داستان فوتبالیست‌ها | به‌زودی

روایت تاریخچه مصور طنز فوتبال

اثر بعدی نشر اطراف کتاب داستان فوتبالیست‌ها، دومین جلد از مجموعه‌ی دوجلدی تاریخ مصور فوتبال است. این کتاب‌ها اولین نمونه‌های ژانر روایت مصور در نشر اطراف هستند. مدت‌هاست که نگاه قدیمی نسبت به کتاب‌های «کمیک» تغییر کرده و دیگر کم‌تر کسی روایت‌های مصور را صرفاً متن‌هایی سرگرم‌کننده برای بچه‌ها می‌داند. با باز شدن پای روایت‌های غیرداستانی و باکیفیت به دنیای کتاب‌خوان‌های جدی، امروز روایت مصور جایگاه ویژه‌ای در میان ژانرهای روایی دارد.

دیوید اسکوایرز کاریکاتوریست شناخته‌شده‌ی روزنامه‌ی گاردین است که در کتاب‌های داستان فوتبال و داستان فوتبالیست‌ها به شکلی خلاقانه و دوست‌داشتنی متن و کمیک را به هم آمیخته و با لحن طنز، تاریخ فوتبال و سرگذشت مشاهیر فوتبال را روایت کرده است. طنز او طنزی چندلایه است و از هیچ فرصتی برای تکه‌پرانی و شوخی‌های کلامی و بصری نمی‌گذرد. تازگیِ نگاه اسکوایرز و شوخی‌های تیز و جاندارش با همه‌ی اتفاقات فوتبالی و پرداختن به حاشیه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این ورزش پرطرفدار، مجموعه‌ی تاریخ مصور فوتبال را برای هر مخاطبی ـــ چه فوتبالی و چه غیر فوتبالی ـــ خواندنی می‌کند.

کتاب داستان فوتبالیست‌ها با ترکیب متن و کمیک به سراغ زندگی مشاهیری مثل دیِگو مارادونا، کریستیانو رونالدو، لیونل مسی، زین‌الدین زیدان، زلاتان ابراهیموویچ، الکس فرگوسن، ژوزه مورینیو، رود گولیت و بزرگان دیگر دنیای فوتبال رفته است.

نویسنده:‌ دیوید اسکوایرز

مترجم: شیرین سادات‌صفوی و محمود حاج‌زمان

 

بخشی از کتاب داستان فوتبالیست‌ها

در یک دهه‌ی گذشته نبرد روزافزون بین مسی و رونالدو حرف آخر را در فوتبال زده است. مسی یک رکورد گل‌زنی را می‌شکند، رونالدو سریع آن را تکرار می‌کند. اگر رونالدو یک تکه ازموهایش را رنگ کند، مسی کل سرش را در کاسه‌ی رنگ فرو می‌برد و یک ریش دراز و نارنجی هم می‌گذارد. اگر مسی به فرار از پرداخت مالیات متهم شود، مقامات اسپانیایی یک صورت‌حساب بلندبالا از مالیات‌‌های پرداخت‌نشده برای رونالدو می‌فرستند. احتمالاً این بساط فقط وقتی جمع می‌شود که یکی از این دو بتواند موشک اتمی پرتاب کند یا هر دو به‌سلامت بازنشسته شوند و تا آخر عمر به‌خوبی و خوشی در کاخ‌هایشان زندگی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *