویی»(SNCC) بود. به‌‏عنوان رئیس SNCC و یکی از رهبران «شش بزرگ» در جنبش حقوق مدنی، به چهره‏‌ای ملی تبدیل شد. او در سن 23 سالگی، یکی از طراحان و سخنرانان اصلی راهپیمایی تاریخی در واشینگتن در آگوست 1963 بود. یکی از نقاط اوج فعالیت‏‌های جان لوییس رهبری راهپیمایی صلح‌‏آمیز در 7 مارس 1965 در سلمای آلاباما برای حق رأی در این ایالت بود. سربازان ایالتی با چنان خشونتی با معترضان برخورد کردند که آن روز به یکشنبه‏‌ی خونین معروف شد و اخبار و تصاویر تأثیرگذار این راهپیمایی نقش مهمی در پیشبرد جنبش حقوق مدنی داشت. با تحمل برخوردهای فیزیکی مختلف، جراحت‏‌های شدید و بیشتر از چهل بار بازداشت، جان لوییس به‏ عنوان یکی از نمایندگان فلسفه‏‌ی پرهیز از خشونت در جامعه‏‌ی آمریکا شناخته شد. یکی از نتایج این اتفاق هم انتخاب جان لوییس به‏عنوان نماینده‌ی حوزه‌ی انتخابیه پنجم جورجیا از 1986 تاکنون است. او علاوه بر فعالیت‏های سیاسی و اجتماعی، به نوشتن هم روی آورد. کتاب جان لوییس با عنوان پیاده‌‏روی با باد: خاطراتی از یک جنبش در 1998 جوایز زیادی را از آن خود کرد؛ از جمله جایزه‏‌ی رابرت اف. کندی و لیلین اسمیت. کتاب بعدی لوییس در امتداد پل: درس‌‏های زندگی و چشم‌‏اندازی برای تغییر جایزه ایمیج NACCP (انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان) را دریافت کرد.

جان لوییس در کنار نیت پاول (طراح گرافیک) و اندرو آیدین (همکار لوییس)

ستایش منتقدان

«فعالیت‏‌های شجاعانه‏‌ی این جنبش به پیاده‏‌ها ارزش آموزشی می‏‌دهد، همان‏‌طور که طراحی‏‌های پاول به روایت پرحرارت لوییس قدرت تأثیرگذاری می‏دهد.»

نیویورک تایمز

«داستان تاریخی که به شکل فوق‏‌العاده‌‏ای روایت شده.»

پابلیشرز ویکلی

«خواندنش ضروری است… پیاده‌‏ها موفقیت تأثیرگذار و مهمی است… داستان یک ابرقهرمان واقعی.»

یو اس ای تو دی

«جنبش حقوق مدنی مثل خاطره‌ه‏ای دور به نظر می‌‏رسد… جان لوییس خاطرات ما را به سبکی دراماتیک تازه می‏‌کند.»

شیکاگو تریبون

«پاول خطر و تنش را در نماهای سینمایی درخشانی به تصویر در آورده است که به شکل دراماتیکی داستان قدرتمند لوییس را کامل می‏‌کند.»

بوک‏لیست

سه‌گانه‌ی پیاده‌ها، نوشته‌ی جان لوییس و ترجمه‌ی محمد جباری، دبیر مجموعه‌ی روایت مصور نشر اطراف، به‌زودی منتشر خواهد شد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *